MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica Forum 2023. Propozycja lekcji w szkołach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W ramach konferencji Krynica Forum 2023 odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Eksperci podkreślali, że budowa nowej infrastruktury, zwiększanie sankcji za popełnianie wykroczeń i coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca zagrożeń na drogach sprzyja zmniejszaniu się liczby wypadków. Wciąż jednak problemem jest nieprzestrzeganie przepisów, brawurowa jazda szczególnie młodych osób, uliczne nielegalne wyścigi, czy też siadanie za kierownicą osób mających choroby, które mogą wpływać na zmniejszenie koncentracji. Pojawiła się propozycja, by w szkołach wprowadzić osobny przedmiot dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- Potrzebna jest edukacja dotycząca ruchu drogowego. Podstawa programowa, która uwzględniałaby wychowanie komunikacyjne zdecydowanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. To powinien być osobny przedmiot w szkole. To jest stosowane już w innych krajach. Ważne jest to, byśmy uczyli dzieci od podstaw właściwego zachowania na drodze, przestrzegania przepisów prawa - przekonywał Jacek Zalewski, prezes zarządu Fundacji Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jego zdaniem dziecko, które kończy 4 klasę szkoły podstawowej powinno już mieć kartę rowerową, a kończąc 8 klasę (w wieku 15 lat) być zdolne do tego, by zdać egzamin na kartę motorowerową. - Osoby kończące 18 lat powinny mieć taki zasób wiedzy, by mogły zdać egzamin na prawo jazdy - wyjaśnił Jacek Zalewski.

Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poinformował: - Już teraz na przedmiocie technika w szkole podstawowej, w klasach 4-6 dzieci zapoznają się z zasadami w ruchu drogowym. W przypadku starszej młodzieży elementy nauczania dotyczącego zdarzeń drogowych są na lekcjach fizyki.

Konrad Romik przyznał, że są rozmowy o zwiększeniu kształcenia w szkołach w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: - Są to działania, które będą realizowane.

Poruszono też problem brawurowej jazdy młodych kierowców, organizacji bardzo niebezpiecznych nocnych wyścigów po ulicach, w których pojazdy jeżdżą z ogromną prędkością, a prowadzące je osoby nie zważają na czerwone światła sygnalizatorów.

- Rodzice oddający już dorosłym, ale młodym dzieciom samochody powinni się zastanowić, czy wiedzą co się dzieje z tymi pojazdami. Dlatego apeluję o refleksję do tych, którzy kupują, czy też udostępniają pojazdy swoim podopiecznym, a nie mają kontroli co się z nimi dzieje - podkreślił Konrad Romik.

Władze Województwa Małopolskiego prowadzą różne akcje mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

- Mamy akcje dla seniorów, podczas których można przyjechać własnym samochodem na tor manewrowy i uczestniczyć w symulowanej kontroli drogowej. Jest też akcja dla seniorów polegająca na tym, by sprawdzić u lekarza stan zdrowia pod kątem prowadzenia pojazdu - poinformował Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego. - Realizujemy też akcje dla dzieci. Na podstawie pomysłu dzieci ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika stworzono maskotkę, która pojawia się na różnych zajęciach w szkołach czy na piknikach. Mamy też w Małopolsce projekt "Moje pierwsze prawo jazdy", czyli możliwość pozyskania przez młodzież karty rowerowej - dodaje.

Podczas debaty podkreślano, że w Polsce, Małopolsce powstają nowe drogi w dużo lepszym standardzie, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. - Bardzo dużo dzieje się na przejściach dla pieszych. W 2019 roku zainicjowaliśmy program doświetlania przejść na drogach wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych - zaznaczył wicemarszałek Łukasz Smółka.

Podczas konferencji Krynica Forum 2023 rozmawiano o postępie w rozbudowie dróg w naszym kraju.

Krynica Forum 2023. Polska to największy plac budowy w Europ...

Odbywające się w Krynicy-Zdroju, dniach 13-15 września, Krynica Forum 2023 to spotkanie liderów ze świata polityki i biznesu. Program Forum obejmuje ponad sto paneli dyskusyjnych, spotkania, wywiady, wydarzenia artystyczne i kulturalne zaplanowane na 8 scenach.

Honorowy patronat nad Krynica Forum 2023 objął prezydent RP Andrzej Duda, który był obecny przez dwa pierwsze dni konferencji. W programie Krynica Forum 2023 nie zabrakło panelistów o międzynarodowej renomie. Wśród nich znaleźli się wybitni naukowcy, analitycy, wojskowi, liderzy opinii oraz osoby ze świata polityki międzynarodowej. Uczestnicy dyskutowali na takie tematy, jak bezpieczeństwo międzynarodowe, biznes i gospodarka, energetyka czy polityka klimatyczna.

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica Forum 2023. Propozycja lekcji w szkołach o bezpieczeństwie w ruchu drogowym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski