Kraków. Wkrótce program termomodernizacji domów w Krakowie, ale tylko dla tych, co mają piece

Piotr Ogórek
Zabudowa jednorodzinna stanowi większość w Krakowie. Ale dopłat do docieplenia wystarczy na razie dla 800 domów
Zabudowa jednorodzinna stanowi większość w Krakowie. Ale dopłat do docieplenia wystarczy na razie dla 800 domów Fot. Andrzej Banaś
Władze Krakowa uruchamiają program dofinansowania termomodernizacji domów. Ale tylko tych, gdzie nie wymieniono pieców.

Władze Krakowa szykują się do wdrożenia programu dopłat do termomodernizacji domów jednorodzinnych na terenie Krakowa. Dzięki temu mieszkańcy mają mieć niższe koszty ogrzewania, po likwidacji palenisk węglowych. Podobny program planuje rząd, ale tylko dla miejscowości do 100 tys. mieszkańców. Krakowski ma jednak jeden feler. Jest przeznaczony tylko dla tych mieszkańców, którzy jeszcze nie wymienili pieców węglowych. W budżecie miasta przewidziano środki na ok. 800 termomodernizacji. Urzędnicy szacują, że na koniec tego roku do wymiany pozostanie ok. 4 tys. pieców, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.

- Mamy prężnie działające dwa programy - Ograniczania Niskiej Emisji (PONE) i Lokalny Program Osłonowy. Program termomodernizacji domów jednorodzinnych jest zupełnie nowy i będzie dopełnieniem pozostałych dwóch. Termomodernizacja to oszczędność energii i niższe koszty ogrzewania. To są namacalne korzyści - zaznacza Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza w Urzędzie Miasta Krakowa. Wydział został powołany do życia 1 lutego. Urbańczyk wcześniej był wicedyrektorem Wydziału Kształtowania Środowiska.

Program tylko dla osób z piecem

Program jest skierowany do wszystkich krakowian posiadających domy jednorodzinne. Ale tylko takie, w których jeszcze nie wymieniono pieca węglowego. I to największa wada programu. Bo poszkodowani mogą się czuć ci, którzy wymienili paleniska jako pierwsi. Co prawda teraz dofinansowanie do wymiany pieca w ramach PONE wynosi maksymalnie do 60 procent, to jednak bonusem jest możliwość dofinansowania docieplenia domu.

- Zachęcamy tych, którzy mają jeszcze piec lub złożyli wniosek o jego o wymianę. Takie osoby będą mogły się ubiegać o dofinansowanie termomodernizacji domu - zaznacza Urbańczyk. Jak dodaje, ma to być zachęta i przyspieszenie, aby zdążyć z wymianą palenisk do września 2019 roku, kiedy zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem.

Dofinansowanie będzie obejmowało docieplenie ścian (do 150 zł/mkw), stropów, stropodachów, dachów, podłóg na gruncie, stropu nie ogrzewanej piwnicy. Do tego wymiana okien, drzwi zewnętrznych i drzwi garażowych (do 400 zł/mkw). Łącznie jednorazowa dotacja nie może przekroczyć 25 tys. zł.

Przed złożeniem wniosku konieczny będzie audyt energetyczny, który powinien wykonać mieszkaniec. Jego koszt wynosi ok. 600 zł. Audyt określi zakres robót budowlanych, które doprowadzą do osiągnięcia 25 proc. oszczędności energii wykorzystywanej do ogrzania domu, jego wentylacji i ogrzania ciepłej wody użytkowej.

Na program w budżecie Krakowa jest przeznaczone 2 mln zł. To wkład własny miasta, dzięki któremu będzie się mogło ubiegać o pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W sumie na program ma być przeznaczone 20 mln zł, co pozwoli na wykonanie 800 termomodernizacji domów jednorodzinnych.

- Pracowaliśmy z WFOŚ przy opracowywaniu naszego programu. Fundusz ma swój program pożyczkowy Jawor (szczegóły niżej). Wynika z niego, że średni koszt docieplenia domu to 50 tys. zł - podkreśla dyr. Urbańczyk.

Problem w tym, że w Krakowie do wymiany pozostało jeszcze ok. 8 tys. palenisk. Dużo z nich jest w budynkach wielorodzinnych, ale sporo także w budynkach jednorodzinnych. - Zakładamy, że na koniec tego roku pozostanie do likwidacji 4 tys. palenisk - mówi dyrektor Urbańczyk.

Program dofinansowania docieplenia domów może więc przyspieszyć wymianę palenisk, ale co z tymi, którzy już piece wymienili i teraz borykają się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie? Czy będą mogli liczyć na udział w programie termomodernizacji?

- Na razie jesteśmy w sytuacji uchwalania programu. Nie wiemy, jaki będzie ostateczny kształt uchwały. Poczekajmy na pierwsze reakcje mieszkańców - zaznacza Urbańczyk.

Radni wprowadzą zmiany?

Na problem zwróciliśmy uwagę radnym, którzy za dwa tygodnie zdecydują o losach programu. Kwestia dotyczy osób, które wymieniły już piece w ramach PONE. Gdyby program ich objął, to mogliby liczyć na niższą dopłatę do termomodernizacji, np. na poziomie 10 czy 15 tys. zł.

- To słuszna uwaga. Na następnej komisji ekologii i ochrony powietrza będziemy się zastanawiać, co możemy zrobić. Jest czas na zmiany i odpowiednie poprawki do uchwały - tłumaczy Edward Porębski (PiS).

Rozmawialiśmy z kilkoma mieszkańcami, którzy wymienili już piece węglowe z datacją miejską. Nie chcieli się wypowiadać pod nazwiskiem, ale zwracają uwagę, że to trochę nie w porządku, że nie mogą liczyć na dofinansowanie do termomodernizacji. Gdyby wiedzieli, że pojawi się taka opcja, to poczekaliby z wymianą pieca.

Krakowski Alarm Smogowy zwraca z kolei uwagę, że termomodernizacja jest potrzebna, ale powinna obejmować przede wszystkim najuboższych.

- Część osób już wymieniła kotły i niektórzy ponoszą w związku z tym wyższe koszty ogrzewania, więc termomodernizacja jest potrzebna w każdym przypadku. Ale niekoniecznie za publiczne pieniądze - uważa Ewa Lutomska z KAS. Jak podkreśla, trzeba się skupić na najuboższych i pomocy w wymianie kotła i termomodernizacji. - Wydaliśmy już bardzo dużo pieniędzy, także dla osób, które same mogłyby sfinansować wymianę kotła. Obawiamy się, że program termomodernizacji może trafić do osób tak naprawdę zamożnych, ale przedsiębiorczych, które zwlekały z wymianą pieca - zaznacza.

Program Jawor

Mieszkańcy Małopolski, w tym Krakowa, którzy chcą docieplić swój dom mogą ubiegać się o pożyczki z programu Jawor WFOŚiGW. Na ten cel jest przeznaczone 15 mln zł. Skorzystać mogą właściciele domków jednorodzinnych o powierzchni do mniej więcej 150 mkw. Dofinansowanie w formie preferencyjnej pożyczki można uzyskać na ocieplenia ścian, stropów, dachów, wymianę okien, drzwi zewnętrznych.

Minimalna kwota pożyczki to 20, a maksymalna 100 tys. zł. Trzeba zapewnić minimum 10 proc. wkładu własnego, ale ponieważ jest wymagany audyt energetyczny, to jego wartość może stanowić właśnie te wymagane 10 procent. Oprocentowanie pożyczki wynosi 2 proc. w skali roku. Istnieje możliwość umorzenia do 20 proc., przy okresie spłaty powyżej 36 miesięcy. Pożyczkę z Jawora będzie można połączyć z krakowskim programem dofinansowania termomodernizacji.

ZOBACZ KONIECZNIE:

[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wkrótce program termomodernizacji domów w Krakowie, ale tylko dla tych, co mają piece - Gazeta Krakowska

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
chal@poczta.fm

Czekałem na ten program ok 1 roku i co i nic.Nie mogę skorzystać z tego programu bo wcześniej wymieniłem piece .Moja emerytura to 1400 zł co powoduje ,że nie stać mnie na ogrzewanie gazowe i marzniemy.Czuję się oszukany i bezsilny.

H
Heniek

Urzędnicy Krakowscy byli uprzejmi zmienić nawet definicję budynku mieszkalnego :
Zgodnie z ustawą prawo budowlane:
Budynek mieszkalny jednorodzinny – Ustawa prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), art. 3 – budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

A w Krakowie tak: zgodnie z projektem Klubu Radnych z dnia 24.04.2018r.
3) budynek/budynek jednorodzinny - należy przez to rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych oraz nie jest w nim zarejestrowana ani prowadzona działalność gospodarcza.
Pomysłowi Radni.

G
Gość

URZĘDNICY PO RAZ KOLEJNY STWORZYLI UCHWAŁĘ POD SIEBIE.
W PROJEKCIE JEST ZAPIS ŻE W BUDYNKU MIESZKALNYM NIE MOŻE BYĆ PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA, CZYLI ŻE KRAWCOWA I SZEWC KTÓRZY PROWADZĄ DZIAŁALNOŚĆ WE WŁASNYM DOMU DOFINANSOWANIA NIE OTRZYMAJĄ - TO TAKA KARA ZA PŁACENIE PODATKÓW I ZUSU.
NAJKORZYSTNIEJ BYĆ URZĘDNIKIEM PAŃSTWOWYM, POBIERAĆ 13 PENSJĘ I JAK W TYM PRZYPADKU OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE.
TYLKO Z CZEGO BY CI URZĘDNICY ŻYLI GDYBY NIE PRZEDSIĘBIORCY ????
W UCHWALE POWINIEN ZNALEŹĆ SIĘ RÓWNIEŻ ZAPIS, ŻE SKORO ZAREJESTROWANA DZIAŁALNOŚĆ WYKLUCZA OTRZYMANIE DOFINANSOWANIA TO W BUDYNKU W KTÓRYM NIE JEST PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ I KTÓRY OTRZYMA DOFINANSOWANIE TAKA DZIAŁALNOŚĆ NIGDY NIE BĘDZIE BYĆ MOGŁA ZOSTAĆ ZAREJESTROWANA I PROWADZONA.

G
Gość

PO RAZ KOLEJNY URZĘDNICY STWORZYLI UCHWAŁĘ POD SIEBIE.
W PROJEKCIE JEST ZAPIS DOTYCZĄCY BUDYNKU/DOMU JEDNORODZINNEGO, KTÓRY WSKAZUJE IŻ NIE MOŻE BYĆ W NIM PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. CZYLI KRAWCOWA LUB SZEWC, KTÓRZY WE WŁASNYM DOMU MAJĄ ZAREJESTROWANĄ DZIAŁALNOŚĆ NIE OTRZYMAJĄ DOFINANSOWANIA - TO TAKA KARA ZA PŁACENIE PODATKÓW I ZUSU.
NAJKORZYSTNIEJ BYĆ URZĘDNIKIEM PAŃSTWOWYM, POBIERAĆ 13 PENSJĘ, I JAK W TYM PRZYPADKU OTRZYMYWAĆ DOFINANSOWANIA.
TYLKO Z CZEGO BY CI URZĘDNICY ŻYLI GDYBY NIE PRZEDSIĘBIORCY.

G
Gość

PO RAZ KOLEJNY URZĘDNICY STWORZYLI UCHWAŁĘ POD SIEBIE.
W PROJEKCIE JEST ZAPIS DOTYCZĄCY BUDYNKU/DOMU JEDNORODZINNEGO, KTÓRY WSKAZUJE IŻ NIE MOŻE BYĆ W NIM PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. CZYLI KRAWCOWA LUB SZEWC, KTÓRZY WE WŁASNYM DOMU MAJĄ ZAREJESTROWANĄ DZIAŁALNOŚĆ NIE OTRZYMAJĄ DOFINANSOWANIA - TO TAKA KARA ZA PŁACENIE PODATKÓW I ZUSU.
NAJKORZYSTNIEJ BYĆ URZĘDNIKIEM PAŃSTWOWYM, POBIERAĆ 13 PENSJĘ, I JAK W TYM PRZYPADKU OTRZYMYWAĆ DOFINANSOWANIA.
TYLKO Z CZEGO BY CI URZĘDNICY ŻYLI GDYBY NIE PRZEDSIĘBIORCY.

a
adam

Urzędnicy Krakowscy w zeszłym roku zapewniali, że program obejmie wszystkich którzy wymienili piece. Czyli wprowadzali w błąd, pytanie czy celowo ? Jeżeli ktoś ma nieszczelne okna i nieocieplony dom to oczywiste jest że płaci teraz więcej za ogrzewanie. ludzie będą żałować że uwierzyli i wymienili piece. Teraz zostały tylko wysokie rachunki. To, że jest to nie w porządku to za mało powiedziane.

W
Witold

Gdzie nie spojrzeć w tym kraju wszystko jest dla ubogich. Dotacje, dopłaty, darmowe noclegi, posiłki, docieplenia domów, 500+ , program duża rodzina, itd. itp. A na to wszystko muszą zapracować normalni, dla których oczywiście nie ma nic. Oni mają tylko płacić podatki, żeby starczyło dla ubogich. W takim kraju żyjemy.

m
maja

to zadna laska ze dajecie na ocieplenia domow nasi unijni sasiedzi mieli 100 % owe dotacje na wszystko a okres wykonania 10 letni i mogą ogrzewać nie tylko gazem a gaz maja tańszy niż w polsce jestem ciekawy kiedy wyjdzie nowa afera jak przyjdzie sie rozliczyc z pieniedzy

z
zrt

to powinno byc pierwsze czyli termomodernizacja a nie nakazac palic ludziom gazem w niedocieplonych domach i umierac z zimna kogo stac było ocieplic dom placi smieszne pieniadze za ogrzewanie gazowe tu nie chodzi tylko o ocieplenie scian okna dach to wszystko jest drogie kazdy mieszka w domu na jaki go stac a jezeli panstwo wymaga najdrozszego ogrzewania to niech ludziom dadza na to

g
gość

Klasyka działań "antysmogowych":
Co uchwała, to niesprawiedliwa, co pomysł to porażka... A smog w powietrzu będzie przez następną dekadę.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3