Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kandydatem PSL na prezydenta Krakowa? Jest decyzja

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W PSL podjęto już decyzję co do wyborów prezydenckich w Krakowie.
W PSL podjęto już decyzję co do wyborów prezydenckich w Krakowie. Wojciech Matusik
Ostatnią zagadką dotyczącą wyborów na prezydenta Krakowa jest to, jaką decyzję podejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Niedługo zostanie ogłoszone oficjalne stanowisko w tej sprawie. Z naszych ustaleń wynika, że PSL nie wystawi swojego kandydata i nie poprze reprezentanta Polski 2050 Szymona Hołowni. Ludowcy poprą innego z pretendentów.

We wtorek (27 lutego) w hali Hutnika w Krakowie odbyło się spotkanie, podczas którego został zaprezentowany kandydat na prezydenta Krakowa Rafał Komarewicz, były przewodniczący Rady Miasta Krakowa z prezydenckiego klubu "Przyjazny Kraków", obecnie poseł Trzeciej Drogi z ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym wydarzenia był Szymon Hołownia.

Co na to drugi z koalicjantów Trzeciej Drogi?

- Rafał Komarewicz jest kandydatem Polski 2050. Niebawem, w najbliższy weekend prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformuje, kto jest kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego - informuje Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda Małopolski, szef PSL w Małopolsce.

- PSL poprze jednego z kandydatów, który jest już w obiegu, zadeklarował swój start i prowadzi kampanię - dodaje Krzysztof Jan Klęczar.

Ustaliśmy, że PSL nie poprze Rafała Komarewicza. Można więc przewidzieć, że PSL zapewne poprze obecnego wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga, popieranego przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, który zdecydował, że po 22 latach rządów nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję.

PSL rozważało też wystawienie swojego kandydata. Wśród nazwisk wymieniano posła Ireneusza Rasia (Centrum dla Polski, które wchodzi w skład Koalicji Polskiej z udziałem PSL) i Piotra Kempfa (lider ludowców w Krakowie, do niedawna dyrektor gminnej jednostki Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który otrzymał ostatnio nominację na dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie). Ostatecznie zdecydowano, że racjonalniejsze będzie poparcie jednego z już ogłoszonych kandydatów, który - zdaniem PSL - ma realną szansę na drugą turę i zwycięstwo.

W PSL nie odbierają tego jako rozłam w Trzeciej Drodze. Tłumaczą to w ten sposób, że Rafał Komarewicz miał prawo do startu w wyborach, ale skoro nie zostało to uzgodnione z PSL, to ta partia nie ma obowiązku poparcia akurat tego kandydata.

W Krakowie PSL od lat współpracuje z obecnym prezydentem Jackiem Majchrowskim, a osoby z PSL miały lub mają udział w zarządzaniu miastem, wspomniany Piotr Kempf był dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskiej, prezesem miejskiej spółki zarządzającej halą widowiskowo-sportową Tauron Areną Kraków jest Małgorzata Marcińska.

Można się spodziewać, że przedstawiciele PSL znajdą się na liście Komitetu Andrzeja Kuliga do Rady Miasta Krakowa. W przypadku wyborów do Sejmiku Województwa Małopolskiego wspólną listę wystawi natomiast Trzecia Droga, znajdą się więc na niej przedstawiciele PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni.

Rafał Komarewicz spotkał się z mieszkańcami Krakowa w hali Hutnika. Gościem specjalnym był marszałek Sejmu, przewodniczący Polski 2050, Szymon Hołownia, który zachęcał do głosowania na Rafała Komarewicza podczas wyborów na prezydenta Krakowa.

Wybory samorządowe 2024. Szymon Hołownia wsparł w Krakowie w...

Start w wyborach na prezydenta Krakowa zdeklarowali dotychczas także poseł PO Aleksander Miszalski (popierany przez Lewicę), poseł PiS Łukasz Kmita, Konrad Berkowicz z Konfederacji, bezpartyjny Łukasz Gibała (popierany przez Partię Razem), bezpartyjny rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur, bezpartyjny wokalista Marcin "Bzyk" Bąk.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kto kandydatem PSL na prezydenta Krakowa? Jest decyzja - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski