Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Michał Rapacz zostanie błogosławionym męczennikiem. Jest decyzja papieża

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Ksiądz Michał Rapacz, męczennik czasów komunizmu i kapłan Archidiecezji Krakowskiej, zostanie włączony do grona błogosławionych Kościoła katolickiego - informuje krakowska kuria. Papież Franciszek w środę (24 stycznia) zatwierdził dekret w tej sprawie. Ksiądz Rapacz posługiwał w Rajczy koło Żywca i w Płokach koło Trzebini. Został zamordowany 12 maja 1946 roku. Do jego grobu przy kościele w Płokach, gdzie był proboszczem, 12 maja każdego roku przybywają pielgrzymki.

Michał Rapacz urodził się 16 września 1904 roku we wsi Tenczyn (parafia Lubień koło Myślenic) w religijnej rodzinie chłopskiej, jako czwarte dziecko Jana i Marianny. Po ukończeniu szkoły elementarnej w rodzinnej miejscowości, uczęszczał do gimnazjum w Myślenicach. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 1 lutego 1931 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Płoki, gdzie był wikariuszem. Następnie pracował jako wikariusz w parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie. W 1939 roku wrócił do Płok - jako proboszcz tej parafii. Pracował pełen gorliwości i zapału duszpasterskiego. Zwłaszcza interesowała go praca z młodzieżą.

Był gorliwym kapłanem, z odwagą upominającym się o prawdę. Pomagał materialnie i duchowo biednym, cierpiącym, doświadczonym przez okupację hitlerowską. Po zakończeniu II wojny światowej jego praca nie podobała się komunistom - chodziło głównie o pracę z młodzieżą, która go lubiła i której poświęcał wiele czasu. Nie podobało się także odważne upominanie się o miejsce Boga i Kościoła w życiu społecznym.

Kapłan otrzymywał pogróżki, kilkakrotnie był ostrzegany, że został wydany na niego wyrok śmierci. Nocą z 11 na 12 maja 1946 roku grupa bojówkarzy komunistycznych wykonała ten wyrok. Przed północą do mieszkania ks. Rapacza zapukała grupa uzbrojonych mężczyzn. Jak relacjonowała siostra proboszcza pracująca na plebanii, odczytali mu wyrok śmierci. Ostanie słowa, które wypowiedział wyprowadzany z plebani do pobliskiego lasu, a które słyszeli domownicy, miały brzmieć: "Ojcze, bądź Twoja wola". Wyrok wykonano w pobliskim lesie. Najpierw uderzono księdza tępym narzędziem w tył głowy, a następnie oddano dwa śmiertelne strzały w głowę - tak, że jego czaszka została zgruchotana.

Umęczone ciało księdza Rapacza znaleziono rano w niedzielę. Zamordowany proboszcz od początku był uważany za męczennika za wiarę. Według przekazów ludzie zamaczali chusteczki w jego krwi, która została na miejscu zbrodni, i zabierali je do domów jako relikwie.

Kilka miesięcy później, z powodu niewykrycia sprawców, umorzono śledztwo w sprawie śmierci kapłana.

Po ceremonii pogrzebowej w Płokach ciało proboszcza spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Lubniu koło Myślenic. 29 października 1980 roku doczesne szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywają do dziś.

Powojenna sytuacja polityczna w Polsce nie pozwoliła na szybkie rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. W 1980 roku na fali budzącego się ruchu oporu i powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego "Solidarność" zostały podjęte próby rozpoczęcia procesu o męczeństwo proboszcza z Płok. Pierwszym wyraźnym krokiem była ekshumacja i przeniesienie ciała zamordowanego ks. Michała z Lubnia do Płok.

W latach 1986-87 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki, zachęcony przez papieża Jana Pawła II rozpoczął gromadzenie dokumentów i zbieranie świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci. Zabezpieczono 21 zeznań świadków naocznych, którzy wskazywali na heroiczne życie i męczeńską śmierć ks. Michała.

26 listopada 1992 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała pozytywną opinię co do zasadności prowadzenia procesu beatyfikacyjnego. 3 września 1993 roku odbyła się pierwsza, publiczna sesja Trybunału diecezjalnego w procesie, a w listopadzie tego samego roku zamknięto postępowanie diecezjalne i przekazano akta sprawy do Rzymu. Na przestrzeni kolejnych lat m.in. ustanowiono nowego postulatora sprawy czy - w lutym 2017 roku - do akt sprawy dołączono opinię Instytutu Pamięci Narodowej badającą zbrodnie przeciw narodowi polskiemu. 30 czerwca 2017 roku nastąpiło zamknięcie postepowania diecezjalnego przez kolejnego arcybiskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego. Akta procesu uzupełniającego przekazano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

"Poszczególne gremia Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, tj. posiedzenie konsultorów historyków, kongres konsultorów teologów i w końcu kongregacja zwyczajna kardynałów i biskupów, wypowiedziały się pozytywnie, uznając, że śmierć męczeńska ks. Michała Rapacza została mu zadana z nienawiści do wiary (in odium fidei), co potwierdza dekret podpisany przez papieża Franciszka. Promulgacja papieskiego dekretu umożliwia beatyfikację ks. Michał Rapacza, męczennika komunizmu" - czytamy w komunikacie opublikowanym teraz przez krakowską kurię.

Czy koniec wojny na Ukrainie jest możliwy w tym roku?

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ks. Michał Rapacz zostanie błogosławionym męczennikiem. Jest decyzja papieża - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski