Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Żaby szykują się do wędrówki. Na tych ulicach szczególnie na nie uważaj

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Już niebawem w Krakowie rozpocznie się migracja płazów. - Apelujemy o wzmożoną ostrożność przemieszczając się samochodem, rowerem lub hulajnogą szczególnie wzdłuż ulic Bogucianka, Tyniecka w okolicy jednostki wojskowej, Pietrusińskiego, Wyłom, Swoszowicka, Ściegiennego, Jerzmanowskiego - napisał Zarząd Zieleni Miejskiej na Facebooku.

W większości miejsc, zamontowane zostały już bariery wzdłuż ulic dla zabezpieczenia migracji żaby trawnej, która pierwsza wyrusza do miejsc rozrodu.

Działania będą prowadzone od pojawienia się pierwszych migrujących płazów do momentu ustania migracji, prawdopodobnie do końca pierwszej dekady maja. Terminy te jednak bardzo zależą od przebiegu wiosennej pogody, która potrafi być bardzo zmienna...

"Niemniej jednak, aby sprawnie przeprowadzić ten proces, potrzebujemy Was do pomocy! Jeśli chcecie pomóc nam bezpiecznie przenosić płazy do miejsca migracji, zgłoście się do nas! Potrzebujemy rąk do pomocy!Piszcie do nas na Messengerze, skontaktują się z Wami osoby prowadzące akcje! Już teraz możecie przygotowywać niezbędny sprzęt: kamizelki ostrzegawcze z pasami odblaskowymi, latarki oraz rękawiczki. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Pomóżmy przetrwać płazom migrację, ich liczebność z roku na rok maleje…" - apeluje ZZM.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk podejmuje się począwszy od 2020 roku interwencyjnego przenoszenia płazów przez jezdnie dróg. Brak jest możliwości bezpiecznego przeprowadzenia zwierząt pod drogą. Pomagamy im uniknąć śmierci pod kołami samochodów, rowerów, hulajnóg w drodze do miejsc rozrodu.

W miejscach masowej migracji płazów rozstawiane są bariery wzdłuż dróg a płazy przenoszone w wiaderkach na drugą stronę jezdni zgodnie z kierunkiem migracji. W wiaderkach (pułapkach) umieszczone są patyki umożliwiające wydostanie się innym zwierzętom (gryzoniom, niektórym owadom). Znajdują się tam również liście stanowiące ochronę przed wyschnięciem płazów. Są to bardzo ważne elementy, nie można ich wyciągać! (Niestety w poprzednich latach często obserwowano takie zjawisko).

IOP koncentruje swoje prace wokół stawu przy ul. Salezjańskiej, przy ul. Tynieckiej oraz Pietrusińskiego, gdzie akcja połączona jest z badaniami naukowymi nad funkcjonowaniem ropuchy szarej Bufo bufo w środowisku miejskim. ZZM opiekuje się całkowicie pozostałymi lokalizacjami: Bogucianka, Wyłom, Swoszowicka, Ściegiennego, Jerzmanowskiego oraz częściowo również przy ulicy Tynieckiej. Przy okazji przenoszenia określamy skład gatunkowy i ilość przemieszczających się płazów. Są to ważne informacje mówiące nam o przebiegu migracji i wpływające na planowanie działań, szczególnie liczbę i czas kontroli.

Kiedy w 2024 roku najlepiej przejść na emeryturę?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Żaby szykują się do wędrówki. Na tych ulicach szczególnie na nie uważaj - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski