Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt odwrócony czeka na podpis prezydenta

(GEG)
Prawo. Odwrócony kredyt hipoteczny gwarantuje seniorom swobodę dysponowania środkami oraz poczucie bezpieczeństwa wynikające z prawa własności nieruchomości, którego nie zostają pozbawieni – przekonuje Ministerstwo Finansów. Ale Związek Banków Polskich zastrzega, że nowy produkt nie będzie popularny.

W tym tygodniu Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy o kredycie odwróconym. Nowe przepisy czekają już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Kto może liczyć na kredyt
Przepisy o odwróconym kredycie hipotecznym umożliwią uzyskanie dodatkowych pieniędzy osobom posiadającym własne mieszkanie, dom, nieruchomość niezabudowaną, prawo użytkowania wieczystego gruntu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Doświadczenia innych państw pokazują, że osobami korzystającymi z tej usługi są w dużej części osoby starsze.

– Z tego względu przepisy, na podstawie których będzie oferowany odwrócony kredyt hipoteczny, skonstruowano tak, aby zapewniać korzystającym jak najlepszą ochronę ich praw – przekonują urzędnicy z resortu finansów.

Osoba korzystająca z odwróconego kredytu hipotecznego pozostanie do końca życia właścicielem nieruchomości, a jej spadkobiercy zachowają prawo do nieruchomości, jeśli wyrażą chęć jej zatrzymania i spłacą zobowiązania powstałe z tego tytułu. Natomiast jeśli nie wyrażą takiej woli, będą zobowiązani do przeniesienia własności nieruchomości na bank. Jednakże w takiej sytuacji bank zwróci im różnicę, o jaką wartość nieruchomości przewyższa należność banku z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego, jeśli taka nadwyżka powstanie.

– _Specyfika odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że bank zobowiązuje się do wypłacania kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych w ratach lub jednorazowo, natomiast kredytobiorca nie jest zobowiązany do spłaty tego kredytu. Oznacza to, że osoba zaciągająca odwrócony kredyt hipoteczny nie martwi się o jego spłatę, gdyż nie następuje ona za jego życia. Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy _– informuje Ministerstwo Finansów.

Gdy bank wypłaci więcej...
Urzędnicy przekonują też, że ani seniorzy, ani ich spadkobiercy nie powinni obawiać się sytuacji, w której kwota wypłaconego kredytu przewyższy wartość nieruchomości. Przepisy ustawy przewidują ograniczenie odpowiedzialności kredytobiorcy i jego spadkobierców wyłącznie do nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie odwróconego kredytu hipotecznego.

Nawet jeżeli bank wypłacił więcej niż będzie mógł odzyskać ze sprzedaży nieruchomości, nie będzie mógł sięgnąć po __inne składniki majątku seniora ani jego spadkobierców – twierdzą przedstawiciele MF.

Produkt niszowy
Dodatkowym zabezpieczeniem ma być monitoring Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. I zapowiedź, że jeśli będzie to konieczne, to podobnie jak w przypadku innych kredytów, dla odwróconego zostaną wydane rekomendacje KNF, które będą stanowić dodatkową regulację obowiązującą banki i korzystających z ich oferty.

Mimo tych wszystkich zabezpieczeń, kredyt odwrócony nie stanie się hitem na polskim rynku produktów finansowych. Przynajmniej tak twierdzi Związek Banków Polskich, a to one będą udzielać nowych kredytów seniorom. Te prognozy nie wynikają tylko z uwzględnienia polskiej specyfiki i wielkiego przywiązania do własnego domu – na całym świecie kredyt odwrócony jest produktem niszowym. W Stanach Zjednoczonych stanowi on zaledwie 1,5 proc. wszystkich udzielanych Amerykanom kredytów hipotecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski