Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruszywa pod kontrolą

KIS
Dorzecza nad Dunajcem, Białą, a częściowo także nad Wisłoką bogate są w kruszywa naturalne. Zasoby te mogą być dla wielu gmin źródłem dochodów. Zanim popłynie strumień pieniędzy, trzeba zainwestować w mapy geologiczno-gospodarcze, dokładnie określające wielkość złóż.

Bez mapy trudno tropić złodziei

Nie wyklucza się, że badania ujawnią nielegalne złoża. Te ostatnie zawsze prowadzą do degradacji środowiska naturalnego. Rabunkowa gospodarka kryszywami, bardzo zresztą poszukiwanymi np. w budownictwie, naraża gminę na wielkie straty. Żwir jest nielegalnie sprzedawany, do kasy gminy nie wpływają żadne kwoty, natomiast naprawa szkód powstałych na skutek niewłaściwej gospodarki jest wyłącznym problemem samorządu.
Geologiczne mapy są więc konieczne i zdaniem Zbigniewa Pasiecznika, szefa zamiejscowego oddziału Wydziału Ochrony Środowiska Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, gminy powinny uwzględnić to zadanie. Żadna gmina byłego województwa tarnowskiego nie posiada takiej mapy. Odwrotnie jest w woj. krakowskim, gdzie już dawno dokładnie zlokalizowano i opisano złoża. "Mam nadzieję - powiedział "Dziennikowi" dyrektor Pasiecznik że uda się zdobyć środki na wykonanie map przynajmniej dla terenów powiatu ziemskiego tarnowskiego". Eksploatacja kruszywa musi pozostać pod kontrolą i w interesie gmin leży podjęcie starań o wykonanie map. (KIS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski