MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: XIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Redakcja
Postaci św. Kingi, Jana Kiepury, św. Eufrozyny i ks. Józefa Tischnera promują w sobotę i niedzielę małopolskie zabytki podczas tegorocznych XIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

W zamierzeniu organizatorów, "Twarze Małopolski" przybliżą turystom zabytki i nadadzą historii ludzki wymiar. Poprzez postaci znane z historii, współczesności lub legendy turyści będą mogli poznać dwanaście ciekawych miejsc, prezentowanych w czterech  trasach.

Poprzez postać św. Kingi zaprezentowany zostanie kościół i klasztor klarysek w Starym Sączu; Jan Kiepura będzie patronował zwiedzaniu sanatorium Patria w Krynicy (trasa południowa); z kolei postać księżnej oświęcimskiej Eufrozyny posłuży do zaprezentowania zamku w Oświęcimiu, a gen. Zygmunta Piaseckiego - pałacu w Ryczowie (trasa po okolicach  Oświęcimia).

Przy okazji zwiedzania Pustyni Błędowskiej turyści zapoznają się z laboratorium alchemicznym pana Twardowskiego i kuchnią pani Twardowskiej; patronem zwiedzania rezerwatu przyrody w dolinie Racławski będzie znawca podkrakowskich dolinek i autor "Przygód Baltazara Gąbki" Stanisław Magaczewski (trasa po okolicach  Olkusza).

W Krakowie przewidziano m.in. poznawanie kolegiaty św. Anny (postać ks. Józefa Tischnera) oraz zwiedzanie Muzeum Młodej Polski "Rydlówka" śladami Lucjana Rydla (trasa  krakowska).

"Idea spotkania z dziedzictwem materialnym poprzez spotkanie z konkretną, ludzką historią jest już od dawna obecna w Dniach Dziedzictwa. Nasi odbiorcy niesłychanie cenią możliwość spotkania na miejscu, przy zabytku osób, które są z nim szczególnie związane" - mówiła PAP koordynatorka merytoryczna Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego Karolina Pachla-Wojciechowska z Małopolskiego Instytutu  Kultury.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Co roku, podczas majowego weekendu, można zwiedzić kilkanaście wybranych obiektów, korzystając z przygotowanych specjalnie na tę okazję przewodników, a także poznawać przeszłość i tradycje regionu, uczestnicząc w licznych imprezach towarzyszących. Wśród zabytków znajdują się także obiekty mało znane lub na co dzień niedostępne. Wstęp do wszystkich jest  bezpłatny.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, realizowane przez Małopolski Instytut Kultury, zostały zainicjowane przez samorząd województwa. W tym roku projekt "Twarze Małopolski" uzyskał dofinansowanie z UE w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego  2007-2013.

W tym roku 8. Noc Muzeów w Krakowie i Wieliczce odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja - celowo o tydzień później niż w innych miastach Polski. Ma to umożliwić przyjazd do Krakowa w tym terminie mieszkańców innych regionów. (PAP)  

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski