MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska Kamienica uhonorowana kolejnymi wyróżnieniami. Grad nagród dla Polskiej Zagrody i Małopolskiej Chaty Podcieniowej!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Krakowska Kamienica w Krakowie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zyskała za to spore uznanie wśród jurorów międzynarodowych konkursów architektonicznych
Krakowska Kamienica w Krakowie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zyskała za to spore uznanie wśród jurorów międzynarodowych konkursów architektonicznych BXB studio
Krakowska Kamienica to jeden z najciekawszych, a zarazem najbardziej dyskutowanych architektonicznych projektów w stolicy Małopolski. Na razie niezwykła wizja przebudowy kamienicy przy ul. Powiśle 10 zmaterializowała się na ekranach komputerów BXB studio Bogusława Barnasia. W Krakowie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zyskała za to spore uznanie wśród jurorów międzynarodowych konkursów architektonicznych. Nie tylko zresztą ona. Krakowskie studio architektoniczne uhonorowano licznymi prestiżowymi nagrodami również za Polską Zagrodę oraz Małopolską Chatę Podcieniową.

Krakowska Kamienica – wizja nagrodzona

- To budynek nowatorski i bardzo krakowski zarazem. Posiada dynamiczną i zmienną stylistykę - uzależnioną od położenia obserwatora - która wprost nawiązuje do kontekstu miejsca, a więc Zamku Królewskiego na Wawelu i Starego Miasta. Wierzę, że jest on czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem – tak o Krakowskiej Kamienicy mówi Bogusław Barnaś, szef krakowskiego BXB studio, jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów młodego pokolenia.

O pomyśle tym pisaliśmy w sierpniu minionego roku. Wzbudził wtedy w Krakowie bardzo ożywioną dyskusję… Od tego czasu Krakowską Kamienicę uhonorowano kilkoma wyróżnieniami i paroma prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi. Zwyciężyła m.in. w konkursie Architecture Construction & Design Awards 2022 jako jedyny projekt z całego świata w kategorii Hotelarstwo - Hospitality (Concept). Teraz propozycja przebudowy kamienicy przy ul. Powiśle 10 została nominowana do nagrody London International Creative Competition (LICC).

- Jest nam niezmiernie miło, że nasz projekt znalazł się w Oficjalnej Selekcji Jury do nagrody w Międzynarodowym Konkursie Kreatywnym w Londynie – nie ukrywa Bogusław Barnaś.

Krakowska Kamienica w Krakowie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zyskała za to spore uznanie wśród jurorów międzynarodowych konkursów ar
Krakowska Kamienica w Krakowie ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Zyskała za to spore uznanie wśród jurorów międzynarodowych konkursów architektonicznych BXB studio

Kamienica przy ul. Powiśle, znajdująca się w bezpośredniej bliskości wawelskiego wzgórza, została wzniesiona około 1900 roku. Był to wtedy pierwszy budynek w obecnej pierzei ulicy Powiśle (w tym rejonie, o czym już prawie nikt nie pamięta, ale bezpośrednio u podnóża Wawelu stało wtedy jeszcze kilka innych kamienic). Był to wtedy budynek dwupiętrowy o „wysokich walorach estetycznych, bogaty w ornamentykę i liczne zdobienia, wykończony piękną czerwoną cegłą oraz skontrastowanymi elemenatmi o jasnych kolorach”.

W 1930 roku kamienica została przebudowana, zyskując nadbudowę niestety, niezbyt przystającą do jej ówczesnej elegancji. - Zniknęły zdobienia, cegła została pokryta tynkiem, zaś proporcje uległy wyraźnemu zaburzeniu. Budynek zatracił piękno z trudem wypracowane przez twórców pierwotnego założenia. Zdecydowaliśmy się przywrócić pierwotny blask i piękne proporcje tej niezwykłej kamienicy, używając zabiegów projektowych adekwatnych do aktualnych czasów, kontekstu miejsca, wartości historycznej oraz możliwości współczesnej technologii – zapewnia Bogusław Barnaś.

- BXB Studio stworzyło projekt, który poprzez nowoczesny język architektury odnosi się z rewerencją do przeszłości rozwoju miasta. Trudno oprzeć się także wrażeniu, że mamy do czynienia z czymś dotąd niespotykanym. Osobiście uważam, że nowoczesna konstrukcja wykorzystująca w dużym stopniu najnowsze technologie użycia drewna nawet podkreśla w pewnym stopniu związek z Kaplicą Zygmuntowską, która przecież w momencie powstawania miała iście nowatorski i bardzo futurystyczny w estetycznym krajobrazie miasta charakter – tak o tym projekcie wypowiada się krytyk sztuki i architektury Filip Maciejowski.

Ów niezwykły projekt na razie zbiera zagraniczne i krajowe wyróżnienia. Czy kamienica przy ul. Powiśle zostanie przebudowana, zyska nowy wygląd? To już inny problem.

Nowoczesne ujęcie tradycyjnej Polskiej Zagrody
Nowoczesne ujęcie tradycyjnej Polskiej Zagrody

Chata i zagroda – międzynarodowy sukces

– Gdy wchodzi się do „starej”, lokowanej przed wiekami wsi, to jej przestrzeń jest tak naturalnie ukształtowana, że aż miło się na to patrzy. Jest też pięknie wpisana w krajobraz, wżyta w miejsce. Projektując Polską Zagrodę chcieliśmy uzyskać taką właśnie jakość przestrzeni. Choć to dom duży, o olbrzymim budżecie, to jednak urzeka prostotą. Nasz inwestor od początku podkreślił, że nie chodzi mu o to, aby jego goście byli onieśmieleni. W Polskiej Zagrodzie mają się czuć jak u siebie – tak Bogusław Barnaś opowiadał nam niedawno o tym niezwykłym projekcie.

To za sprawą BXB studio na architektoniczne salony świata trafiło wiekowe, mocno osadzone w tradycji, historii i kulturze, piękne polskie budownictwo drewniane, przypominające kunszt dawnych mistrzów topora, siekiery i dłuta. Jurorzy międzynarodowych konkursów zachwycili się jednak nie tylko wizją nowoczesnego ujęcia tradycyjnej Polskiej Zagrody, ale także Małopolską Chatą Podcieniową.

- To również dom oparty o wielowiekowe tradycje polskiego budownictwa, ale jednocześnie na wskroś nowoczesny. Trwały, bezpieczny i ponadczasowy, czerpiący inspirację z polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Jej przykłady odnajdziemy np. przy lanckorońskim rynku. I w tym przypadku kunsztowne dzieło dawnych mistrzów ciesielskich zostało twórczo przetworzone. Ale ten dom to również synteza architektury z naturą – podkreśla szef BXB studio.

Projekty te docenili ostatnio również słuchacze RMF Classic nominując Polską Zagrodę oraz Małopolską Chetę Podcieniową do plebiscytu MocArty RMF Classic 2022 w kategorii MocNaRzecz. I nie można zapomnieć, że te same projekty zyskały także uznanie Międzynarodowego wydawnictwa ArchDaily, które nominowało je do Building of the Year 2023 Award!

Polska Zagroda nieco wcześniej zyskała również tytuł Platinum Winner – najwyższe możliwe wyróżnienie - w Outstanding Property Award London (OPAL).

- OPAL to dla mnie wyjątkowa nagroda, bo wywodzi się z Londynu, miejsca, gdzie zaczynałem swoją zawodową przygodę z architekturą w pracowni Foster + Partners. Jest to również kolejny dowód uznania dla przyjętej w BXB studio filozofii projektowej – zaznacza Bogusław Barnaś.

I można przypomnieć, że to jedyne takie wyróżnienie dla polskiej pracowni w 2022 r., a za uhonorowaniem krakowskiego projektu stali tak znani architekci jak Ben van Berkel (UNStudio), Michael Sørensen (Henning Larsen) oraz Michele Salvi (Zaha Hadid Architects).

A przecież w minionych miesiącach była jeszcze The Architect of the Year Awards 2022, przyznana przez The Architecture Community. Od chwili prezentacji Polskiej Zagrody spadł na nią grad wyróżnień. Oto niektóre z nich:

 • The Architect of the Year Awards 2022
 • Archello Top 10
 • Ida Design Awards Bronze Winner 2022
 • V4 FAMILY HOUSES 2022
 • Architecture MasterPrize (AMP)
 • Finalista World Architecture Festival 2022
 • Finalista Dezeen Awards 2022
 • A’ Design Award
 • Nominacja do Nagrody Roku SARP 2022
 • Nagroda Salonu Architektury 2021 przyznana przez Izbę Architektów
 • Top 10 Inwestycji wydawnictwa Murator 2021
 • Opal - Outstanding Property Award London
 • Nominacja ArchDaily
 • Nominacja MocARTY
Małopolska Chata Podcieniowa to również dom oparty o wielowiekowe tradycje polskiego budownictwa
Małopolska Chata Podcieniowa to również dom oparty o wielowiekowe tradycje polskiego budownictwa

Polska Zagroda i Małopolska Chata Podcieniowa to jedne z najczęściej nagradzanych projektów w Polsce i na międzynarodowej scenie architektonicznej. Nie tylko piękne, eleganckie i nowoczesne, ale także przypominające o polskim wkładzie w światową architekturę.

BXB studio – kuźnia niezwykłych wizji

Krakowska Kamienica, Polska Zagroda, Małopolska Chata Podcieniowa – to oczywiście niejedyne projekty BXB studio, które zachwycają śmiałą wizją, pomysłowością, wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów, ale też niestandardowym podejściem do otaczającej rzeczywistości, będąc jednocześnie starannie wpisane w otaczający je świat.

Dom z prywatnym Giewontem - twórcza wizja nowoczesnej podhalańskiej bacówki
Dom z prywatnym Giewontem - twórcza wizja nowoczesnej podhalańskiej bacówki

Z krakowsko-warszawskiego studia wyszły również takie projekty jak „niegrzeczny” Podcieniowy Domek (przypominający pasterskie szałasy w górach) zachwycający i szarazem upernowoczesny Dom Polski (unikalne połączenie minimalizmu z tradycyjnym budownictwem ludowym), wtopiona w przestrzeń Stodoła Spotkań (niewielki pawilon nawiązujący do tradycyjnego spichlerza), czy Dom z prywatnym Giewontem (twórcza wizja nowoczesnej podhalańskiej bacówki, ale też niezwykła interpreacja tatrzańskiego krajobrazu, oczywiście z dominującym Giewontem w tle).

Dom z Grotą ma powstać w w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego
Dom z Grotą ma powstać w w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego

Inspiracja smokiem wawelskim

Krakowskie studio może również pochwalić się projektami w nieco innej estetyce, ale również niezrozerwalnie związanej z naturą, tradycją, najnowcześniejszymi materiałami, a przede wszystkim śmiałą wizją.

Taką niezwykłą propozycją jest choćby Dom z Grotą. Ma powstać w w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego i stosunkowo niewielkiej odległości od Błoń. Z działki tej, porośniętej m.in. paprociami, będzie niesamowity widok na cały Kraków.

- Dom ten, inspirowany legendą o Smoku Wawelskim, to jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie budynków jakie kiedykolwiek udało nam się zaprojektować w BXB studio – zaznacza Bogusław Barnaś. - Nowoczesny design i elementy eko, stają się tutaj nierozerwalną, spójną jednością. Co więcej odwołują się do lokalnej tradycji, historii miejsca, charakteru otaczającego krajobrazu i zasad zrównoważonego rozwoju.

Dom Symbiotyczny uznany został przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLBC) za najbardziej ekologiczny budynek roku 2019
Dom Symbiotyczny uznany został przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLBC) za najbardziej ekologiczny budynek roku 2019

Takim wizjonerskim projektem jest również Dom Symbiotyczny, uznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLBC) za najbardziej ekologiczny budynek roku 2019. - Dom ten, który zaprojektowałem wspólnie z kolegą Pawłem Jaroszem, na nowo definiuje współczesny styl życia, który polega na powrocie do tradycyjnych zasad symbiozy z naturą przy jednoczesnym zachowaniu komfortu oraz najnowszych zdobyczy technologicznych. To dom, który odbudowuje relacje człowieka z otoczeniem, włączając go w obieg ze środowiskiem naturalnym – stwierdza Bogusław Barnaś.

Nie ma w nim klimatyzacji, ale jest za to naturalny obieg świeżego powietrza. Odnajdziemy tutaj również szklarnię, stodołę, biobasen, w którym można pływać, a także w pełni zautomatyzowany kurnik z grzędami dla niosek… Takie projekty rodzą się tylko w Krakowie.

- Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest pozbawiona duszy – zawsze podkreśla Bogusław Barnaś.

***

Bogusław Barnaś i nowoczesne ujęcie tradycyjnej Polskiej Zagrody
Bogusław Barnaś i nowoczesne ujęcie tradycyjnej Polskiej Zagrody

BOGUSŁAW BARNAŚ, szef krakowskiego BXB studio, to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych polskich architektów nowego pokolenia. Prestiżowy Wallpaper uhonorował go miejscem wśród 20 najlepszych młodych architektów świata, a Property Design w gronie 15 najlepszych polskich architektów przed czterdziestką oraz wśród 25 najlepszych polskich architektów… Studiował na Politechnice Krakowskiej i w Muenster, a szlify zdobywał w słynnych londyńskich pracowniach: Normana Fostera i Make Architects oraz krakowskiej Ingarden & Ewy Architekci. Jest też laureatem tak prestiżowych nagród jak The Plan Award za Dom Polski, potrójnej nagrody MasterPrize, podwójnej A’Design Award, podwójnej PLGBC Green Building Awards za najlepsze projekty ekologiczne (Eco Warsaw Tower i Dom Symbiotyczny), ICONIC Award oraz German Design Award, The European Property Award (pierwsza nagroda ACD AWARD za projekt hotelu pod Wawelem oraz nagroda Global Design Award za najpiękniejszy dom świata).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski