MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Właściwy poziom cynku we krwi może zapobiegać zapaleniom płuc u osób starszych - informuje "American Journal of Clinical Nutrition".

Cynk dla seniorów

Zapalenie płuc zawsze jest chorobą poważną, a w przypadku osób starszych - szczególnie niebezpieczną. Obserwując przez rok grupę 617 mężczyzn i kobiet z 33 domów opieki w okolicy Bostonu, naukowcy z Tufts University wykazali, że u osób z normalnym poziomem cynku we krwi zapalenie płuc zdarzało się o 50 proc. rzadziej, a śmiertelność z różnych przyczyn była o 39 proc. niższa. Niższy poziom cynku we krwi sprawiał, że choroba przebiegała ciężej i wymagała wyższych dawek antybiotyków.
Jak się wydaje, podawanie suplementów cynku lub odpowiednio zasobna w ten pierwiastek dieta mogłyby zapobiec wielu zachorowaniom. Autorzy badań chcą jeszcze potwierdzić swoje wyniki w ściśle kontrolowanych warunkach klinicznych. W cynk obfitują na przykład wołowina, wieprzowina, drób, produkty mleczne, żółtka jaj, ryby, nasiona słonecznika, pieczywo pełnoziarniste, drożdże, soja, a także śledzie i ostrygi. Uważa się, że cynk ułatwia skupienie uwagi i poprawia tak zwaną pamięć krótkotrwałą.

Depresja a ryzyko alergii

Dzieci i młodzi ludzie cierpiący na stany lękowe czy depresje są bardziej narażeni na alergie, niż ich inni rówieśnicy. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Clinical Psychiatry".
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Wisconsin w Madison doszli do takich wniosków po przebadaniu grupy 184 dzieci i młodych osób w wieku od 4. do 20. roku życia.
Aż 67 proc. badanych cierpiało na lęki lub depresje, zaliczane do grupy zaburzeń internalizacyjnych. Okazało się, że choroby alergiczne, jak astma, katar sienny, pokrzywka czy egzema, występowały w tej grupie niemal dwukrotnie częściej, niż u innych dzieci i młodych ludzi.
- Wyniki naszych badań powiększają rosnącą liczbę dowodów na związek między stanami lękowymi, depresją a chorobami alergicznymi - komentuje prowadzący badania, dr Mauricio Infante. Zdaniem badacza, możliwe jest, że schorzenia z jednej i drugiej grupy mają jakieś wspólne czynniki ryzyka lub wspólne podłoże biologiczne.
Autorzy pracy liczą, że przyszłe badania pomogą lepiej wyjaśnić związek między alergiami a depresją lub stanami lękowymi. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie skutecznych metod prewencji i leczenia chorób z jednej i drugiej grupy.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski