MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porozumienie szpitala Narutowicza i dewelopera. Praca szpitalnego SOR nie jest zagrożona. Pomoc również od Szpitala im. św. JP2

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Praca SOR-u w szpitalu Narutowicza nie jest zagrożona. Zawarto porozumienia
Praca SOR-u w szpitalu Narutowicza nie jest zagrożona. Zawarto porozumienia Archiwum
Praca Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) przy Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie nie jest zagrożona. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia, szpital ma czas do 1 stycznia 2025r. by dostosować lądowisko do obowiązujących norm. Jednocześnie szpital zawarł porozumienie z deweloperem, który w sąsiedztwie szpitala wznosi swoją inwestycję, że do końca br. nie będzie podejmował czynności uniemożlwiających korzystania z lądowiska w dotychczasowej lokalizacji. Ponadto szpital zawarł również porozumienie z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II.

Lądowisko musi być usytuowane wyżej

Pod koniec marca br. radny minionej kadencji RMK Bolesław Kosior zapytał prezydenta Krakowa o przyszłość lądowiska przy Szpitalu Miejskim im. G. Narutowicza w Krakowie. W odpowiedzi pada szereg informacji dotyczących tej niezbędnej dla szpitala inwestycji.

Temat rozpoczął się od sporządzenia na zlecenie Szpitala w 2021r. programu funkcjonalno-użytkowego w zakresie ewentualnego dostosowania lądowiska przyszpitalnego do wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019r. "w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego" w terminie do 31 grudnia 2024r.

Jak się okazało, wykazał on, że liczne przeszkody występujące w podejściu do startów i lądowań śmigłowców LPR nie mogą zostać usunięte wyłącznie poprzez dostosowanie obecnego naziemnego lądowiska do wymogów rozporządzenia. Zatem konieczne jest wyniesienie lądowiska ponad poziomem obecnego, co pozwoliłoby na rozwiązanie problemów z jego bezkolizyjnym funkcjonowaniem, a także umożliwiło realizacje inwestycji na tym terenie innym podmiotom posiadającym prawomocne pozwolenie na budowę uzyskane przed ustaleniem planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Co udało się zrobić w tej sprawie?

- W tej sytuacji Gmina Miejska Kraków jako organ nadzorczy w stosunku do Szpitala, w związku z koniecznością dostosowania lądowiska do obowiązujących przepisów wspomnianego rozporządzenia, a także mając na uwadze cel publiczny jakim jest zapewnienie dostępu do świadczeń medycznych, zarekomendowała realizację przez Szpital zamierzenia inwestycji polegających m.in. na rozbudowie i przebudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) przy Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie wraz z lądowiskiem dla helikopterów na dachu rozbudowanego SOR-u i zagospodarowaniem terenu - informują urzędnicy w odpowiedzi na interpelację.

Dlatego też w ramach dotacji przekazanej przez Gminę Miejską Kraków w 2023r. w kwocie 73,8 tys. zł, Szpital opracował koncepcję rozbudowy SOR-u wraz z lądowiskiem oraz uzyskał wymagane uzgodnienia i warunki techniczne.

1 grudnia 2023r. Szpital uzyskał też decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. W budżecie miasta na rok 2024 zostały zabezpieczone środki finansowe w wysokości 3,7 mln zł na wykonanie kolejnego etapu przedsięwzięcia, tj. na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Jak informują urzędnicy: - Aktualnie Szpital jest w trakcie prowadzenia procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy powyższej dokumentacji, a termin jej opracowania został wyznaczony na 16 grudnia 2024r.

Planowany harmonogram realizacji zadania zakłada wykonanie prac budowlano-instalacyjnych do końca 2026 r.

Całkowity koszt planowanej inwestycji szacowany jest na etapie koncepcyjnym na poziomie 76,2 mln zł. W związku z tym, że koszty są bardzo wysokie, a budżet Gminy Miejskiej Kraków mocno ograniczony, realizacja inwestycji nie będzie możliwa bez pozyskania funduszy z Unii Europejskiej lub budżetu państwa. W związku z tym Szpital oraz Gmina już podjęły starania o pozyskanie środków zewnętrznych, które nie podlegają zwrotowi.

Zawarto ważne porozumienia

- W dniu 13 marca 2024r. Gmina Miejska Kraków zawarła porozumienie z inwestorami - spółkami Angel Green i Angel Green 1, którego przedmiotem jest ustalenie, że do 31 grudnia 2024 r. nie będą podejmowane żadne czynności w ramach realizacji inwestycji, uniemożliwiające korzystanie z lądowiska w dotychczasowej lokalizacji - wyjaśniają urzędnicy i dodają: - Nie można również wykluczyć, że wskazany powyżej termin dostosowania lądowiska może ulec dalszemu przesunięciu, w związku z wnioskami składanymi do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie przez szpitale posiadające w swojej strukturze szpitalne oddziały ratunkowe, w tym również przez Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie.

Ponadto, jeżeli termin ten zostanie utrzymany, od 1 stycznia 2025r. do czasu wybudowania nowego lądowiska, istnieje możliwość lądowania śmigłowców LPR na lądowisku Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II, usytuowanego przy ul. Prądnickiej 80 w Krakowie, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Dyrektorami obydwu Szpitali.

- Zostanie wówczas spełniony warunek określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019r. w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, podlegający na zabezpieczeniu transportu do SOR Szpitala pacjenta znajdującego się w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia, z innego lądowiska specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, w czasie nieprzekraczającym 5 minut. Zatem ewentualne czasowe wyłączenie z użytkowania lądowiska Szpitala, nie spowoduje likwidacji SOR Szpitala - zapewniają urzędnicy.

W roku 2023 ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. Gabriela Narutowicza w Krakowie skorzystało 31 127 osób.

Polska w rankingu największych rynków muzycznych świata!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Porozumienie szpitala Narutowicza i dewelopera. Praca szpitalnego SOR nie jest zagrożona. Pomoc również od Szpitala im. św. JP2 - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski