Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książeczki wygodne, ale głosy nieważne

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Wybory samorządowe. Wyborcy nie zrozumieli, że książeczka z listami kandydatów do sejmiku to jedna karta do głosowania. Pieczołowicie stawiali krzyżyki na każdej stronie i w ten sposób oddawali głosy nieważne.

Fundacja Batorego przedstawiła raport z badania kart do głosowania w wyborach do sejmików województw z 2014 r. Na analizę zdecydowano się dlatego, że w porównaniu do wyborów z roku 2010 liczba głosów nieważnych dwa lata temu była trzy razy wyższa.

Eksperci wydali werdykt: winne były karty do głosowania w formie wielostronicowej książeczki. W 2010 r. listy do sejmików zostały wydrukowane na wielkiej płachcie, w 2014 r. każda miała osobną stronę w książeczce. Sześć lat temu kilka krzyżyków na różnych listach postawiło 446 tys. wyborców, dwa lata temu - aż 1,16 mln. Najczęściej stawiali krzyżyk na każdej stronie nieszczęsnej książeczki.

Zdaniem dr Adama Gendźwiłła, jednego z ekspertów uczestniczących w badaniu, tzw. karta zbroszurowana została wprowadzona, by samodzielnie mogły głosować osoby niewidome i niedowidzące. - Intencja słuszna, niestety okazało się, że to rozwiązanie przyniosło także problemy i kilkaset tysięcy dodatkowych głosów nieważnych. Trzeba lepiej zaprojektować karty do głosowania, a dla wyborów samorządowych opracować inną procedurę oddawania głosu satysfakcjonującą niepełnosprawnych - mówi ekspert.

Rezygnacja z kart do głosowania w formie broszury to nie jedyna rekomendacja, która znalazła się w raporcie Fundacji Batorego. Konieczna jest także edukacja w zakresie zasad głosowania, bo do wzrostu liczby głosów nieważnych przyczyniła się kampania informacyjna Krajowego Biura Wyborczego, w której podkreślano, że na każdej karcie do głosowania stawiamy tylko jeden znak „x”. Wyborcy uznali, że każda strona w książeczce jest taką kartą do głosowania. Nie dotarło do nich, że książeczka to jedna karta z wieloma stronami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski