Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten koszmarny widok od ponad 10 lat wita wjeżdżających do Krakowa. Ruina dawnego hotelu już ponad 10 lat tonie w śmieciach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wideo
od 12 lat
Już ponad 10 lat hałda śmieci zalega na terenie byłego hotelu przy ul. Ujastek Mogilski. W ubiegłym roku wybuchł tam pożar. Czarny dym z palących się opon widoczny był z daleka. W sprawie uprzątnięcia dzikiego wysypiska śmieci i szkieletora po dawnej stacji benzynowej interweniował radny Michał Drewnicki. Udało się wtedy uzyskać informacje, że na koszt właściciela teren zostanie oczyszczony, a budynek rozebrany. Do dziś jednak jednak nikt nie zrobił tam porządku.

Taki stan rzeczy trwa już 10 lat

To nie pierwsza interpelacja radnego Michała Drewnickiego a także Edwarda Porębskiego w sprawie zrujnowanego budynku i terenu wokół dawnego hotelu JB przy ulicy Ujastek Mogilski 7 w Nowej Hucie. Jak przypominają "taki stan rzeczy trwa już 10 lat".

Edward Porębski zwraca uwagę, że ruina, która została z hotelu - znajduje się w rejonie budowanej drogi ekspresowej S7, a obecnej ulicy Ujastek Mogilski, która jest jedną z dróg wlotowych i przejeżdżają nią codziennie kierowcy samochodów osobowych, turyści i przede wszystkim odbywa się nią tranzyt z całej Europy. Radny miejski podkreśla, że w budynku, który grozi zawaleniem, często nocują osoby bezdomne.

- Na terenie wokół znajduje się dzikie wysypisko śmieci, w tym duże ilości zużytych opon, co dodatkowo psuje wizerunek tego miejsca - dodaje Porębski i apeluje do Prezydenta Miasta Krakowa o pilną interwencję, ponieważ jak podsumowuje - W ciągu dekady nic się nie zmieniło, a stan ruiny stale się pogarsza.

Powiat Grodzki prowadzi postępowanie egzekucyjne

My również zapytaliśmy krakowski magistrat o to, jakie plany są związane z tym miejscem i co miasto może zrobić i już zrobiło w tej sprawie. W odpowiedzi dowiadujemy się, że działki, na których znajdują się budynki - stanowią własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym osoby prawnej.

Ze względu na to, że na nieruchomości, które się tam znajdują, zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego, uniemożliwia podjęcia czynności właścicielskich przez Skarb Państwa i Gminę Kraków.

Jak informuje krakowski magistrat, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie - Powiat Grodzki prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec użytkownika wieczystego budynku hotelu, któremu nakazano przeprowadzenie rozbiórki hotelu i uporządkowanie terenu po rozbiórce. Jednak póki co, zobowiązany do przeprowadzenia rozbiórki nie ma na ten cel potrzebnych środków finansowych. Dlatego też PINB przygotowuje się do zastosowania "zastępczego środka egzekucyjnego w postaci wykonania zastępczego".

Nikt nie odbiera korespondencji

Ze względu na napływające do Wydziału Kształtowania Środowiska UMK interwencje dot. zalegania odpadów na terenie dawnego hotelu, Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję nakazującą usunięcie wszystkich odpadów przez użytkownika wieczystego, jednak obowiązek ten nie został wykonany, dlatego też została nałożona grzywna. Mimo to, korespondencja dotycząca nakazu usunięcia odpadów, jak również nałożenia grzywny nie została przez niego odebrana.

W ubiegłym roku wobec spółki, która jest użytkownikiem wieczystym budynków, do Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął wniosek o ustanowienie kuratora. Stało się tak, ponieważ właściciel spółki zmarł, a jego wspólnik zawiesił działalność gospodarczą.

Ranking cen mieszkań krakowskich dzielnic. Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten koszmarny widok od ponad 10 lat wita wjeżdżających do Krakowa. Ruina dawnego hotelu już ponad 10 lat tonie w śmieciach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski