MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Jak informuje "The Journal of Neuroinflammation", naukowcy z University of California w Los Angeles oraz University of Southern California podawali choremu na Alzheimera etanercept - lek, który był wcześniej stosowany jako lek immunosupresyjny, m.in. w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. 81-letniemu byłemu lekarzowi z wczesną postacią choroby wstrzyknięto etanercept bezpośrednio do mózgu. Przed zastrzykiem nie był w stanie zapamiętać nazwiska leczącego go doktora, aktualnej daty ani miejsca własnego zamieszkania, nie mógł też wymienić więcej niż dwóch zwierząt. Widoczna poprawa nastąpiła już po 10 minutach - chory wiedział, że mieszka w Kalifornii, a także jaki jest miesiąc i dzień tygodnia. Zapamiętał nazwisko lekarza i umiał wymienić pięć zwierząt. Żona chorego powiedziała lekarzom, że stał się mniej sfrustrowany i spokojniejszy, syn pacjenta uznał skutki działania leku za najbardziej godną uwagi rzecz, jaką widział w życiu. Specjaliści zastrzegają jednak, ze pojedynczy sukces nie oznacza, że lek pomoże każdemu choremu na Alzheimera - konieczne są dalsze prace. Palenie a ryzyko cukrzycy typu II

Pomógł choremu na Alzheimera

Jak informuje "The Journal of Neuroinflammation", naukowcy z University of California w Los Angeles oraz University of Southern California podawali choremu na Alzheimera etanercept - lek, który był wcześniej stosowany jako lek immunosupresyjny, m.in. w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów. 81-letniemu byłemu lekarzowi z wczesną postacią choroby wstrzyknięto etanercept bezpośrednio do mózgu. Przed zastrzykiem nie był w stanie zapamiętać nazwiska leczącego go doktora, aktualnej daty ani miejsca własnego zamieszkania, nie mógł też wymienić więcej niż dwóch zwierząt. Widoczna poprawa nastąpiła już po 10 minutach - chory wiedział, że mieszka w Kalifornii, a także jaki jest miesiąc i dzień tygodnia. Zapamiętał nazwisko lekarza i umiał wymienić pięć zwierząt. Żona chorego powiedziała lekarzom, że stał się mniej sfrustrowany i spokojniejszy, syn pacjenta uznał skutki działania leku za najbardziej godną uwagi rzecz, jaką widział w życiu. Specjaliści zastrzegają jednak, ze pojedynczy sukces nie oznacza, że lek pomoże każdemu choremu na Alzheimera - konieczne są dalsze prace.

Palenie a ryzyko cukrzycy typu II

Jak wyliczyli naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie, palacze są o 44 proc. bardziej narażeni na cukrzycę typu II niż osoby niepalące. W trakcie badań, które dotyczyły związku między paleniem papierosów a zaburzeniami metabolizmu glukozy, okazało się też, że ryzyko cukrzycy rosło wprost proporcjonalnie do liczby wypalanych papierosów - dla palących najwięcej, tj. minimum 20 papierosów na dzień, wynosiło aż 61 proc, a dla palących mało - 29 proc. Osoby, które paliły w przeszłości miały podwyższone ryzyko cukrzycy o 23 proc. Najnowsza analiza potwierdziła zatem wyniki wcześniejszych badań, które wskazywały na istnienie związku między paleniem a cukrzycą. Jak zaznaczają naukowcy, nie da się wprawdzie dowieść, że palenie przyczynia się do rozwoju cukrzycy. Istnieje jednak kilka przesłanek, by tak podejrzewać. Po pierwsze, palenie zawsze poprzedzało wystąpienie cukrzycy. Po drugie, ryzyko zachorowania rosło proporcjonalnie do liczby wypalanych papierosów. A po trzecie, niektóre z dotychczasowych badań wskazują, że istnieje biologiczny mechanizm odpowiedzialny za ten związek.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski