Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki kucharskie, które warto mieć. Jesienne nowości wydawnicze

opr. Magda Smoleń
Zobacz książki kulinarne, do których warto sięgnąć jesienią. Na zdjęciu "Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień".
Zobacz książki kulinarne, do których warto sięgnąć jesienią. Na zdjęciu "Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień".
Nie masz pomysłu na obiad? Sięgnij do książek kucharskich. Zobacz, jakie nowości wydawnicze pojawiły lub pojawią się na rynku w najbliższym czasie. „Ateny do zjedzenia”, czy „Dynia od kuchni”? A może klasyka nad klasykami: „366 Obiadów” - książka kucharska z początku XX wieku?

Aby gotowanie było przyjemnością, warto od czasu do czasu sięgnąć po nowe, ale sprawdzone przepisy. Z pomocą mogą przyjść książki kucharskie. Zobacz jesienne nowości oraz książkę, którą zawsze warto mieć pod ręką.

„Ateny do zjedzenia”. Bartek Kieżun

„Ateny do zjedzenia”. Bartek Kieżun
„Ateny do zjedzenia”. Bartek Kieżun

„Ateny do zjedzenia” – kolejna książka autorstwa Bartka Kieżuna zabiera nas w kulinarną podróż po zakątkach greckiej stolicy. To album o historii miasta, o greckich bogach, o drogach i bezdrożach, o owcach i kozach oraz o kościołach i świątyniach, a także - a może przede wszystkim – o wspaniałej greckiej kuchni, która potrafi skraść niejedno serce.
Bartek Kieżun – specjalista w zakresie kuchni śródziemnomorskich, dziennikarz i bloger kulinarny, podróżnik, fotograf.
Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w „Kukbuku”, „Podróżach”, „Twoim Stylu” i „Magazynie Wino”. Jako kucharz gotuje i karmi, prowadzi warsztaty kulinarne, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje w konkursach kulinarnych.
Jego pierwsza książka "Italia do zjedzenia" została nagrodzona Nagrodą Magellana 2018 za najlepszy przewodnik kulinarny roku. Z kolei "Portugalia do zjedzenia" zajęła 3. miejsce w kategorii kuchnia śródziemnomorska w prestiżowym konkursie Gourmand Cookbook Awards 2020.
„Ateny do zjedzenia” w księgarniach od 12 października 2022 r. Wydawnictwo Buchmann

Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień

Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień
Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień

Rozgrzewająca owsianka z pieczoną dynią, kremowe tortiglioni w korzennym Purée czy kultowapumpkin spice latte. W tej książce znajdziecie klasyczne, jak i zupełnie niestandardowe przepisy z dynią w roli głównej.
Dynia to bezsprzecznie królowa jesieni. Majestatyczna i wyjątkowa. Można ją jeść na okrągło! Pieczoną, gotowaną, smażoną a nawet na surowo. Na słodko i słono. Dynia to warzywo, które lubi eksperymenty. Ma łagodny smak i przyjemną strukturę, więc kochają ją zarówno dorośli,jak i dzieci.
W książce „Dynia od kuchni” znajdziecie ponad 50 inspirujących przepisów, które pozwolą ci się cieszyć dynią każdego dnia.
Sezon na dynię jest dość krótki, więc warto wykorzystać go aż do ostatniej pesteczki. A nawet zachować jej smak nieco dłużej. Dynia dobrze znosi mrożenie i świetnie przechowuje się ją w słoikach, więc przy dobrym planowaniu i odrobinie dyscypliny może towarzyszyć nam przez okrągły rok.
„Dynia od kuchni” w księgarniach od 12 października 2022 r. Wydawnictwo Buchmann

366 obiadów. Praktyczna książka kucharska. Gruszecka Maria

366 obiadów praktyczna książka kucharska. Gruszecka Maria. Reprint
366 obiadów praktyczna książka kucharska. Gruszecka Maria. Reprint

366 Obiadów - książka kucharska z początku XX wieku napisana przez autorkę Kucharza krakowskiego - Marię Gruszecką. Zawiera wypróbowane przepisy smacznych i zdrowych potraw, ciast, kremów, konfitur, soków, likierów oraz praktycznych porad wraz z dyspozycjami obiadów na każdy dzień roku. Reprint niniejszego wydania z 130 r. pozostaje wciąż aktualnym źródłem przepisów kuchni staropolskiej, z biegiem lat pozycja to wielokrotnie wznawiana i uzupełniana przez autorkę - zagościła niemal w każdym krakowskim i galicyjskim domu.
Kurier Warszawski, ten sam, który pisał pochlebnie o Lucynie Ćwierczakiewiczowej, w 182 r. informował czytelników: Literatura kulinarna nasza, w której dotąd pierwszorzędnym blaskiem wartości i powodzenia świeciło 365 obiadów wzbogacona została nowym dziełem: Kucharz krakowski dla oszczędnych gospodyń. Smaczne i tanie obiady dla domów obywatelskich. Autorką książki była Maria Gruszecka. W informacji o nowej książce pisano, zgodnie z nowymi tendencjami, że zaletą główną nowego utworu jest baczenie na hygieniczność kuchni domowej. Maria Gruszecka napisała jeszcze kilka innych książek, a wśród nich były: 366 obiadów. Mała kuchnia krakowska dla oszczędnych oraz Ilustrowany kucharz krakowski dla oszczędnych, będące wyraźnym nawiązaniem do dziełka Ćwierczakiewiczowej. Książki te wydawały oczywiście oficyny krakowskie. Marię Gruszecką zaliczyć można do nowej generacji autorek podręczników kulinarnych usiłujących wprowadzić do kuchni polskiej zdobycze nauki o higienie żywienia, zerwać ze szkodliwymi dla zdrowia przyzwyczajeniami, z kuchennym konserwatyzmem.
Oficyna Wydawnicza Sowa Press

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Książki kucharskie, które warto mieć. Jesienne nowości wydawnicze - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski