Krytyczne daty

Redakcja
Udostępnij:
Jak się dowiedzieliśmy, w Urzędzie Miasta Krakowa powołany został specjalny zespół ds. rozwiązywania problemów roku 2000. Jego zadaniem jest m.in. zabezpieczenie systemu komputerowego magistratu przed ewentualnymi skutkami związanymi z błędem, który może wystąpić w dacie podawanej przez komputery i urządzenia elektroniczne (co może zdezorganizować cały system).

Jak się okazało, blisko 200 magistrackich mikrokomputerów nie spełnia wymogów; ich wewnętrzne zegary przestawiają się, gdy je testowano, zamiast na 2000 rok - np. na 1900 lub 1942...

- Są trzy krytyczne daty - _mówi Mariusz Cykowski, kierownik oddziału informatyki Wydziału Organizacji i Koordynacji UM Krakowa. - _9 września 1999 roku, w niektórych starych programach, wpisywany był jako "data nie istniejąca", zamiast np. "x". Drugim problemem jest to, jak system przestawi się na rok 2000. Daty zapisywane są w postaci dwóch ostatnich cyfr, np. 99 (rok 1999), a więc rok 2000 wystąpiłby jako 00. Może to jednak zostać zinterpretowane przez urządzenie, jako rok 1900 i wszystko zostanie cofnięte o sto lat. Trzecim problemem jest 29 lutego 2000 roku, gdyż część programów nie uwzględnia tego, że będzie to rok przestępny. W związku z tym, system - natrafiwszy na którąś z tych dat - może źle zadziałać, dając błędne sygnały - co może pociągać za sobą błędy w obliczeniach, zatrzymanie urządzeń itp.
W Urzędzie Miasta Krakowa około 90 procent wszystkich zadań wprowadzonych jest w system komputerowy; dotyczy to m.in.: ewidencji pojazdów, ludności, nieruchomości, budynków, lokali, programów podatkowych, finansowo-księgowych, planowania budżetu. W przypadku błędnego odczytania daty przez komputer - mogą one np. naliczyć nam zaległości podatkowe - licząc od 1900 roku, wprowadzić zamieszanie w ewidencji itp. Mogłoby się okazać, że urząd praktycznie nie mógłby przez pewien czas funkcjonować.
- Już w ubiegłym roku wykonaliśmy sporo pracy, by zorientować się, czym dysponujemy i, co może nam grozić - _mówi Mariusz Cykowski. - _Szacuję, że sprzęt komputerowy, elektroniczny (dotyczy to również np. faxów) i oprogramowanie - zinwentaryzowane są w około trzech czwartych. Kierujemy do producentów pisma z prośbą o przesłanie oświadczenia, czy ich oprogramowania przejdą, bez problemu, przez te trzy daty. Z naszej oceny wynika, że oprogramowanie systemowe, najważniejsze, przejdzie ten test. Otrzymujemy też poprawki - na bieżąco korygujące programy, w których mógłby wystąpić błąd.
Jak się jednak już okazało - blisko 200 mikrokomputerów (klasy PC, starych, z procesorami 386 i 486), nie spełnia jednak wymogów roku 2000; ich wewnętrzne zegary "przestawiają się, gdy je testowano, zamiast na rok 2000 - np. na 1900 lub 1942 rok" - powiedziano nam. To spory problem, zważywszy na to, że w urzędzie jest około 700 mikrokomputerów. W magistracie powiedziano nam, że prawdopodobnie będą one musiały zostać wymienione, wykorzystane, jako emulatory terminali (w zamian za stare terminale), albo będą pracować - "jako maszyny do pisania", gdyż muszą być odłączone od systemu, by nie spowodować awarii.
- Konieczne będzie wyznaczenie do testów (po przestawieniu zegarów na te 3 krytyczne daty) wszystkich najważniejszych urządzeń, w tym serwerów oraz komputerów obsługi centrum administracyjnego, cyfrowych central telefonicznych, być może nawet wind, by nie okazało się, że zatrzymają się między piętrami - _mówi kierownik Cykowski. - _Nie zastanawiamy się nad tym, czy zdążymy z tym wszystkim, gdyż musimy. Oceniam, że powinniśmy zakończyć prace w połowie sierpnia. Jest to ogromne przedsięwzięcie, gdyż jest mnóstwo sprzętu. Na końcu powstanie lista urządzeń w Urzędzie Miasta "niezgodnych z datą 2000", planujemy także zasięgnąć jeszcze porady firmy eksperckiej.
Zabezpieczyć się przed zagrożeniem roku 2000 - muszą także zakłady budżetowe gminy.
(J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie