18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krosna i ich tajemnice

Redakcja
Czy ktoś jeszcze tka na krosnach? Co wybrać, aby utkać materiał na koszulę? Len, konopie, a może wełnę? Jak powstaje płótno szlachetne, a jak zgrzebne? Czy tkanie to trudna sztuka? - na m.in. te pytania postarają się dziś odpowiedzieć Teresa i Jan Rusnakowie z Sieniawy.

Podczas kolejnych warsztatów, które odbywają się na Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła - w ramach Pracowni Otwartych - każdy chętny będzie mógł zostać tkaczem. Może komuś się spodoba, i tkactwo stanie się pasją jego życia?

- Tkactwo, jak większość rzemiosł na wsi, było najczęściej zajęciem sezonowym. Tradycyjnie przypisane było kobietom, choć wielu mężczyzn również parało się tym zajęciem - mówi Karolina Luksa z Fundacja NADwyraz.

W Sieniawie dowiemy się również, co to są gobeliny, jak się je wykonuje, a także czego trzeba, by stworzyć tkaninę artystyczną? - Artyści chętnie dzielą się swoją pasją - podkreśla Karolina Luksa. I przypomina, że tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, które dotrwało do naszych czasów. Staje się nawet modnym zajęciem. - By się nim zająć wystarczy rama lub proste krosno. Trzeba też sporo chęci, a przyda się też trochę siły, by nauczyć się tkać - mówią Rusnakowie. Tkaniny najczęściej były wykonywane z lnu, konopi i wełny. Były szlachetne i zgrzebne, tkane splotem prostym, rypsowanym lub rządkowym. Z tak powstałych materiałów szyto później odzież, bieliznę, ręczniki, worki, a także wielkie płachty.

Choć warsztaty przeznaczone są dla dzieci, to i nieco starsi - indywidualnie lub grupowo - mogą się na nie zapisać. Wystarczy zgłosić się drogą e-mailową: [email protected] Te warsztaty, które rozpoczynają się dziś w Sieniawie (od godz. 10 do 18, Sieniawa 311, dzielnica Rola Stanikówka, około 15 km od Rabki) są bezpłatne. (DMA)

Więcej: Www.szlakrzemiosla.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski