MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie, poprawmy naszą komunikację

Redakcja
Kraków - skrzyżowanie Poczta Główna - korek samochodowy - po opadach deszczu fot. Andrzej Wiśniewski
Kraków - skrzyżowanie Poczta Główna - korek samochodowy - po opadach deszczu fot. Andrzej Wiśniewski
Milion osób jeździ każdego dnia miejskimi autobusami i tramwajami, kilkadziesiąt tysięcy korzysta z własnych samochodów, kolejnych kilkadziesiąt z busów. Denerwują nas korki, zatłoczone tramwaje, brak miejsc do parkowania.

Kraków - skrzyżowanie Poczta Główna - korek samochodowy - po opadach deszczu fot. Andrzej Wiśniewski

AKCJA "DZIENNIKA POLSKIEGO". Miejska komunikacja i sprawny transport to problem każdego z nas. Zastanówmy się wspólnie, jak można je usprawnić.

Wielu z nas ma swoje obserwacje i pomysły na usprawnienie ruchu. Chcemy zaproponować forum pomysłów na rzecz sprawnej komunikacji i płynnego ruchu. Każdy pomysł będziemy rejestrować, najważniejsze poddamy ocenie ekspertów i władz miasta. Uruchamiamy specjalną stronę internetową:

www.e-dp.pl/poprawkomunikacje

oraz konto mailowe:

[email protected]

Wiemy, że jest wiele osób, które chcą uczestniczyć w dyskusji na ten temat. Czekamy na pomysły!

Niedawno informowaliśmy, że w zeszłym roku zastanawiano się nad tym, aby zmienić ceny biletów i bardziej urozmaicić taryfę. Swój pomysł na to ma Rafał Terkalski, krakowski student, od lat mocno zaangażowany w wszelkie zagadnienia związane z komunikacją w Krakowie.

- Dobrym rozwiązaniem byłaby szersza oferta biletów czasowych, które mogłyby nawet zastąpić bilet jednorazowy. Taki system sprawdza się w miastach zachodnich - przekonuje Terkalski. Był współtwórcą filmu pokazującego problemy związane z komunikacją nocną, a ostatnio internetowego komiksu, w którym wytknięto wady transportu zbiorowego w naszym mieście. Jego zdaniem bilety czasowe np. 15/30/40/90-minutowe, albo 20/40/60/90-minutowe będą preferować system przesiadkowy. Ma on pomóc w spełnieniu najważniejszego postulatu miłośników komunikacji, który brzmi tak: "Mniejsza ilość linii, większa częstotliwość kursowania". - Obecnie krakowianie są zniechęceni do przesiadania się. Trudno się jednak dziwić, skoro niektóre tramwaje jeżdżą co 20 minut. Jeżeli na taki pojazd się nie zdąży, to trzeba długo czekać. Gdyby tramwaje jeździły co 3 minuty, nie byłoby tego problemu - mówi Adam Łaczek, z zawodu informatyk, który proponuje utworzenie krakowskiego okrągłego stołu w sprawie komunikacji. W przyszłym tygodniu miłośnicy komunikacji zamierzają natomiast przekazać prezydentowi Krakowa petycję z długą listą proponowanych zmian usprawnienia transportu zbiorowego.

Zapytaliśmy przedstawicieli miasta, czy mają jakieś pomysły na to, aby korzystanie z transportu zbiorowego było bardziej komfortowe. - W tym roku to my zamierzamy o to zapytać mieszkańców za pomocą ankiety. W tym celu liczymy na wsparcie mediów - usłyszeliśmy od Joanny Niedziałkowskiej, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

PIOTR TYMCZAK

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski