MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie zadecydują, czy chcą zimowych igrzysk

Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Kontrowersje. Radni PO i PiS przegłosowali, że wraz z eurowyborami 25 maja odbędzie się referendum w sprawie igrzysk w 2022 r. Mieszkańcy odpowiedzą też na trzy inne pytania.

Oprócz pytania o igrzyska w referendum mieszkańcy wypowiedzą się też, czy są za wybudowaniem w Krakowie metra, ścieżek rowerowych i stworzeniem systemu monitoringu.

Dodatkowe pytania wzbudziły duże kontrowersje na wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa, zwołanej w sprawie referendum. Radni z klubu związanego z prezydentem miasta przekonywali, że powinno być tylko jedno pytanie, dotyczące igrzysk. Radni PiS złożyli poprawki z kilkunastoma innymi pytaniami, które – ich zdaniem – warto byłoby zadać podczas referendum.

Wśród nich były takie, jak m.in. „Czy jesteś za dofinansowaniem wyjazdów śródrocznych uczniów krakowskich szkół?”, „Czy jesteś za tym, aby rodzice dzieci w wieku przedszkolnym mogli umieścić wszystkie swoje dzieci w przedszkolach?”, bądź też „Czy jesteś za obniżeniem ilości smogu w powietrzu?”. Poprawki radnych PiS zostały odrzucone.

Ostatecznie za referendum opowiedzieli się radni PO, PiS i jeden niezrzeszony. Podczas głosowania z sali wyszli radni związani z prezydentem.

Prezydent Jacek Majchrow­ski będzie zachęcał mieszkańców do głosowania w referendum, choć sam uważa, że powinno się ono odbyć w osobnym terminie – 8 czerwca i z jednym pytaniem, tylko o igrzyska.

Zestaw pytań przygotowany przez radnych PO nie przekonuje specjalistów. – W referendum nie powinno być wielu pytań. Ostatecznie można dodać to dotyczące budowy metra, choć mieszkańcy ogólnie są za wszelkimi udogodnieniami. Umieszczenie takiego pytania powinno być jednak poprzedzone debatą publiczną – komentuje Urszula Krasowska, szef działu badań społecznych TNS Polska, agencji zajmującej się badaniami opinii publicznej.

Jej zdaniem, przed odpowiedzią na temat metra mieszkańcy powinni poznać plany jego budowy, koszty oraz to, jakie taka inwestycja będzie miała przełożenie na inne przedsięwzięcia transportowe.

Urszula Krasowska ocenia również, że pytania dotyczące monitoringu czy ścieżek rowerowych nie są konkretne.

– Za poprawą bezpieczeństwa są ogólnie wszyscy. Poza tym słowo „monitoring wizyjny” niekoniecznie będzie dla każdego zrozumiałe – mówi Urszula Krasowska.

Prezydent Majchrowski wcześniej nie zamierzał organizować referendum w sprawie igrzysk. Zmienił zdanie na początku zeszłego tygodnia. Po tym, jak rosła liczba przeciwników igrzysk uznał, że o idei ich organizacji w Krakowie muszą zadecydować mieszkańcy. Decyzję podjął bez konsultacji z przedstawicielami PO.

To spowodowało, że w koalicji prezydent Majchrowski – PO zaczęło mocno trzeszczeć. – Zostaliśmy zaskoczeni decyzją o referendum – przyznaje krakowski poseł PO Ireneusz Raś. Przypomina, że uczestniczył w wielu spotkaniach dotyczących igrzysk z udziałem najważniejszych osób w kraju, przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i różnych międzynarodowych federacji sportowych.

– Nie chciałbym, aby nasi partnerzy dziś postrzegali te roz­mowy jako niepoważne. Prezydent Krakowa wziął na siebie wielką odpowiedzialność. Jeżeli ktoś wykolei projekt związany z igrzyskami, to zapłacimy wszy­s­cy. Kraków straci wiarygodność i przez dziesięć lat nikt nie będzie z nami poważnie roz­mawiał – dodaje poseł Raś.

– Oczekujemy bardzo mocnego zaangażowania prezydenta, chcemy, aby wykorzystał swoje poparcie społeczne do przekonania mieszkańców do opowiedzenia się za igrzyskami – mówi marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.

Krakowscy urzędnicy szacują, że zorganizowanie referendum to koszt od 900 tys. zł do 1,3 mln zł. Aby było wiążące, musi w nim wziąć udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania, czyli ok. 170 tys. krakowian. Jeżeli większość byłaby przeciw, to Kraków automatycznie wycofa się ze starań o igrzyska. Jeżeli wyniki referendum nie będą wiążące ze względu na frekwencję, to prezydent – w przypadku, gdy więcej głosów będzie przeciw – odda decyzję w ręce rządu.

PYTANIA DO REFERENDUM

– Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?

– Czy jest Pan/Pani za budową metra w Krakowie?

– Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?

– Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski