Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto stanie na czele wsi

Katarzyna Hołuj
Danuta Burda-Tylko wie, że życie sołtysa lekkie nie jest...
Danuta Burda-Tylko wie, że życie sołtysa lekkie nie jest... Katarzyna Hołuj
Gmina Myślenice. Dokładnie za miesiąc, mieszkańcy sołectw wybiorą nowych sołtysów. Po raz pierwszy po nowemu, jak radnych.

Jak ważna to funkcja, świadczy to, że sołtysi mają swoje święto. Przypadało wczoraj. Po raz pierwszy w gminie sołtysi zostaną wybrani nie na zebraniu wiejskim, ale w wyborach podobnych do innych, np. samorządowych. Ta zmiana to efekt zatwierdzenia nowych statutów sołectw.

Kandydaci na sołtysów wcześniej, wybory dłużej
Wybory odbędą się 12 kwietnia. Fakt, że kandydaci będą znani wcześniej (7 kwietnia burmistrz ogłosi wykaz ich nazwisk) ma pozwolić na ich lepsze poznanie, a to, że głosować będzie można dłużej, bo lokale będą czynne od godz. 8 do 14, powinno sprawić, że więcej osób weźmie udział w wyborach. - Zmiana jest dobra, bo podniesienie rangę tych wyborów - mówi Danuta Burda-Tylko, sołtyska Krzyszkowic.

- Do tej pory głosowanie też było tajne, ale brali w nim udział tylko ci, którzy przyszli na zebranie. Jak dodaje, w Krzyszkowicach, gdzie uprawnionych do głosowania jest około 1600 osób, dotychczas sołtysa wybierało kilkudziesięciu mieszkańców miejscowości. - Dziwić się później, że niejedna osoba nie zna sołtysa - mówi. - Dobrze byłoby, żeby nie tylko zainteresowanie tymi wyborami, ale w ogóle sprawami wsi było większe.

Jak informuje sekretarz gminy Bronisław Poradzisz, głosowanie, z nielicznymi wyjątkami, odbędzie się w tych samych lokalach wyborczych, w których jesienią wybierani byli radni i burmistrz. Wyjątek stanowią: Chełm (lokal wyborczy będzie się znajdował w salce przy kościele), Bulina (remiza OSP) i prawdopodobnie także Jasienica (salka katechetyczna).

Do 15 marca: kandydaci do komisji
Jeszcze do najbliższego poniedziałku oczekiwane są zgłoszenia kandydatów na członków sołeckich komisji wyborczych. Te mogą liczyć od 3 do 5 osób, a w składzie mieć: mieszkańców danego sołectwa, radnych z danego sołectwa i pracowników UMiG (żadna z tych osób nie może jednocześnie kandydować na sołtysa albo do rady sołeckiej). Z paragrafu 19 statutu sołectwa wynika, że praca w tej komisji jest "dobrowolną i społeczną, za którą nie przysługuje wynagrodzenie".

Do 3 kwietnia: kandydaci na sołtysów
Kolejną ważną datą w kalendarzu wyborczym jest 3 kwietnia. Do tego dnia należy bowiem zgłaszać kandydatów na sołtysów i członków rad sołeckich. Może to zrobić każdy mieszkaniec pod warunkiem, że zbierze 20 podpisów za daną kandydaturą na sołtysa i co najmniej 10 za kandydaturą na członka rady sołeckiej. Jej liczebność może być różna; zalezy to od wielkości sołectwa.

Przykładowo Chełm i Bysina mają mieć 5-osobowe rady sołeckie, Borzęta i Bęczarka liczące od 3 do 5 osób, ale już Jawornik od 5 do 14, a Głogoczów od 5 do 15. Statut mówi, że jeżeli zarejestrowana liczba kandydatów będzie równa lub mniejsza od maksymalnej liczby członków rady sołeckiej, głosowania nie będzie, bo zostaną oni wybrani automatycznie.
Inaczej jest z sołtysem. Tu nawet jeśli kandydat będzie tylko jeden, głosowanie odbędzie się, a zostanie on sołtysem, jeśli otrzyma co najmniej 50-procentowe poparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski