Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Za miesiąc rozpoczynamy ferie zimowe. Wojewoda małopolski: Służby w gotowości

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ferie zimowe w Małopolsce rozpoczniemy 12 lutego i będziemy mogli się nimi cieszyć aż do 25 lutego. Oznacza to, że dzieci i młodzież z regionu z zimowej przerwy skorzysta jako ostatnia w kraju. Te dwa tygodnie to wymagający czas dla służb. Przed nimi wyzwania w postaci m.in. patrolowania stoków narciarskich, kontroli drogowych, kontroli przeciwpożarowych w obiektach wypoczynkowych i wiele więcej. Deklarują one jednak pełną gotowość.

Planowane działania policji

Przez cały okres ferii trwających w Polsce od 15 stycznia do 25 lutego 2024 roku małopolska Policja będzie prowadzić działania kontrolne i profilaktyczne. Szczególnym nadzorem objęta będzie sytuacja na drogach. Komendy miejskie oraz powiatowe wyznaczyły stałe punkty kontroli autokarów przed wyjazdem, gdzie będzie możliwość sprawdzenia większej liczby autobusów w jednym czasie.

Na głównych drogach tranzytowych (krajowych i wojewódzkich), przede wszystkim prowadzących do górskich miejscowości wypoczynkowych, podejmowane będą działania zapewniające bezpieczeństwo, porządek i płynność w ruchu drogowym.

Ponadto zadaniem małopolskiej Policji będzie zapewnienie bezpieczeństwa turystom poprzez organizację patroli narciarskich – bezpieczeństwo na zorganizowanych terenach narciarskich. Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. Także tego aspektu będą dotyczyły prowadzone kontrole.

Państwowa Straż Pożarna w pełnej gotowości

W pełnej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych, są małopolscy strażacy. Funkcjonariusze przeprowadzają czynności kontrolno-rozpoznawcze w obiektach wypoczynków dzieci i młodzieży. Bardzo ważna jest również właściwa eksploatacja obiektów i przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych, dlatego strażacy z komend powiatowych i miejskich PSP przeprowadzają kontrole w trakcie trwania turnusów.

W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych strażacy przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania sopli lodowych. Śnieg i lód stanowią groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. Trzeba też pamiętać o wykonywaniu obowiązkowych przeglądów i czyszczeniu przewodów kominowych. Strażacy zalecają również sprawdzanie instalacji wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim wypoczywającym strażacy przygotowani są również do prowadzenia działań ratowniczych na ewentualność awaryjnego zatrzymania kolei linowych. Koleje występują w 8 małopolskich powiatach.

Kontrole Inspekcji Sanitarnej

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zadbają o to, aby dzieci spędzały czas bezpiecznie i zdrowo. Sprawdzane będą warunki w miejscach, gdzie wypoczywać będą dzieci – zarówno na obozach, jak i w miejscu zamieszkania (półkolonie czy organizowane spotkania w ramach „zimy w mieście”).

W celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom w trakcie pobytu na poszczególnych turnusach wypoczynku ocenie podlegać będą w szczególności: warunki zakwaterowania, mikroklimat pomieszczeń, wyposażenie techniczne obiektu czy przestrzeganie czystości miejsc wypoczynku, mebli i sprzętów. Ponadto sprawdzane również będzie przestrzeganie podstawowych zasad higieny, dostęp do ciepłej i zimnej bieżącej wody oraz środków higieny osobistej, warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia czy zapewnienie opieki medycznej.

Nadzór Kuratora Oświaty nad organizacją wypoczynków

W czasie ferii zimowych Małopolski Kurator Oświaty nadzoruje i wspomaga organizację wypoczynku na obszarze województwa.
Każdy z organizatorów ma obowiązek zgłaszania wypoczynku kuratorowi oświaty właściwemu ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora. Na terenie województwa małopolskiego, objętym nadzorem Małopolskiego Kuratora Oświaty, w okresie ferii zimowych na dzień 10 stycznia 2024 r. zgłoszono 982 wypoczynki, w których będzie brało udział 38 430 uczestników.

„Bezpieczny autokar” i nie tylko

W związku z feriami zimowymi Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie realizuje ogólnopolską akcję „Bezpieczny autokar”, polegającą na prowadzeniu wzmożonych kontroli autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Podczas kontroli Inspektorzy będą sprawdzać m.in. stan techniczny pojazdu, czas pracy kierowcy oraz jego trzeźwość.

Działania nadzoru budowlanego

Kontroli w zakresie bezpieczeństwa i legalności użytkowania podlegają obiekty i urządzenia budowlane służące do aktywnego wypoczynku, organizacji różnego rodzaju imprez rozrywkowych oraz w szczególności te, w których organizowany jest pobyt dzieci i młodzieży.

Służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przez całą dobę monitorują sytuację na prawie 1000 km małopolskich dróg krajowych. Do dyspozycji służb jest 160 pługów i solarek, które wykorzystywane są do odśnieżania dróg i zapobiegania ich oblodzeniu. W 30 magazynach zgromadzone są zapasy prawie 30 tysięcy ton soli.

Polregio przygotowało specjalne oferty biletów i połączeń kolejowych

Na dwa tygodnie przerwy zimowej w ofercie można znaleźć bilety tygodniowe na ferie, które w tańszej wersji kosztują 109 zł i obejmują wszystkie pociągi Regio. Bilet za 129 zł zapewnia z kolei przejazdy pociągami Regio oraz Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Arrivy. Sprzedaż biletów z tej oferty rusza 12 stycznia, a jest ona ważna przez całe ferie zimowe, czyli do 25 lutego.

Niezależnie od ferii przez cały czas w ofercie znajdują się bilety weekendowe, które pozwalają odwiedzać ulubione miejsca w całej Polsce. Minibilet turystyczny kosztuje 47 zł i pozwala podróżować bez limitu pociągami Regio od piątku od godz. 18.00 do poniedziałku do godz. 6.00. Bilet turystyczny, dostępny w cenie 58 zł umożliwia nieograniczone podróże pociągami po całej Polsce od godz. 18.00 w piątki do godz. 6.00 w poniedziałki.

Bilet jest honorowany w pociągach Regio (za wyjątkiem pociągów specjalnych) oraz pociągach osobowych Arrivy RP, Kolei Wielkopolskich oraz Kolei Małopolskich (z wyjątkiem odcinka Kraków Olszanica – Kraków Lotnisko – Kraków Olszanica), jak również Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter).

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski