MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Turkusowa organizacja w ochronie zdrowia”. Współpraca i partnerstwo w roli głównej. Konferencja środowisk medycznych w Krakowie

oprac.: Jolanta Białek
zdjęcia: Grzegorz Chajdas/materiały Fundacji Turkusowa Droga
„Siła zespołu w ochronie zdrowia” – takie było motto konferencji promującej turkusowe podejście (Teal Management) - oparte na partnerstwie i samoorganizacji w polskiej ochronie zdrowia, która odbyła się w ostatnich dniach w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Anny w Krakowie. Patronem medialnym wydarzenia był Dziennik Polski.

Prawdziwa praca zespołowa to efektywna współpraca, wzajemne zaufanie i dobra komunikacja. To uznanie wspólnego celu i świadome dążenie do jego realizacji. Praca zespołowa to również jedna z kluczowych kompetencji XXI wieku. Według prof. Andrzeja Jacka Bliklego, jednego z prelegentów konferencji, promotora turkusowej samoorganizacji w Polsce, działanie zespołowe będzie zyskiwać na znaczeniu i stanie się wkrótce nowym paradygmatem pracy.

Na ile jest to możliwe w polskiej ochronie zdrowia i na czym można budować siłę zespołu medycznego – o tym właśnie dyskutowano podczas krakowskiej konferencji „Turkusowa organizacja w ochronie zdrowia”. Uczestniczyło w niej prawie 140 osób: przedstawiciele kadry zarządzającej placówkami ochrony zdrowia oraz wszystkich zawodów medycznych z Krakowa i Małopolski, a także pracownicy naukowi, którzy kształcą przyszłych medyków.

Program spotkania wypełniły prelekcje m.in. o bonie senioralnym, organizacji pracy w szpitalach, wyzwaniach w polskiej ochronie zdrowia. Były też dwa panele dyskusyjne z udziałem dyrektorów szpitali oraz przedstawicieli samorządów lekarzy i pielęgniarek, podczas których rozmawiano o takiej organizacji szpitali, by stały się one wymarzonym miejscem pracy dla personelu medycznego.
Zastanawiano się również nad nową koncepcja opiekowania się seniorami w ich domach oraz możliwościami czerpania z doświadczeń turkusowej firmy Buurtzorg, która od kilkunastu lat z sukcesem świadczy takie usługi w Holandii. Konferencję zakończyło wystąpienie Agnieszki Gibalskiej-Dembek z Centrum Medycznego Żelazna w Warszawie, która podzieli się dobrymi praktykami ze Szpitala św. Zofii dotyczącymi komunikacji z pacjentem w sytuacjach trudnych.

„Z podsumowania konferencji, które przeprowadziliśmy, także zespołowo, ze słuchaczami wykładów i paneli wynika, że szczególnie cenne były dla nich doświadczenia praktyków z SP ZOZ w Dęblinie czy Centrum Medycznego Żelazna. Części uczestników m.in. dr Annie Apola adiunkt Collegium Medicum UJ uświadomiły, że "się da", że turkusowe podejście nie jest utopią, a Beata Sender ze Szpitala im. Narutowicza dowiedziała się, że intuicyjne już działa turkusowo. Natomiast Łukasz Reczek, prezes Grupy Młodzi Lekarze Rodzinni Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wysoko ocenił poziom wszystkich wykładów i podkreślił, że „jest jeszcze lepiej, niż rok temu" (pierwsza taka konferencja odbyła się w maju 2023 roku)” – podsumowuje Fundacja Turkusowa Droga, która zorganizowała konferencję wspólnie: z Instytutem Zdrowia Publicznego, Wydziałem Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundacją Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ. Patronat honorowy nad wydarzaniem sprawował prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki.

„Pracować inaczej”. Koncepcja turkusowej organizacji opiera się na trzech filarach

- Turkus to kolejny, po czerwieni, bursztynie, oranżu i zieleni, etap ewolucji organizacji pracy zdefiniowany przez belgijskiego myśliciela i przedsiębiorcę społecznego Frederica Laloux w jego przełomowej książce „Pracować inaczej”. Ewolucja ta jest efektem procesu przemian świadomości i potrzeb ludzi, który według antropologów rozpoczął się 100 tysięcy lat temu – podaje Fundacja Turkusowa Droga.

Koncepcja turkusowej organizacji opiera się na trzech podstawowych filarach.

Pierwszy to samoorganizacja - polega ona na tym, że większość czynności zarządczych sprawuje zespół, który może wybierać ze swojego grona nieformalnych liderów, mniejsze zespoły współpracują ze sobą.

Drugi filar, czyli dążenie do pełni bazuje na indywidualnym podejściu do pracownika - ma on okazję wykorzystania swoich talentów, jest zachęcany do swobodnego wyrażania się i stałego rozwoju.

Trzeci filar zawiera ewolucyjny cel – to znaczy, że cele organizacji są elastycznie dostosowywane do aktualnych potrzeb i sytuacji, a w razie potrzeby zmieniane, zwykle nie są wyrażane w liczbach a w zamierzeniach, natomiast zysk schodzi na dalszy plan, nie jest najważniejszy.

Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski