Kraków. Wiemy już, kiedy odbędzie się pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Udostępnij:
Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, Krzysztof Penderecki spocznie w Panteonie Narodowym w Krakowie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy. Odbędzie się 29 marca 2022 roku, w drugą rocznicę śmierci wybitnego kompozytora.

Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, a także z powodów rodzinnych, przeniesienie prochów Krzysztofa Pendereckiego zostało przełożone na drugą rocznicę śmierci kompozytora.

Urna z prochami była tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana, zaś w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej odprawiona została prywatna msza pogrzebowa, podczas której rodzina pożegnała wybitnego kompozytora Teraz prochy zostaną złożone w krypcie kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Plan uroczystości

Ostatnie pożegnanie ma nawiązywać do wielkich krakowskich pogrzebów, takich jak np. uroczystości pogrzebowe Wyspiańskiego. Wydarzenie, które odbędzie się 29 marca 2022 roku, rozpocznie się mszą świętą. Poprzedzi ją wystawienie urny z prochami w bazylice św. Floriana. Ta część uroczystości przeznaczona jest dla rodziny oraz przyjaciół artysty.

Z kościoła św. Floriana o godz. 11.00 wyruszy kondukt żałobny. Kondukt przejdzie ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny, ul. Grodzką – do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Dla krakowian i wszystkich osób, które chciałyby pożegnać Mistrza, będzie to okazja do publicznego oddania hołdu i uczczenia pamięci artysty.

Maestro przez ponad sześć dekad uczestniczył w życiu kulturalnym Krakowa. Patronował wspaniałym projektom muzycznym i kulturalnym o międzynarodowym
Maestro przez ponad sześć dekad uczestniczył w życiu kulturalnym Krakowa. Patronował wspaniałym projektom muzycznym i kulturalnym o międzynarodowym zasięgu.
Wojciech Matusik

Msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12.00. Ze względu na niewielką przestrzeń świątyni wezmą w niej udział najbliżsi i osób zaproszone przez rodzinę, przedstawiciele państwa, władz lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych.

Chętni, by pożegnać kompozytora mogą gromadzić się przed kościołem ‒ na placu św. Marii Magdaleny, gdzie zostanie przygotowany telebim.

Prochy kompozytora zostaną złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Podczas liturgii zabrzmią m.in. „De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy”, „Passacaglia z Serenady na smyczki”, „Lacrimosa” i „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – zespołu szczególnie ważnego dla Krzysztofa Pendereckiego.

Początkowo uroczystości pożegnalne śp. Krzysztofa Pendereckiego miał zakończyć koncert cenionej przez niego artystki Anne-Sophie Mutter z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia. Jednak w obliczu wojny w Ukrainie i tragedii, będącej udziałem naszych wschodnich sąsiadów, decyzją Elżbiety Pendereckiej, małżonki zmarłego, program uroczystości został ograniczony, a koncert „Krzysztof Penderecki in memoriam” przeniesiono na jesień 2023 r., kiedy przypada 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Autorem sarkofagu kompozytora jest wybitny rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski. Wykonana z ciemnego granitu szwedzkiego rzeźba ma kształt klepsydry umieszczonej na postumencie z jasnego marmuru kararyjskiego.

Krzysztof Penderecki to światowej sławy kompozytor, współtwórca nowego oblicza muzyki w XX wieku. Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Zmarł 29 marca 2020 r. Miał 86 lat. Był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów, był też jednym z najbardziej znanych Polaków na świecie.

W ukochanych Lusławicach, gdzie mieszkał, otworzył Europejskie Centrum Muzyki – międzynarodowy kampus przeznaczony dla młodych artystów. Misją tej instytucji kultury jest rozwijanie talentów muzycznych najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów z całego świata.

Jego zasługi dla światowej kultury i Krakowa, z którym związany był od ponad 60 lat, są nieocenione.

Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki. Lusławice to był jego dom i miejsce na...

FLESZ - Polski żołnierz SG ranny po atakach na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie