Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie szopki wreszcie dostępne dla publiczności. Muzeum Krakowa zaprezentowało dzieła artystów [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
W większości szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II
W większości szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Aneta Żurek
Tegoroczny, 78. Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowany w pandemicznej formule przebiegał w innym niż dotychczas trybie. Nie było prezentacji przy pomniku Adam Mickiewicza na Rynku Głównym ani tradycyjnego przemarszu. Po raz pierwszy krakowianie mogą na żywo zobaczyć krakowskie szopki AD2020 dopiero w lutym. W niedzielę, 7 lutego, odbyło się kuratorskie oprowadzanie oraz spotkanie z twórcami.

FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?

W niedzielę, 7 lutego, o godz. 14 w Celestacie można było zobaczyć szopkarskie dzieła na żywo. Podczas kuratorskiego oprowadzania po pokonkursowej wystawie nie zabrakło również okazji spotkania się z ich twórcami.

Do 78. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszonych zostało 87 szopek: 50 w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 20 szopek dziecięcych oraz 11 szopek rodzinnych. W tegorocznych szopkach dominuje architektura Starego Krakowa, Katedry, krakowskich kościołów, Zamku na Wawelu, choć ciekawą szopką jest szopka zawierająca budynek kurii z papieskim oknem wraz z papamobilem, czy też szopka, w której są elementy bazyliki Bożego Miłosierdzia.

W większości szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz panującej od początku roku pandemii (lalki z maseczkami). Jest też szopka, prawdopodobnie miłośnika klubów sportowych - Cracovii i Wisły, nawiązująca do ich derbów. Pojawiły się również szopki zawierające balon widokowy nad Wisłą.

W szopce autorstwa mistrza krakowskiej szopki Maćka Moszewa, autor sam siebie u podstawy sportretował z napisem informującym, że w konkursie krakowskiej Szopki uczestniczy już po raz 75.

Zgodnie z tradycją szopki zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Do czasu otwarcia muzeów dla publiczności można je było oglądać jedynie na stronie internetowej Muzeum Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie szopki wreszcie dostępne dla publiczności. Muzeum Krakowa zaprezentowało dzieła artystów [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski