Nasza Loteria

Kraków. Wehikuł czasu na Bulwarach Wiślanych czyli Jarmark Świętojański

Materiały prasowe
Anna Kaczmarz
Bębniarze, muzycy i grupy rekonstruktorów pojawią się pod Wawelem już 14 czerwca.

Sprawdzona formuła Jarmarków pozostaje ta sama: tradycyjnie przy pomocy rekonstruktorów historii postaramy się odtworzyć atmosferę dawnych czasów i ukazać odbiorcom kulturową spuściznę ich praprzodków. W tym roku rezygnujemy jednak z królewskich orszaków i dworskiej etykiety. Skupimy się natomiast na samym mieście i jego mieszkańcach.

Jarmark z żakami w roli głównej

Głównymi bohaterami tegorocznej edycji imprezy będą żacy, a więc uczniowie różnych szkół i szkółek epoki, w których wcielą się… goście Jarmarku Świętojańskiego! 14 czerwca o godzinie 18.30 odbędą się pierwsze otrzęsiny młodych żaków i ślubowanie podhutmanich. Oprócz nich spotkać będzie można obywateli-mieszczan, przyjezdnych gości, a także straż miejską, dla której utrzymanie żaków w ryzach i pilnowanie porządku w mieście stanowiło niegdyś prawdziwe wyzwanie. Pokazy ich bojowej sprawności będzie można oglądać 16 czerwca o godz. 12.40 i 16.10.

W trakcie trzech dni jarmarku żacy będą mogli podnosić swoje kompetencje i starać się o przyjęcie do grona słuchaczy Akademii Krakowskiej. Aby tego dokonać, będą musieli zdobywać różnorodne patenty, dzięki czemu uzyskają obszerną wiedzę o życiu w szesnastowiecznym Krakowie. Właśnie w ten sposób planujemy zrealizować główną misję dziesiątej edycji Jarmarku Świętojańskiego, jaką jest wspomniana już edukacja. W tym roku przygotowaliśmy patenty jarmarcznika, bywalca jarmarcznego, scholara i podhutmaniego. Nad ich zdobywaniem będzie czuwał Tutnar ze swoimi pomocnikami. Na przyszłych scholarów czekają w collegiach i lektoriach znakomici wykładowcy, natomiast czeladnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach ze świecarką, drukarzem, ceramiczką, płatnerzem, kramarką i kucharzem renesansowym. Wszystkich żądnych wiedzy zapraszamy na teren Jarmarku w godzinach 11.00–18.30.

Sokolnictwo i frywolne opowiastki

Zmęczeni warsztatami i wykładami goście zrelaksują się i nabiorą nowych sił, korzystając z bogatej oferty rozrywkowej. 15 czerwca o godz. 16.30 zapraszamy na pokaz węgierskich chorągwiarzy, następnie o 17.20 zespół Perfugium swoim koncertem zabierze nas w świat renesansowej muzyki, a bezpośrednio po nim Jarmark przejmie grupa Roberta Puławskiego z pokazem sokolnictwa konnego. Na koniec dnia damy się porwać spektaklowi tanecznemu „Frywolne opowiastki” i widowisku teatru ognia „Renesansowe Juvenalia”. Dla wielbicieli teatru przygotowaliśmy pokaz commedia dell’arte w wydaniu znakomitej krakowskiej trupy, która co wieczór o 19.30 zaprezentuje widzom jeden pełen spektakl. Nie zabraknie także stoisk gastronomicznych na których będzie można spróbować tradycyjnych, renesansowych potraw, a także odpocząć i nabrać energii na kolejne, jarmarczne wyzwania.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest: "Miłość to gilgotki w brzuchu"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski