MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura CHEMIA 2024 - arkusz, odpowiedzi. Co było na maturze rozszerzonej z chemii? Mamy opinie uczniów! 16.05

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Matura CHEMIA rozszerzona 2024
Matura CHEMIA rozszerzona 2024 Jakub Steinborn/Arkusz CKE
W czwartek, 16 maja maturzyści zmierzyli się z maturą z chemii na poziomie rozszerzonym. Jakie zadania pojawiły się na egzaminie? Był na tym egzaminie tak naprawdę przekrój całej podstawy programowej z czterech lat liceum. Ale według mnie poziom trudności tych pytań był bardzo niski – ocenił Maciek z VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na maturze 2024 z chemii rozszerzonej oraz proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań od ekspertów "Matematyka Gryzie".

W tym artykule znajdziesz arkusz CKE z zadaniami, które pojawiły się na tegorocznej maturze rozszerzonej z chemii. Opublikujemy również proponowane odpowiedzi i rozwiązania zadań od ekspertów "Matematyka Gryzie".

Jakie zadania były na maturze rozszerzonej z chemii?

Krakowski maturzysta Maciej Stachnik z VI Liceum Ogólnokształcącego tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej w rozmowie z nami stwierdził, że egzamin z chemii był bez porównania łatwiejszy od innych matur na poziomie rozszerzonym, które pisał w tym tygodniu – czyli egzaminów z matematyki, angielskiego i biologii.

Do rozwiązania zdający mieli 30 zadań, z podpunktami.

- Był na tym egzaminie tak naprawdę przekrój całej podstawy programowej z czterech lat liceum. Ale według mnie poziom trudności tych pytań był bardzo niski – ocenił Maciek. - Nawet pytanie za cztery punkty, które zwykle jest najdłuższe, najbardziej rozbudowane i najcięższe, wyszło mi bez żadnego problemu – dodawał.

Jak relacjonował maturzysta, w tym wartym cztery punkty zadaniu podana była informacja wprowadzająca o trzech związkach. Na jej podstawie trzeba było rozwiązać te trzy związki, policzyć ich wzór sumaryczny, wzór elementarny oraz narysować wszystkie trzy wzory. - Bo to były izomery - dopowiadał maturzysta.

Kolejne zapamiętane przez Macieja zadanie dotyczyło cukrów.

- Była informacja wprowadzająca o reakcji degradacji cukrów i na podstawie tego trzeba było powybierać, pouzasadniać. Mieliśmy tam pytania o to, który cukier może brać udział w konkretnych reakcjach – opowiadał nam 19-latek.

Maturzysta wymieniał też, że pojawiło się także zadanie o hydratach - standardowe, pojawiające się na większości matur. - A w jeszcze innym zadaniu trzeba było obliczyć, jaką objętość zasady trzeba dodać do kwasu, żeby osiągnąć konkretne pH – mówił.

Zdaniem Macieja tegoroczny egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym był łatwiejszy również w porównaniu do matur z poprzednich lat, a szczególnie próbnych egzaminów.

19-latkowi zostały jeszcze do zdania dwa egzaminy maturalne ustne oraz dwa dwujęzyczne: z biologii i chemii. Na wymarzoną medycynę chce startować na uczelnię zagraniczną.

- Chciałbym studiować w Irlandii. Tam jest wysoki poziom, a poza tym jest to medycyna po angielsku w Unii Europejskiej, co daje potem większe możliwości zatrudnienia – wyjaśniał nam Maciek.

Czy matura z chemii 2024 była trudna? Mamy opinie uczniów

Inni krakowscy maturzyści oceniali, że zadania nie były za proste, a nawet – że była to ciężka matura. W przypadku jednego z pytań trzeba było też zachować czujność, ponieważ w tabelce raz było wskazane stężenie, a raz objętość, więc istniała możliwość pomyłki.

- Oprócz zadania za cztery punkty było OK – podsumował Kuba Grzegorczyk z VI LO, który chciałby studiować stomatologię lub fizjoterapię.

Młodzi ludzie zapamiętali m.in. dwa ostatnie zadania, o cukrach, co do których rozwiązania nie byli pewni. Wymieniali też pytanie o chiralność cząsteczek. Zauważyli też, że wyjątkowo dużo pytań dotyczyło chemii organicznej.

Na napisanie egzaminu z chemii absolwenci szkół średnich mieli trzy godziny. Ci, z którymi rozmawialiśmy w Krakowie, wykorzystali go w całości i dodawali, że to za mało czasu jak na taki egzamin.

- Ledwo skończyłam, zostało mi pięć minut do końca, nawet nie zdążyłam wszystkiego sprawdzić – mówiła nam Ola Cygan z VI LO w Krakowie, która myśli o pójściu na studia medyczne, ewentualnie chemię lub weterynarię.

- Na egzaminy z chemii i z matematyki te trzy godziny to zdecydowanie za mało czasu – dodawała Kalina z tej samej szkoły, planująca studiować biotechnologię.

Krakowscy maturzyści mieli różne strategie przygotowywania się do egzaminów: jedni uczyli się sami, inni z korepetytorami, według ich planu, jeszcze inni łączyli samodzielną naukę z tą z pomocą korepetytora. Przyznają, że powtarzają jeszcze w przeddzień egzaminu.

- Ale chodzimy spać o 22, żeby się wyspać. Trzeba mieć te osiem godzin snu, bo to jest bardzo ważne. Jak się będzie zmęczonym, to i tak się nic nie napisze - podkreślają uczniowie VI LO.

Dzień przed egzaminem również przygotowywali sobie ubranie na maturę (a jedną z maturzystek nawet przygotowała trzy zestawy ubrań na trzy kolejne egzaminy zdawane dzień po dniu) oraz pakowali przybory, nie zostawiając tego na moment tuż przed wyjściem.

Kalina, Ola i Kuba po egzaminie z chemii wybrali się na Zakrzówek.

- Teraz jesteśmy tu na spacerku, bo ustaliliśmy sobie taką nagrodę: że po tych wszystkich zmaganiach egzaminacyjnych spotkamy się, żeby posiedzieć, pochillować. Trzeba sobie wyznaczyć taką nagrodę, motywację: zepnij się, dasz radę, pomęczysz się te trzy dni, a potem będzie spokój - mówiła nam Ola Cygan.

Czy matura 2024 z chemii rozszerzonej była trudna?

W internecie również można przeczytać komentarze uczniów, którzy zmierzyli się dzisiaj z maturą rozszerzoną z chemii. Jak się okazuje, zdania są mocno podzielone. Jedni uczniowie uważają, że nie było źle, inni liczą chociaż na 30 proc., jeszcze inni relacjonują, że tegoroczna matura rozszerzona z chemii była trudniejsza niż się spodziewali.

Tak będzie wyglądać matura z chemii 2024

Matura z chemii 2024 rozpoczęła się w czwartek 16 maja o godzinie 9:00. Na jej napisanie abiturienci mają 180 minut, czyli 3 godziny. Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań można zdobyć 60 punktów.

W arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których zdający wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in.:

 • zadania wyboru wielokrotnego,
 • zadania typu prawda-fałsz,
 • zadania na dobieranie.

Zadania otwarte to takie, w których Zdający samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się:

 • zadania z luką, wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu jednym lub kilkoma wyrazami, symbolami, wzorami, liczbami;
 • zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia wypowiedzi zwięzłej, w tym zadania sprawdzające umiejętność zapisywania równania reakcji, tworzenia nazwy systematycznej lub wzoru substancji chemicznej, podawania oceny bądź rozstrzygnięcia, formułowania krótkiego uzasadnienia czy wyjaśnienia;
 • zadanie rozszerzonej odpowiedzi, wymagające przedstawienia toku rozumowania prowadzącego do rozwiązania problemu, np. obliczeniowego lub doświadczalnego.

Matura z chemii 2024. Zagadnienia i tematy - to trzeba wiedzieć

Chemia jest jednym z przedmiotów, który można zdawać na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała zagadnienia, do których odwoływać będą się zadania na maturze z chemii. Są to:

 • budowa materii
 • chemia fizyczna
 • chemia nieorganiczna
 • równowagi w roztworach wodnych
 • elektrochemia
 • chemia organiczna
 • chemia praktyczna

To, jak wyglądają arkusze można sprawdzić klikając w link: matura z chemii 2023. Ponadto w Informatorze można sprawdzić szczegółowe wymagania, zasady oceniania oraz przykładowe zestawy zadań.

Warto zaznaczyć, że w tym roku egzamin z chemii na poziomie rozszerzonym jest przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie według podstawy programowej.

Za poprawne wykonanie wszystkich 45 zadań można uzyskać 60 punktów. Matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym nie da się nie zdać, ponieważ nie obowiązują progi zdawalności.

Zadania egzaminacyjne z chemii. Przykłady

Ogłoszenie wyników matury z chemii już w lipcu

Wyniki matur zostaną ogłoszone we wtorek 9 lipca 2024 roku o godzinie 8:30 w systemie ZIU dostępnym na stronie www.wyniki.edu.pl. W tym samym dniu szkoły wydadzą uczniom świadectwa, aneksy oraz informacje o wynikach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura CHEMIA 2024 - arkusz, odpowiedzi. Co było na maturze rozszerzonej z chemii? Mamy opinie uczniów! 16.05 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski