Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto pokona Zielonego Wieloryba? W dolinie będzie morze... atrakcji

(DMA)
Na Kostrzy kibicowano w minionym roku Rafałowi Majce, najlepszemu góralowi Tour de France
Na Kostrzy kibicowano w minionym roku Rafałowi Majce, najlepszemu góralowi Tour de France FOT. ODKRYJ BESKID WYSPOWY
OBW 2015. Najpierw wędrówka na Kostrzę, a później Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego.

Skąd wziął się wieloryb na jodłownickiej ziemi? – Przypłynął – twierdzą jej mieszkańcy. Niemożliwe? – To proszę przyjechać sprawdzić. Jest potężny, z daleka widoczny i zielony. Na pewno nie umknie, nie skryje się w głębinach – zachęcają.

I rzeczywiście jest – ogromny, mieniący się wieloma odcieniami zieleni. – Pewnego ranka małego Janka zaciekawił dziwny szum. Kiedy obejrzał się na północ, skąd dochodził, ujrzał nadciągające morze. Po chwili w wodzie zobaczył wielkiego wieloryba. Płynął w jego stronę – tak brzmi początek legendy o po­wstaniu Kostrzy.

Co jednak wspólnego ma wieloryb z górą? – Przed Jankiem był potężny wąwóz, do którego spłynęła woda. Gdy wieloryb nakrył go swoim cielskiem, znieruchomiał. Skamieniał. Po jakimś czasie zaczął porastać roślinnością – tak zaś kończy się opowieść o zielonej „wyspie”.

– Kostrza wciąż kryje wiele tajemnic. Może niektóre uda nam się odkryć – mówi Paweł Stawarz, wójt gminy Jodłownik, a jednocześnie gospodarz niedzielnego spotkania. Przypomina też legendę o potężnym zamku, który miał zapaść się pod ziemię, a jedynym po nim śladem jest wielkie zapadlisko, zwane przez miejscowych Piw­niczyskiem.

Pokonanie Zielonego Wieloryba będzie więc kolejnym wyzwaniem, które stanie przed odkrywcami Beskidu Wyspowego. Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. A to znajduje się przed Urzędem Gminy w Jod­łowniku. Wędrówka – szlakiem zielonym – rozpocznie się o godz. 9. Przydadzą się dobre górskie buty, czapka lub kapelusz chroniące przed słońcem i coś przeciwdeszczowego. Warto również zabrać parę kanapek i wodę do picia.

Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św., a także wykonana wspólna fotografia. Po zejściu z Kostrzy na boisko sportowe w Sadku uczestnicy wybiorą najmilszego, najmłodszego i najstarszego wędrowca, wyróżnieni zostaną turyści, którzy przybędą z najdalszych zakątków Polski i świata. Będą konkursy, m.in. wiedzy o Beskidzie Wyspowym, nie zabraknie też wybornych potraw regionalnych, o co zadbają miejscowe gospodynie, a także doskonałej zabawy.

– Wyjście na Kostrzę połączone jest z uroczystym zakończeniem Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie rytmy i smaki” – podkreśla wójt Paweł Stawarz. I przypomina, że 16 sierpnia w Szczy­rzycu odbywa się Święto Owocobrania, które połączone jest z Jarmarkiem Cysterskim oraz Targami Tradycyjnej i Regionalnej Żywności.

– Gmina Jodłownik jest idealną bazą wypadową w Beskid Wyspowy. A odkrywanie jego tajemnic jest niezwykłą przygodą. Zapraszam – mówi wójt Paweł Stawarz.

KOLEJNE WYPRAWY

DO 26 LIPCA – FESTIWAL KULTURY BESKIDU WYSPOWEGO
- 25 lipca – Kamienica (plac nad Kamienicą)
- 26 lipca – Sadek – Kostrza (stadion sportowy w Sadku)
Podczas festiwalu (w godz. 17–22) będzie prezentowany folklor i produkty regionalne pięciu grup mieszkających w Beskidzie Wyspowym – Białych Górali, Lachów, Kliszcza­ków, Podhalan i Zagórzan. Będą koncerty, kiermasze, konkursy i tańce...

1 SIERPNIA – POTACZKOWA
(sobota – wędrówka nocna)
Niedźwiedź (zbiórka o godz. 21, koło Urzędu Gminy) – najpierw marsz bez szlaku, a później ścieżką oznaczoną kolorem zielonym – Potaczkowa – szlak zielony i bez szlaku – Niedźwiedź

2 SIERPNIA – SZCZEBEL
Tenczyn (zbiórka o godz. 9, obok szkoły, inauguracja nowego szlaku) – Szczebel – szlak czarny – Lubień

9 SIERPNIA – JASIEŃ
Kamienica (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy, inauguracja nowego szlaku) – Szczawa – szlak niebieski i żółty – Jasień – szlak zielony – Polana Wały – Szczawa Białe

16 SIERPNIA – ŁOPIEŃ
Dobra (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy) – szlak zielony – Łopień – Hala Jaworze– szlak czarny – Tymbark

23 SIERPNIA – JAWORZ
Pisarzowa (zbiórka o godz. 9, stacja PKP) – szlak zielony – Sałasz – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski – Babia Góra – szlak żółty – Męcina

30 SIERPNIA – MOGIELICA
Słopnice (zbiórka o godz. 9, przy Zespole Szkół) – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

6 WRZEŚNIA – MIEJSKA GÓRA
Limanowa (zbiórka o godz. 9, Rynek) – szlak niebieski i żółty – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

12–13 WRZEŚNIA – LIMANOWA
Festiwal Piosenki Turystycznej – amfiteatr w parku Miejskim

13 WRZEŚNIA – WIŚNIOWA
V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”

27 WRZEŚNIA – CZASŁAW
X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

odkryjbeskidwyspowy.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski