Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewski zakątek [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś
Atrakcje na Wawelu. Lawenda, poziomki, barwinek, szałwia, majeranek, róże, piwonie, marzanka – to tylko niektóre gatunki roślin, jakie znajdziemy w królewskich ogrodach.

Prace badawcze, które miały służyć odtworzeniu renesansowego zielonego zakątka u stóp zamku, pod jego wschodnim skrzydłem, rozpoczęły się w 1999 r. Archeolodzy znajdowali pozostałości ceglanych alejek i fundamentów jednej z altan, a historycy wydobywali informacje z rachunków królewskich. Ustalono, jak wyglądał górny z dwóch tarasów ogrodu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

O dolnym informacji jest znacznie mniej, dlatego tutaj stworzono wizję XVI-wiecznego ogrodu, m.in. na podstawie rycin ukazujących inne europejskie ogrody z tego czasu. Jak zapewniają przedstawiciele Zamku Królewskiego na Wawelu, można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że tak właśnie wyglądało to miejsce w XVI wieku.

Tamte ogrody istniały nieco ponad sto lat. Potop szwedzki w 1655 r. przyniósł ich kres. Prace, podczas których je przywracano, trwały w latach 2004-14. Rewaloryzacja kosztowała 1 mln 427 tys. zł (większość kwoty przekazał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa).

We wtorek uruchomiona zostanie nowa trasa turystyczna, która obejmuje niektóre budowle i miejsca na Wawelu, w tym ogrody królewskie. Bilet wstępu kosztuje 18 i 10 zł (ulgowy), dla dzieci do 7 lat – wstęp wolny.

WIDEO: O królewskich ogrodach opowiada prof. Marcin Fabiański, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu

Autor: Małgorzata Mrowiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski