MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zrujnowany dwór Badenich w Nowej Hucie ma nabrać nowego blasku. Są wizualizacje

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Adaptacja oraz modernizacja Dworu Badenich w Wadowie to jedno z wielu  zadań, które zgłoszone zostanie do wprowadzenia na listę rankingową miejskich inwestycji. Budowa byłaby realizowana w latach 2024-2026 w oparciu o przygotowaną dokumentację projektowo-kosztorysową.
Adaptacja oraz modernizacja Dworu Badenich w Wadowie to jedno z wielu zadań, które zgłoszone zostanie do wprowadzenia na listę rankingową miejskich inwestycji. Budowa byłaby realizowana w latach 2024-2026 w oparciu o przygotowaną dokumentację projektowo-kosztorysową. ZZM
Dwór Badenich w Wadowie znajduje się przy ul. Glinik 63. Od lat popada w ruinę, mimo apeli mieszkańców by coś z obiektem zrobić. I w końcu stało się. Jeszcze w tym roku ma Zarząd Zieleni Miejskiej planuje ogłosić przetarg na roboty budowlane. Zabytkowy budynek zostanie zaadoptowany na cele użyteczności publicznej.

W ramach modernizacji wykonany zostanie remont z przebudową instalacji wewnętrznych, wraz z zagospodarowaniem terenu, budową i przebudową infrastruktury technicznej (instalacji na zewnątrz budynku: elektrycznej i oświetlenia, teletechnicznej, kanalizacji sanitarnej i opadowej, monitoringu: przebudowa przyłączy: wodociągowego, kanalizacji sanitarnej, gazowego),..

Wszystkie działania poprzedzające nadchodzące zmiany prowadzone były od 2021, gdzie najpierw przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, a już pod koniec 2021 r. wykonano prace projektowe I etapu. W 2022 r. wykonane zostały prace projektowe II etapu oraz otrzymano decyzje pozwolenia na budowę dla inwestycji.

Dotychczas w budynku dworu został wykonany szereg prac interwencyjnych i zabezpieczających:

  • wykonanie nowego systemu odprowadzania wody opadowej z połaci dachowej,
  • rozbiórka schodów wejściowych od strony południowej i wykonanie nowej konstrukcji żelbetowej jako podstawę do ich rekonstrukcji,
  • oczyszczenie powierzchni ścian zewnętrznych budynku z graffiti,
  • wykonanie izolacji przeciwwilgociowej poziomej ścian murowanych w piwnicy dworu,
  • wykonanie drewnianego ogrodzenia budynku.

Odnowiony budynek będzie pełnił funkcję domu kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Będzie mieściła się w nim również filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.

Teren zielony wokół budynku również zostanie zagospodarowany jako park.

Paweł Szrot: agresja hybrydowa przeciwko Europie trwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zrujnowany dwór Badenich w Nowej Hucie ma nabrać nowego blasku. Są wizualizacje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski