reklama

Krakowowi brakuje pieniędzy na wszystkie inwestycje. Wielka dziura budżetowa? Które inwestycje są zagrożone?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zaktualizowano 
Budowa Trasy Łagiewnickiej Konrad KozłOwski/Polskapress
Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig przyznaje wprost, że miasto brakuje pieniędzy na wszystkie inwestycje w mieście. O jakich pieniądzach mowa? Tego prezydent nie precyzuje, ale skala musi być ogromna, bo według Andrzeja Kuliga braki sięgają 25-30 procent. Patrząc na uchwalony budżet miasta, braki te mogą sięgać nawet 300 mln zł. Zagrożone realizacją są zwłaszcza wciąż planowane inwestycje, jak budowa trasy tramwajowej na Górkę Narodową, przebudowa alei 29 Listopada czy ulicy Kocmyrzowskiej.

WIDEO: Barometr Bartusia

O tym, że pieniędzy brakuje, wiceprezydent Kulig mówił już radnym podczas ostatniej komisji infrastruktury. Teraz doprecyzował skalę tego zjawiska.

- Środków brakuje na wszystkie inwestycje. Wszystkie wydatki inwestycyjne powinny być zwiększone ok. 25-30 proc., bo o tyle wzrosły wszystkie koszty prowadzenia inwestycji - mówi wprost wiceprezydent odpowiedzialny za inwestycje w mieście.

W budżecie miasta uchwalonym na rok 2019 na wydatki inwestycyjne przewidziano ponad miliard złotych (415 mln zł na wydatki strategiczne, głównie transportowe oraz ponad 642 mln zł na inwestycje programowe). Oznacza to, że w budżecie miasta może brakować 250-300 mln zł!

Czy powyższa deklaracja oznacza ryzyko nieukończenia wielu inwestycji i zejścia wykonawców z placów budów? - W praktyce oznacza to, że nic nie wiemy. Wszystkie inwestycje muszą być zakończone, bo zostały zawarte kontrakty. Te, które się toczą, muszą być zrealizowane, to jest poza dyskusją. Mamy jednak niektóre inwestycje typu zaprojektuj i zbuduj, a jeszcze nie doszło do zaprojektowania i uzyskania pozwoleń. To np. tramwaj na Górkę Narodową, przebudowa alei 29 Listopada i Kocmyrzowskiej - wylicza Andrzej Kulig.

To sytuacje, gdzie znaczna część środków na tego typu inwestycje jest zamrożona w budżecie miasta - nie można ich ograniczyć, ani zwiększyć.

Niższe wpływy z PIT

Problemem jest to, że spadają dochody miasta, a urzędnicy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. - Nie wiemy, jakie będą dochody miasta w przyszłym roku. Spekulujemy. Nie wiemy np. dlaczego w październiku do budżetu miasta wpłynęło o 12 mln zł mniej z PIT za sierpień. Nikt nie potrafi nam tego wyjasnić - rozkłada ręce wiceprezydent. Jeśli miesięczne wpływy z tytułu podatku PIT byłyby mniejsze o 12 mln zł przez cały rok, to daje to kwotę 144 mln zł.

Czy w związku z powyższym może być zagrożone np. ukończenie Trasy Łagiewnickiej i opuszczeniu placu budowy przez robotników? Wykonawca inwestycji, firma Budimex, domaga się zwiększenia wynagrodzenia o 28 mln zł.

- Na razie dyskutujemy o zasadności roszczeń wykonawcy. Budimex mówi, że chodzi o koszty materiałów. Nam jednak nie wychodzi, że powinna to być kwota aż 28 mln zł - kwituje wiceprezydent Andrzej Kulig.

Które inwestycje są zagrożone?

Ze słów prezydenta wynika, że zagrożone są te inwestycje, które są na etapie planowania, projektowania i zbierania dokumentacji. - Te, które są w budowie, muszą być zrealizowane i zaciskamy zęby, żeby tak się stało. Muszą się znaleźć środki na trwające inwestycje i to nie podlega dyskusji - zanzacza wiceprezydent.

Natomiast skąd mają się znaleźć pieniądze, wiceprezydent nie udziela już jasnej odpowiedzi. - Każdą inwestycję trzeba osobno rozpatrywać. Jeżeli mamy zadania w trybie projektowym, to zatrzymamy się na projekcie i nie będziemy tego realizować, choć mamy na to zapisane środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej - mówi Andrzej Kulig. W takiej sytuacji środki z WPF zostaną zdjęte i przekierowane na inne inwestycje.

Przebudowa al. 29 Listopada nigdy się nie dokona?

Urzędnicy narzekają także na przewlekłość postępowań administracyjnych. Przykładowo, pozwolenie na przebudowę al. 29 Listopada (tzw. ZRID) ma być wydane w przyszłym roku. To inwestycja, która ma finansowanie unijne w wysokości aż 80 proc.c, które trzeba rozliczyć do połowy 2023 r.

Jeśli ktoś odwoła się od ZRID-u, to wtedy środki unijne będzie trzeba zwrócić i inwestycja prawdopodobnie nie zostanie nigdy zrealizowana. Dlaczego? - Praktyka pokazuje, że odwołania od ZRID-ów do ministerstwa są rozpatrywane średnio dwa lata. Czyli ostateczne pozwolenie mielibyśmy w 2022 roku. Nikt o zdrowych zmysłach nie obieca realizacji takiej inwestycji w rok i jej rozliczenia - mówi Andrzej Kulig.

Krytycznie na politykę inwestycyjną miasta patrzą radni Prawa i Sprawiedliwości. - Wpływy do budżetu miasta w ostatnich trzech latach z PIT i CIT wzrosły o 550 mln zł, dlatego dziwi, że finanse miasta są w takim stanie. Nieracjonalne gospodarowanie środkami publicznymi przez koalicję rządzącą miastem sprawia, że inwestycje są odkładane albo anulowane - kwituje radny Michał Drewnicki.

Opóźnione inwestycje

Być może Kraków nie miałby problemów z inwestycjami, gdyby te zaczynały się zaplanowanych terminach. Dzięki temu odpadałby argument, że drożeją materiały, bo prace zaczynają się w kilka lat od podpisaniu umów. Dopiero w środę rano pisaliśmy o problemach z ulicą Kocmyrzowską. Roboty miały rozpocząć się w zeszłym roku, a ruszą prawdopodobnie dopiero w 2021 roku. Co więcej, okazuje się, że cała inwestycja może być też dużo droższa. Jej wykonawca chce bowiem od miasta dodatkowych ok. 20 milionów złotych. Tym wykonawcą jest znów Budimex. Umowę podpisano w 2018 r.

Podobnie jest z przebudową alei 29 Listopada. Ta inwestycja również miała się zacząć w zeszłym roku. Teraz mowa o roku przyszłym, chyba że spełni się czarny scenariusz z odwołaniem od pozwolenia na budowę. W roku 2018 miała się też zacząć budowa linii tramwajowej na Górkę Narodową. Tramwaje miały pojechać nową linią w przyszłym roku. Nie wiadomo, kiedy to będzie możliwe. Wiadomo za to, że koszty inwestycji mogą być droższe aż o 100 mln zł.

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Krakowowi brakuje pieniędzy na wszystkie inwestycje. Wielka dziura budżetowa? Które inwestycje są zagrożone? - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz

Rozliczyć ŚDM niech kościół odda pieniądze . Przestać dokładać do wszystkich kościelnych inwestycji a tereny sprzedawane kościołowi liczyć po cenie rynkowej.I będą pieniądze a nawet zostanie nadwyżka

M
Michał

Krakowowi brakuje pieniędzy na inwestycje, bo w tym mieście praktycznie cały czas coś się buduje i dzieje. Znaczy to dla mnie, że jednak te inwestycje wciąż idą do przodu. No i ok, na to czy tamto zabraknie, coś się opóźni, ale hej, w końcu powstanie, prawda? Nie będize dobrze w tym czy w kolejnym roku, ale w końcu będzie! Wiem, że ciężko się to znosi (znacznie ciężej, niż po prostu zwalać na nieudolność Majchrowskiego...), jednak ja wolę wierzyć w to, że za parę lat będzie lepiej...

G
Gość
24 października, 07:12, Było rozkopywać miasto,:

Specjalność zakładu: budowanie trasy do nikąd za prawie miliard zeta z kredytem na x lat tylko po to aby paru kolesi miało etaty. Takie jak pan rzecznik, który najpierw opowiada że wszystko jest cacy a za moment informuje że jest opóźnienie budowy o cały rok ...

Niestety, to jest dramat, ale jak widac mieszkancoim Krakowa to nie przeszkadza.

p
piotr
24 października, 08:26, Wrrrrr:

Najważniejsze, że nie rządzi w Krakowie PiS. Tolerancja, równość, konstytucja!

kto pozbawił samorządy wpływów z podatków? zapewne nie wiesz, że 50% wpływow z podatków zasila budżety samorządów a poprzez obniżenie podatków wpływy zmaleją. niech sobie suweren za swoje buduje....

W
Wrrrrr

Najważniejsze, że nie rządzi w Krakowie PiS. Tolerancja, równość, konstytucja!

G
Gość
24 października, 04:49, Gość:

Czerwono-różowe tuskwy (tusk pluskwa=tuskwa),czuchnące czosnkiem obsiadły Polskę,a szczególnie duże miasta np.Krakówek-Łapówek.Liberały-aferały pozakładały "stare rodziny".które się rozmnożyły,nie ma na nich bata,bo "nadzwyczajna kasta"-żydubki i ich potomstwo ,swoim krzywdy nie zrobią

Ordynator z psychiatryka czeka na ciebie...stały pensjonariuszu

G
Gość

Ale kasa na przytulenie po wyborach armii spadochroniarzy z PO była. Dobry wujek płaci z naszej skarbonki.

B
Było rozkopywać miasto,

Specjalność zakładu: budowanie trasy do nikąd za prawie miliard zeta z kredytem na x lat tylko po to aby paru kolesi miało etaty. Takie jak pan rzecznik, który najpierw opowiada że wszystko jest cacy a za moment informuje że jest opóźnienie budowy o cały rok ...

p
piotr

czyli trzeba będzie podnieść czynsze komunalne, podatki lokalne na maksa, opłaty za parkowanie do 9 pln za godzinę i bilety na 5 pln....nie ma darmowych obiadów suwerenie. rząd ci obniżył podatki to cię stać a poza tym masz 500 plus i 13 emeryturę

G
Gość

Czerwono-różowe tuskwy (tusk pluskwa=tuskwa),czuchnące czosnkiem obsiadły Polskę,a szczególnie duże miasta np.Krakówek-Łapówek.Liberały-aferały pozakładały "stare rodziny".które się rozmnożyły,nie ma na nich bata,bo "nadzwyczajna kasta"-żydubki i ich potomstwo ,swoim krzywdy nie zrobią

G
Gość

Jak sie buduje [wulgaryzm]y typu Trasa Lagiewnicka za 1.3 mld zl zeby potem byly wieksE korki na ruczaju to co sie dziwic. Niech brakuje przestana te glupie autostrady budowac. Lepiej by ludziom i urzednikom zaczeli uczciwie placic za prace a nie przejadaja kase na ksiezycowe inwestycje

j
j.j.s.k

Co tam jacek? 30 dzień z rzędu home office?

G
Gość

Majchrowskiemu to najlepiej.wychodzi pożyczanie pieniędzy,a przecież oddaje się więcej niż się bierze takie to proste.Teraz rozkopie miasto i zostaniemy z debetem.

G
Gość

najpierw dłużników miasta pociągnąć do odpowiedzialności i osoby które do tego doprowadziły

G
Gość
23 października, 16:47, KR:

I gdzie są teraz dziennikarze co krzyczeli aby na prywatny klub dać? Gdzie są radni którzy też o rym mówili?

23 października, 17:52, dr:

Gdzie są pieniądze z dywidend z cracovii? Ile miasto jako akcjonariusz uzyskało wpływu od 2004 roku? Nakazać regresem natychmiastowe oddanie długu od ksc i kasa będzie.

23 października, 20:17, Krakus:

Mało tego - prywatna ( ponoć bogata ) firma bez pytania pożycza sobie od miasta pieniążki.... !? Ładne jaja - tylko w Krakowie... Majchrowski cracovii i profesorowi nie odmawia - rączka rączkę myje , układ goni układ... Co tam , najwyżej bilety podrożeją - Majchrowski i profesor F. nie korzysta z mpk...

nie pożycza od miasta dzwonili tylko nie w tym kościele przeczytać jeszcze raz informacje ze zrozumieniem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3