MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Brytyjskie badania mogą doprowadzić do powstania insuliny przyjmowanej w pigułkach zamiast dożylnie. Osoby z cukrzycą typu I (a w wielu przypadkach - także z cukrzycą typu II) muszą stale przyjmować insulinę w zastrzykach. Dla wielu z nich, zwłaszcza dzieci, jest to uciążliwe.

Insulina w pigułkach?

Naukowcy z Robert Gordon University w Aberdeen wykazali, że insulinę można ochronić przed trawiącym działaniem enzymów trawiennych dzięki specjalnej powłoce otaczającej porcję leku.
Podobne prace prowadzili wcześniej naukowcy z Tajwanu, stosując mikroskopijne kapsułki z chitosanu - substancji pozyskiwanej z pancerzy skorupiaków. Na rynku jest już insulina w aerozolu - zamiast wstrzykiwać, można ją wdychać.

To może być wirus

Chroniczne zmęczenie może mieć związek z wirusem atakującym układ pokarmowy - informuje "Journal of Clinical Pathology".
Zespół przewlekłego zmęczenia objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, zaburzeniami snu i świadomości oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia sprawowanie codziennych aktywności, na przykład chodzenie do pracy czy szkoły.
Pacjenci mają też zaburzenia ciśnienia krwi (wyraźny spadek ciśnienia) przy zbyt długim utrzymywaniu pozycji stojącej lub gwałtownych zmianach pozycji z siedzącej na stojącą - tzw. hipotonia ortostatyczna. Towarzyszą temu problemy z sercem oraz bóle i zawroty głowy.
Brytyjscy naukowcy przebadali 165 pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia i długotrwałymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. W ponad ośmiu procentach przypadków wykryto obecność enterowirusa, podczas gdy w próbkach pochodzących od 34 zdrowych ochotników znaleziono go tylko w siedmiu przypadkach.
Zdaniem autorów wyniki badań mogłyby tłumaczyć, dlaczego u wielu pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia występuje niestrawność lub zespół drażliwego jelita. Enterowirusy powodują poważne, choć krótkotrwałe infekcje układu pokarmowego i oddechowego. U wielu pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia taka infekcja miała miejsce kilka lat wcześniej
Wiele wirusów - na przykład cytomegalowirus czy parwowirus - powoduje podczas infekcji objawy zbliżone do zespołu przewlekłego zmęczenia.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski