Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie źle segregują śmieci. MPO rusza z kampanią edukacyjną

Paulina Szymczewska
Jedno ze zdjęć ilustrujących kampanię, które trafiły na billboardy
Jedno ze zdjęć ilustrujących kampanię, które trafiły na billboardy FOT. MATERIAŁY PRASOWE MPO
Odpady. Charakterystycznie ubrany detektyw z lupą i fajką śledzi śmie­ciowe „miejsca zbrodni” – takie zdjęcia na billboar­dach w całym mieście od wczoraj mogą oglądać krakowianie. Ruszyła nowa kampania edukacyjna Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, która ma zachęcać mieszkańców do segregacji odpadów.

Po co ta kampania? Otóż w Krakowie mamy problem z właściwą segregacją. Jak podaje MPO, większość – bo aż 85 procent mieszkańców – w złożonych deklaracjach śmie­cio­wych wybrała selektywną zbiórkę.

Doraźne kontrole MPO i straży miejskiej wykazują jednak, że wielu krakowian, mimo złożonej deklaracji, nie segreguje odpadów.

– Do końca października odnotowaliśmy 226 takich przypadków – podaje rzecznik krakowskiego MPO Piotr Odorczuk.

Przyznaje on, iż po wynikach kontroli widać, że mieszkańcy nie rozumieją idei segregacji, nie zwracają uwagi, by robić to należycie.

Najczęstszym błędem jest wrzucanie do żółtego pojemnika odpadów, które nie powinny się tam znaleźć – mokrych, brudnych papierów, tłustych opakowań po olejach itp. W pojemnikach do selektywnej zbiórki często ląduje też szkło z szyb okiennych, a nawet zwykłe śmieci.

Dużym problemem są też ciągle dzikie wysypiska, szczególnie na obrzeżach miasta (w lasach, parkach). MPO wraz ze strażą miejską wyszukuje i usuwa porzucone odpady, ale to syzyfowa praca, bo w miejsce jednego uprzątniętego wysypiska powstają kolejne.

W tym roku służby miejskie zlikwidowały już 1180 dzikich wysypisk o łącznej objętości aż ponad 10 tys. metrów sześc. – Wydaje się, że jedynym sposobem na zmniejszenie skali tego problemu jest edukacja – mówi Piotr Odorczuk.

Stąd właśnie nowa kampania MPO. Ma przypomnieć mieszkańcom, jak właściwie segregować śmieci (jakie odpady do jakich pojemników należy wrzucać) i że wyrzucanie odpadów byle gdzie jest wykroczeniem.

Jeśli ktoś nie wie, jak segregować śmieci, może też zadzwonić na infolinię MPO: 801-084-084.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski