MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
W dniach 11 - 13 października odbędzie się w Krakowie II Środkowoeuropejski Kongres Osteoporozy i Osteoartrozy i XIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Osteoartrologii i Polskiej Fundacji Osteoporozy. Kongres - największe wydarzenie w tej dziedzinie naukowej w Europie Środkowej - organizowany jest pod auspicjami International Osteoporosis Foundation. Patronat Honorowy objął minister zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej, prof. dr hab. med. Zbigniew Religa.

Zainwestuj w swoje kości

Podczas kongresu, w którym weźmie udział ok. 800 uczestników, w tym 120 z zagranicy, zostaną przedstawione standardy diagnostyki i leczenia osteoporozy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Jednym z głównych wykładów będzie prezentacja przewodniczącego Grupy Roboczej WHO profesora Johna Kanisa z Wielkiej Brytanii. O patofizjologii osteoporozy będzie mówił profesor Ego Seemann z Australii.
Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Socrates Papapoulos (Holandia), uznawany za jeden z najwyższych światowych autorytetów w dziedzinie osteoporozy.
Kongres organizowany jest w 20-lecie powstania Polskiej Osteoartrologii. W dniu 20 października obchodzimy Światowy Dzień Osteoporozy pod nazwą "Zainwestuj w swoje kości. Pokonaj złamanie". Obrady odbywać się będą na terenie Nowohuckiego Centrum Kultury (NCK) przy al. Jana Pawła II 232 w Krakowie. (O)

Statyny chronią

Statyny, leki często stosowane u osób z chorobami układu krążenia, mogą zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a także zagrożenia związane z udarem mózgu - informuje czasopismo "Neurology".
Badania przeprowadzone przez naukowców Z University of Washington School of Medicine w Seattle są o tyle szczególne, że pozwoliły bezpośrednio porównać mózgi osób w wieku od 65. do 79. lat przyjmujących statyny z mózgami tych, którzy ich nie brali. Byli to uczestnicy badań Adult Changes in Thought (ACT), którzy ofiarowali swoje ciała dla nauki.
Analizy ujawniły, że w mózgach osób przyjmujących statyny było mniej zmian typowych dla alzheimera. Z kolei specjaliści hiszpańscy obserwowali 89 przyjmujących od dawna statyny pacjentów, którzy trafili do szpitala z powodu udaru mózgu. W porównaniu z osobami które przerwały przyjmowanie statyn, pacjenci przyjmujący je także po udarze byli ponad czterokrotnie mniej narażeni na zgon i rzadziej wymagali pełnej opieki. (opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski