Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótka historia polskiego kina: "Sanatorium pod Klepsydrą" w lipcu w krakowskich kinach studyjnych

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Sanatorium pod Klepsydrą"
"Sanatorium pod Klepsydrą" Materiały prasowe
Poetycka, surrealistyczna wędrówka w czasie i przestrzeni, inspirowana niepowtarzalną wyobraźnią Brunona Schulza. Nagrodzony na Festiwalu w Cannes film "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa to kolejny tytuł prezentowany w ramach przeglądu Krótka historia polskiego kina. W lipcu zobaczymy go w krakowskich kinach studyjnych: 4 lipca w kinie Agrafka, 12 lipca w kinie Mikro, 18 lipca w Kinie Pod Baranami i 19 lipca w kinie Paradox,

Wzrasta popyt na rynku nieruchomości

od 16 lat

"Krótka historia polskiego kina" to polska klasyka filmowa w kinach studyjnych w całej Polsce. W programie trwającego od lutego cyklu jest dziesięć tytułów wybranych przez Tomasza Kolankiewicza. Każdy z seansów poprzedzony jest wykładem przygotowanym przez kuratora przeglądu. Prelekcje przybliżają sylwetki twórców, wprowadzają w tematykę filmu oraz omawiają realia polityczno-społeczne jego powstania. Przegląd to okazja by najważniejsze polskie filmy obejrzeć na kinowym ekranie w wersji cyfrowo odrestaurowanej.

W lipcu można w krakowskich kinach studyjnych zobaczyć kolejny film przeglądu - poetyckie "Sanatorium pod Klepsydrą" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.

Wyróżniona wieloma nagrodami adaptacja prozy Brunona Schulza to poetycka opowieść o młodym człowieku (Jan Nowicki), który przyjeżdża do sanatorium, gdzie przed laty przebywał jego zmarły ojciec (Tadeusz Kondrat, prywatnie ojciec Marka Kondrata). Wizyta okazuje się podróżą w czasie i przestrzeni oraz pozwala mężczyźnie przeżyć w surrealistycznej formie sceny z dzieciństwa.

Wojciech Jerzy Has wydobył na powierzchnię eschatologiczny klimat utworów Schulza. Nad wykreowanym na ekranie światem unosi się atmosfera katastrofy związana z doświadczeniem Zagłady oraz antysemickimi wystąpieniami z 1968 roku. Nawiązanie do niedawnych wydarzeń nie spodobało się komunistycznej władzy. Gdy wbrew decydentom film został wysłany na festiwal w Cannes (gdzie zdobył Nagrodę Jury), jego twórca otrzymał kilkuletni zakaz reżyserii.

Twórczość Schulza przez lata miała opinię nieprzetłumaczalnej na język filmowy, jednak Hasowi udało się znaleźć sposób na oddanie onirycznej atmosfery dzieła na ekranie. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego niezwykłe, utrzymane w chłodnej kolorystyce zdjęcia Witolda Sobocińskiego.

- Ten świat okazał się być mi bliski i może dlatego zdecydowałem się stworzyć ten film. Takie trudne, ciekawe pozycje literackie pozwalają odnowić spojrzenie na kinematografię. Dają swobodę poruszania się i zobowiązują do stosowania nieszablonowych rozwiązań reżyserskich, aktorskich, montażowych – mówił Wojciech Has na antenie Polskiego Radia w 1973 roku.

Kuratorem przeglądu i autorem prelekcji przed filmami jest Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca i historyk filmu. Wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej, programer współpracujący z telewizją, festiwalami filmowymi, Nowym Teatrem w Warszawie. Między 2008 a 2017 rokiem redaktor programowy w redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, reżyser i prowadzący telewizyjnych audycji kulturalnych. W latach 2020-2023 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzięki współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, filmy są prezentowane w wersji odrestaurowanej cyfrowo z angielskimi napisami.

"Sanatorium pod Klepsydrą" zobaczymy w Krakowie 4 lipca w kinie Agrafka, 12 lipca w kinie Mikro, 18 lipca w Kinie Pod Baranami, 19 lipca w kinie Paradox.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krótka historia polskiego kina: "Sanatorium pod Klepsydrą" w lipcu w krakowskich kinach studyjnych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski