Kraków. Zaskakujące odkrycie w krypcie u pijarów. Znaleziono...

Kraków. Zaskakujące odkrycie w krypcie u pijarów. Znaleziono relikwie w tzw. świętych schodach

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Konserwatorzy podczas wydobywania relikwii z podstopnic tzw. świętych schodów
1/6
przejdź do galerii

Konserwatorzy podczas wydobywania relikwii z podstopnic tzw. świętych schodów ©Paweł Romanowicz, Firma Konserwatorska Piotr Białko

W prawym biegu tzw. świętych schodów w krypcie kościoła ojców pijarów konserwatorzy znaleźli 59 nisz, w których zostały umieszczone relikwie świętych oraz Krzyża Świętego. W poniedziałek i środę relikwie te były wydobywane ze stopni.
Wydobywaniem relikwii zajęła się - pod nadzorem zakonników - ekipa prowadząca prace remontowe i konserwatorskie w podziemiach kościoła przy Pijarskiej 2. Właśnie w ramach tych prac dokonano niezwykłego odkrycia w krypcie.

To tu w 1733 r. została konsekrowana kaplica z ołtarzem Więzienia Chrystusa. Znajdował się on na szczycie umieszczonych w krypcie schodów, które są kopią tych, po których Chrystus w pałacu Piłata w Jerozolimie szedł na sąd. Prawy bieg tych tzw. świętych schodów ma 28 stopni i to po nich wierni wchodzili na górę na kolanach.

Ostatnio w krypcie - gdzie wcześniej już m.in. zajęto się przebudową schodów wejściowych z ulicy oraz odsłonięciem spod tynków i konserwacją barokowych malowideł - przystąpiono do odnowy monumentalnych, dwubiegowych świętych schodów. - Były pozacierane cementami. Jedyne, co było widoczne, to nacięte w kamieniu gniazda na krzyżyki. Natomiast po usunięciu cementowych zacierek pokazały się miejsca przechowywania relikwiarzy. Są one w podstopnicach, czyli pionowej części każdego stopnia - opowiada Piotr Białko, którego firma prowadzi prace u pijarów.

Otwory, a w nich relikwiarze są rozmieszczone symetrycznie po dwóch stronach w każdym stopniu. W wykutych w kamieniu gniazdach (o gabarytach kilkucentymetrowych) złożono w większości metalowe relikwiarze. Ale też znalazł się piękny relikwiarz z kryształu górskiego, w kształcie krzyżyka.


W relikwiarzach są elementy opisów, szczątki świętych (zachowały się np. kostki), lakowe pieczęcie. Niestety nie udało się odczytać żadnego z podpisu. - Te prawdopodobnie pergaminowe podpisy w większości przypadków się rozsypały - mówi Piotr Białko.

W materiałach archiwalnych znaleziono informację, że w trzech stopniach, w których widnieją nacięte krzyżyki, złożono relikwie Krzyża Świętego, a w pozostałych otworach - relikwie męczenników (tak wynika z treści instrukcji, jak zachowywać się podczas wchodzenia po schodach, cytowanej w XIX-wiecznych dokumentach).

Wszystko wskazuje na to, że umieszczenie relikwii w stopniach to oryginalne rozwiązanie z 1. połowy XVIII wieku. - Natomiast pojawiły się informacje, że były też montowane w obrębie kaplicy pamiątki z Ziemi Świętej przywiezione przez jednego z ojców. Ale czy w schodach, w ścianie krypty, czy może tam postawione - tego jeszcze nie wiemy - dodaje Piotr Białko.

- Relikwie po ich inwentaryzacji, zabezpieczeniu i osadzeniu w przyjaznym środowisku chroniącym przed zniszczeniem, będą przechowane w jednym z naszych krakowskich kościołów na czas prowadzonych prac w krypcie. Przewidujemy, że powrócą na swoje miejsce. Być może będzie to wymagało dalszych prac konserwatorskich - mówi o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji oo. Pijarów.

Prace w krypcie są częścią projektu "Perła polskiego baroku – rewaloryzacja nowo odkrytych, unikatowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie oraz odtworzenie historycznych galerii w Kolegium Pijarskim w celu udostępnienia zabytkowych wnętrz i poszerzenia działalności kulturalnej”. Przedsięwzięcie ma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Funduszy Europejskich Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz funduszy rozdzielanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (jako jeden z tzw. projektów kluczowych).

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: Letnie upały - jak reagować w razie udaru słonecznego?

Źródło: vivi24


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?