Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księża z parafii w Czernichowie odtworzyli i otworzyli dla wiernych „ogrody plebańskie” [PLEBISCYT]

Grażyna Starzak
Plebiscyt. Już za cztery dni będzie wiadomo, kto zwyciężył w tegorocznej edycji naszego plebiscytu. Najbardziej zacięta walka na głosy odbywa się w kategorii: „najlepsza parafia Małopolski”.

Na czwartym miejscu jest obecnie parafia Trójcy Przenajświętszej w Czernichowie (numer 5 na liście kandydujących). Szymon Łytek, wójt Czernichowa, zapowiedział, że osobiście będzie prowadził agitację wśród mieszkańców, bo uważa, że tutejsza wspólnota parafialna zasłużyła sobie na miejsce w pierwszej trójce. Tak samo – w jego opinii – jak tutejsi księża. Zarówno proboszcz – ks. Wiesław Grzechynia (numer 7 na liście kandydatów) jak i wikariusz – ks. Paweł Cempura (numer 6).

Czernichów – wieś, położona na wyciągnięcie ręki od Krakowa, ma bogatą historię. Wykopaliska archeologiczne dowiodły istnienia na tym obszarze obozowiska, w którym żyli ludzie okresu kamienia łupanego. Zainteresowani prehistorią przyjeżdżając do Czernichowa, odwiedzą też zapewne wpisany do rejestru zabytków gotycko- -barokowy kościół parafialny św. Trójcy. Najstarsza jego część pochodzi z XV w. Kościół, który zawsze miał szczęście do dobrych gospodarzy, zachwyca wspaniałym wyglądem i wnętrzem. Można tu oglądać prawdziwe dzieła sztuki, m.in. tzw. antepedia, czyli wyrabiane niegdyś w Czernichowie tkaniny ścienne. Wiele z nich trafiło jako narodowa spuścizna do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wspaniale utrzymane jest też otoczenie kościoła – tzw. „ogrody plebańskie”, gdzie, w tym roku, już po raz piąty, odbył się słynny na całą gminę festyn parafialny. Organizatorami festynu są miejscowy proboszcz ks. Wiesław Grzechynia i wójt gminy Szymon Łytek. Przedstawiciele władzy kościelnej i świeckiej świetnie się ze sobą dogadują. Wójt chwali proboszcza za to, że doskonale sprawdza się jako duszpasterz i… budowniczy, wymieniając kolejne dokonania księdza. Podkreśla, że otwarcie „ogrodów plebańskich” dla mieszkańców to jego zasługa.

Wierni z Czernichowa swoimi głosami na parafię i czernichowskich księży udowadniają, że podzielają opinię wójta. Mamy nadzieję, że do mobilizacji dojdzie we wszystkich parafiach, które kandydują w naszym plebiscycie do miana „najlepszej”.

Przypomnijmy, że na parafie, proboszczów, wikariuszy oraz siostry zakonne głosujemy na kuponach wyciętych z „Dziennika Polskiego” do 10 września br. Należy je dostarczyć do naszej redakcji (al. Pokoju 3, 31-548 Kraków) listownie lub osobiście. Decyduje data doręczenia kuponu.

Głosowanie odbywa się również przez SMS (trzeba kupić e-wydanie naszej gazety) do 11 września 2015 r. do godziny 15.59.59. Szczegółowa instrukcja głosowania znajduje się na stronach dziennikpolski24.pl oraz krakow.naszemiasto.pl.

Regulamin „NAJLEPSZY PROBOSZCZ, WIKARY, NAJLEPSZA SIOSTRA ZAKONNA ORAZ NAJLEPSZA PARAFIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski