Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zabytkowy dwór Badenich w Wadowie odzyska dawny blask. Jest przetarg na wykonawcę gruntownego remontu

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W takim stanie dwór był w tym roku
W takim stanie dwór był w tym roku Marcin Banasik
Osuszanie, izolacja, wymiana schodów, remont dachu - m.in. takie zadania czekają firmę, która przystąpi i wygra przetarg na długo wyczekiwany remont zabytkowego obiektu. Konkurs ogłosił Zarząd Zieleni Miejskiej. Wykonawca prac będzie miał dwa lata na doprowadzenie dworu do świetności. Odnowiony budynek ma pełnić funkcję domu kultury.

Co zostało już zrobione

W ramach modernizacji wykonany zostanie remont z przebudową instalacji wewnętrznych, wraz z zagospodarowaniem terenu, budową i przebudową infrastruktury technicznej (instalacji na zewnątrz budynku: elektrycznej i oświetlenia, teletechnicznej, kanalizacji sanitarnej i opadowej, monitoringu: przebudowa przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, gazowego),..

Wszystkie działania poprzedzające nadchodzące zmiany prowadzone były od 2021, gdzie najpierw przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, a już pod koniec 2021 r. wykonano prace projektowe I etapu. W 2022 r. wykonane zostały prace projektowe II etapu oraz otrzymano decyzje pozwolenia na budowę dla inwestycji.

Dotychczas w budynku dworu został wykonany szereg prac interwencyjnych i zabezpieczających:

  • wykonanie nowego systemu odprowadzania wody opadowej z połaci dachowej,
  • rozbiórka schodów wejściowych od strony południowej i wykonanie nowej konstrukcji żelbetowej jako podstawę do ich rekonstrukcji,
  • oczyszczenie powierzchni ścian zewnętrznych budynku z graffiti,
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej ścian murowanych w piwnicy dworu,
  • wykonanie drewnianego ogrodzenia budynku.

Odnowiony budynek będzie pełnił funkcję domu kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Będzie mieściła się w nim również filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.

Teren zielony wokół budynku również zostanie zagospodarowany jako park.

Podupadający zabytek

Sprawa dworu w Wadowie ciągnie się od 2019 r. gdy Radni Miasta Krakowa wraz z mieszkańcami podjęli dyskusję na jego temat. Już wówczas wyraźnie zaznaczono, że zabytek trzeba przywrócić do dawnej świetności. Do dwóch pierwszy dialogów technicznych nie przystąpiła żadna firma, która chciałaby zgłosić pomysły zagospodarowania dworu. Ze względu na to, że dwa pierwsze dialogi okazały się fiaskiem, ZZM zorganizował więc trzeci. Urzędnicy zwracali uwagę, że dwór Badenich to szansa na partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Dwa nieudane dialogi nie były jedynym problemem. Wielki problem stanowiła też cena rewitalizacji dworu, której kwota wówczas opiewała na 10 mln zł.

Niestety przez kolejne lata dało się obserwować, jak dwór podupada. Jednym z większych błędów w gospodarowaniu tym miejscem, okazało się wyprowadzenie przedszkola z dworu przed 20 laty. Następnie jego złą kondycję pogorszył jeszcze pożar w 2008 r. który strawił część więźby dachowej wraz z dachem.

Historia dworu

Budynek dawnego dworu Badenich w Wadowie jest zlokalizowany w Krakowie przy ul. Glinki 63. Wybudowano go w 1874 roku, według projektu Antoniego Łuszczkiewicza na zamówienie Józefa Badeniego, ówczesnego właściciela wsi Wadów. Dwór jest murowany i ma w sobie cechy neorenesansowe. Do 1930 roku był w posiadaniu Józefa Badeniego, a także jego żony Heleny, którzy nie mieli dzieci. Następną właścicielką dworu była Zofia Kulinowska, która zamieszkiwała dwór do 1945 roku. Po wojnie w budynku znajdowała się szkoła, a następnie wspomniane już przedszkole do 2003 r. Od lat 90. XX wieku dwór jest we władaniu Gminy Miejskiej Kraków.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zabytkowy dwór Badenich w Wadowie odzyska dawny blask. Jest przetarg na wykonawcę gruntownego remontu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski