MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Sztuczny mięsień wszczepiany do klatki piersiowej mógłby pomóc osobom cierpiącym z powodu migotania przedsionków - informuje "New Scientist".

Rytmicznie uciska serce

Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, w którym jego przedsionki pracują w sposób chaotycznie nieregularny - zarówno gdy chodzi o rytm, jak i siłę skurczu. Może być spowodowane na przykład przez nadczynność tarczycy albo miażdżycę i zwykle występuje po 50. roku życia. Może spowodować omdlenie, niewydolność krążenia i powstawanie zakrzepów, sprzyjających wystąpieniu udaru mózgu. U pacjentów z tym zaburzeniem stosuje się odpowiednie leki, zabiegi chirurgiczne, elektroterapię albo rozrusznik serca.
Opracowane w Szwajcarii wszczepialne urządzenie Atripump ma być przymocowywane na zewnątrz serca i rytmicznie je uciskać, by wywołać właściwe tętno - co przypomina masaż serca, stosowany w ramach pierwszej pomocy medycznej. Metoda miałaby być stosowana u tych chorych, którym nie pomagają dotychczasowe terapie. Część urządzenia stanowi membrana w kształcie kopuły z drutami z nitinolu - stopu z pamięcią kształtu. Pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego druty kurczą się, a z nimi - cała kopuła. Wyłączenie prądu powoduje rozprężenie kopuły. Zasilanie zapewnia bateria, którą można doładować z zewnątrz. Pierwsze próby na ludziach zaplanowano za kilka lat.

Pij mleko!

Picie szklanki chudego mleka dziennie korzystnie wpływa na stan nerek, a przez to obniża ryzyko chorób serca - wynika z amerykańsko-norweskich badań, które publikuje pismo "American Journal of Clinical Nutrition". Naukowcy sprawdzali czynność nerek u ponad 5 tys. osób w wieku od 45. do 84. lat. Okazało się, że osoby, które dziennie wypijały przynajmniej jedną szklankę chudego mleka lub zjadały inne mleczne produkty, miały o 37 proc. niższe ryzyko zaburzeń funkcji nerek, a co za tym idzie chorób serca, w porównaniu z niepijącymi mleka lub pijącymi go mniej. Osoby, których dieta była zdrowa - tj. oprócz nabiału, zawierała produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce, miały o 20 proc. niższy stosunek albuminy do kreatyniny i zdrowsze nerki. Zdaniem autorów pracy, korzystny wpływ mleka na funkcjonowanie nerek i serca może mieć związek z obecnymi w nim minerałami, takimi jak wapń, potas, magnez oraz witaminą D.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski