Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy rodzice nie oszukują na „500 plus”

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Krakowskie rodziny wydają „500 plus” zgodnie z przeznaczeniem
Krakowskie rodziny wydają „500 plus” zgodnie z przeznaczeniem Arkadiusz Gola/Polska Press
Przedstawiciele magistrackiego Wydziału Spraw Społecznych zapewniają, że w naszym mieście nie stwierdzono rodzin marnotrawiących pieniądze przyznane na dzieci.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w czerwcu tego roku w całym kraju 1792 rodzinom zamieniono wypłatę 500 złotych w gotówce na świadczenia w postaci rzeczowej (np. w formie bonów na żywność). Ze względu na niewłaściwe wydawanie tych pieniędzy – m.in. na alkohol. Jak sytuacja wygląda w Krakowie?

Tadeusz Czarny, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa (UMK) wyjaśnia, że nie odnotowano dotąd żadnego przypadku marnotrawienia świad­czenia wychowawczego „500 plus”. – Mieliśmy pięć anonimowych zgłoszeń, że tak może się dziać, ale pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej tego nie potwierdzili– stwierdza Tadeusz Czarny.

Agnieszka Pers, rzecznik MOPS dodaje, że przypadku powstania wątpliwości dotyczącej wydatkowania świadczenia z programu „500 plus”, Wydział Spraw Społecznych UMK zwraca się do ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Wywiad taki jest przeprowadzany w miejscu za­­mieszkania rodziny. Pracownik socjalny opiera się nie tylko na oświadczeniach rodziny, ale sprawdza również jaka jest sytuacja finansowa rodziny, w jakich warunkach przebywają dzieci i czego im brakuje.

Decyzję o zmianie sposobu realizacji świadczenia „500 plus” wydaje Wydział Spraw Społecznych. Zamiast gotówki mogą to być np. bony na żywność czy książki, lub bezpośrednie opłacenie przedszkola lub żłobka. Dotychczas w Krakowie nie było takich przypadków. W innych polskich miastach jednak już tak różowo nie jest.

Jak informuje „Dziennik Łódzki” w województwie łódzkim nie brakuje rodziców, którzy marnotrawią pieniądze, które powinny służyć podniesieniu komfortu życia ich dzieci.

W ośmiu tamtejszych gminach 44 rodziny zaczęły otrzymywać bony zamiast gotówki. Z kolei w Sieradzu stosowana jest jeszcze inna metoda. W przypadku stwierdzenia niewłaściwego wydawania świadczeń pracownicy socjalni asystują rodzinom podczas zakupów. „Mieliśmy dwa takie przypadki. Zakupy były większe: został kupiony opał, ubrania dla dzieci czy jakiś mały sprzęt” – opowiadał dziennikowi Krzysztof Bejmert, dyrektor sieradzkiego MOPS.

Przypomnijmy. W Krakowie świadczenia z programu „500 plus” pobiera ok. 50 tys. rodzin. Jeśli chcą one utrzymać ciągłość wypłat, powinny ponownie złożyć wniosek do końca sierpnia. W tej chwili w Krakowie jest złożonych 42 proc. wniosków, czyli ponad 21 tys. Przedstawiciele krakowskiego magistratu apelują, aby składać je najlepiej drogą elektroniczną.

Rodzice mogą to zrobić za pomocą: systemu bankowości ele­ktronicznej; Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS; portalu emp@tia prowadzonego przez ministerstwo rodziny.

– Ale zachęcamy przede wszystkim do korzystania z systemów bankowych. 25 banków ma na swych stronach internetowych wnioski do pobrania i wypełnienia. Plus jest taki, że nie wymagają one podpisu elektronicznego – mówi dyrektor Tadeusz Czarny.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski