Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W szpitalu w Prokocimiu powstanie Centrum Urazowe dla dzieci. Lekarze pomogą maluchom z ciężkimi urazami

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Jan Hubrich / Polskapresse
Nowy ośrodek ma ruszyć w Prokocimiu pod koniec przyszłego roku.

Centrum Urazowe dla Dzieci (CUD) w prokocimskiej lecznicy ma rozpocząć działalność do końca przyszłego roku. Uniwersytecka placówka podpisała już z Ministerstwem Zdrowia umowę dotyczącą dofinansowania tej inwestycji. Na stworzenie i wyposażenie nowego ośrodka USD otrzyma ponad 8 mln zł.

Specjalna dotacja zostanie wykorzystana na przeprowadzenie niezbędnych remontów oraz zakup potrzebnego sprzętu, który posłuży do ratowania najciężej rannych małych pacjentów z terenu całej Małopolski. Prokocimscy specjaliści zyskają rezonans magnetyczny, który stanie w nowej pracowni diagnostycznej, dwa aparaty USG, środoperacyjny aparat rentgenowski pozwalający na obrazowanie organizmu chorego w technologii 3D, kardiomonitory, defibrylator oraz innowacyjny stół operacyjny z pływającym blatem, dzięki któremu chirurdzy mogą w łatwy sposób zmienić ułożenie pacjenta podczas wykonywania zabiegu.

- My już teraz pełnimy rolę centrum urazowego. Bardzo cieszymy się jednak, że taki ośrodek u nas powstanie. Dzięki dodatkowym środkom szpital zostanie wyposażony w nowy sprzęt zwiększający możliwości ratowania zdrowia i życia dzieci, zyskamy również pewne ramy organizacyjne udzielania pomocy w przypadku rozległych urazów - podkreśla prof. dr hab. med. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Stworzenie ośrodków ratunku dedykowanych dzieciom z ciężkimi urazami to pomysł Ministerstwa Zdrowia. Szpital w Prokocimiu jest jedną z 12 lecznic w całym kraju, która uruchomi CUD. Każda z nich musiała spełnić szereg wymogów formalnych. Pod uwagę brane były wyłącznie szpitale przyjmujące chorych na ostrym dyżurze, dysponujące lądowiskiem dla helikopterów, blokiem operacyjnym czy całodobowymi pracowniami, gdzie wykonywane są badania diagnostyczne.

Nowe centra pozwolą zabezpieczyć ciągłość i kompleksowość leczenia rannych dzieci, bez konieczności przewożenia ich ze szpitala do szpitala. Dzięki temu zmniejszy się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowani chorzy zyskają większe szanse na pełen powrót do zdrowia.

- Na całym świecie centra urazowe dysponują własnym zespołem. W podobny sposób zorganizujemy to u nas. Dyżur w ramach CUD będzie pełnić chirurg dziecięcy, anestezjolog, pielęgniarka anestezjologiczna i instrumentariuszka, którzy będą wspomagać personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a w sytuacji, kiedy pojawi się pacjent z urazem wielonarządowym będą natychmiast oddelegowani do objęcia go opieką - wskazuje dr hab. med. Piotr Wojciechowski, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w USD, który będzie także odpowiedzialny za kierowanie prokocimskim CUD-em.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski