Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książ Wielki. Konsultacje w sprawie miejskości na "tak", teraz wniosek do wojewody

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Książ Wielki posiada typowo miejską zabudowę
Książ Wielki posiada typowo miejską zabudowę archiwum
Od 25 października do końca listopada odbywały się konsultacje w sprawie wniosku o nadanie statusu miasta dla Książa Wielkiego. Niedawno zostały ogłoszone ich wyniki. Większość uczestników opowiedziała się za przywróceniem statusu miasta dla Książa Wielkiego.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

W konsultacjach wzięło udział ponad 10 procent mieszkańców gminy. Z 535 uczestników 371 opowiedziało się za miejskością Książa, 119 jest temu przeciwnych, a 32 wstrzymały się od głosu. Poza tym 13 ankiet było nieważnych. Co ciekawe w samym Książu Wielkim wypełniono tylko 28 ankiet (20 pozytywnych, 8 negatywnych).

- Brakuje nam takiej organizacji, jaka działa w sąsiednim Wodzisławiu i prężnie działa na rzecz jego promocji. Kiedyś mieliśmy takie stowarzyszenie, ale ono niestety umarło śmiercią naturalną, większość jego najaktywniejszych członków już nie żyje – mówi wójt Marek Szopa.

Najwięcej głosów w ramach konsultacji zebrano w Częstoszowicach (66), Trzonowie (51) i Cisiu (46). W Łazach nie wypełniono z kolei ani jednej ankiety.

Przeprowadzenie konsultacji społecznych to wymóg przy staraniu się o nadanie statusu miasta, ale stanowią one wyłącznie głos doradczy. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie złożenie stosownego wniosku do wojewody małopolskiego. Jego pozytywna opinia jest warunkiem niezbędnym w procesie ubiegania się o status miasta. - Na złożenie tego wniosku mamy czas do marca. Natomiast do sierpnia na poziomie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powinna zapaść decyzja o tym, Książ Wielki znów będzie miastem – mówi wójt Marek Szopa.

Jeżeli procedura zakończy się pozytywnie, Książ Wielki stanie się miastem od 1 stycznia 2023 roku i będzie drugim, obok Miechowa miastem na terenie powiatu miechowskiego. Przypomnijmy, że miejscowość posiadała status miasta w latach 1370-1869.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski