Krynica-Zdrój. Dzień Ratownika Górskiego [ZDJĘCIA]

Krynica-Zdrój. Dzień Ratownika Górskiego [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Alicja Fałek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Krynica-Zdrój. Dzień Ratownika Górskiego [ZDJĘCIA]
1/26
przejdź do galerii

©Alicja Fałek

Fundacja GOPR już po raz drugi zorganizowała na krynickim deptaku dwudniowe wydarzenie zatytułowane „Dzień Ratownika Górskiego". Były rozmowy z goprowcami, pokazy ratownicze oraz psów ratowniczych, nauka pierwszej pomocy i wiele innych. W niedzielę dalszy ciąg atrakcji.
Wszyscy, którzy dzisiaj mieli okazję znaleźć się na krynickim deptaku mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat trudnej pracy ratowników z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Fundacja GOPR już po raz drugi zorganizowała wydarzenie „Dzień Ratownika Górskiego”. Impreza ma na celu przybliżenie pracy ratowników GOPR, jak również promocję zasad bezpiecznego przebywania i poruszania się w terenie górskim.


- Pokazujemy czym tak naprawdę jest ratownictwo górskie. Nie każdy wie, że my również pracujemy i ratujemy na wodach górskich, które są wartkie i niezwykle niebezpieczne - mówi Marcin Kądziołka, prezes Fundacji GOPR. - Nie każdy widział też pokazy ratownictwa z wykorzystaniem lin, czy pokazy wyszkolenia psów ratowniczych. Tutaj, na krynickim deptaku można to wszystko zobaczyć.

W ramach Akademii GOPR dzieci, młodzież ale też dorośli mogli nauczyć się m.in. prawidłowego planowania oraz umiejętności przygotowania się do górskich wycieczek, umiejętności nawigacji w terenie górskim oraz zasad udzielania pierwszej pomocy w górach i nie tylko. Uczestnicy wydarzenia mogli też obejrzeć specjalną wystawę zdjęć ukazującą pracę ratowników GOPR. Do dyspozycji dzieci w ramach „górskiego placu zabaw” przygotowana została ścianka wspinaczkowa oraz wiele atrakcji, w tym zabawy z liną, konkurencje sprawnościowe, pokonywanie jaskiń, przeprawy przez rzekę oraz inne ciekawe aktywności.

Na deptaku zjawiło się również wielu wystawców, w tym prezentujących sprzęt do górskich wędrówek oraz cały ekwipunek.

- Ratownicy mogą wskazać, który sprzęt jest w pełni bezpieczny oraz dedykowany do konkretnego rodzaju aktywności w górach. A ich przecież jest wiele. Stąd prezentowany jest sprzęt amatorski, jak i również bardziej zaawansowany - dodaje Kądziołka. - Większość stanowisk, to stanowiska edukacyjne, gdzie ratownicy GOPR służą swoją pomocą. Można więc śmiało się dopytać, jeśli potrzebujemy jakiejś pomocy. Każdy z nas chętnie dzieli się swoim doświadczeniem.

W niedzielę znów będzie można spotkać się z ratownikami GOPR. O godz. 10 w Pijalni Głównej rozpocznie się II Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Górskiej. Pół godziny później na scenie na krynickim deptaku ratownicy podzielą się swoją wiedzą i wskazówkami na temat orientacji w terenie. Później, aż do 14.30 w planie m.in. pokaz akcji ratunkowej z wykorzystaniem quada, pokaz sprawności psów ratowniczych, warsztaty z obsługi defibrylatora oraz wiele innych atrakcji.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?