MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne prezenty pod choinkę polecają

Redakcja
PAWEŁ GZYL. Pod choinkę: Michael Buble "Christmas", She & Him "A Very Christmas", "Najlepsze piosenki na święta", Amy Winehouse "Lioness: Hidden Treasures", Kate Bush "50 Words For Snow"

Płyta

Michael Buble "Christmas"

Warner

Tak jak w zeszłym roku przedświątecznym bestsellerem był album Annie Lennox, tak w tym roku największą popularnością cieszy się zestaw Michaela Buble. Nic w tym dziwnego - tak naprawdę lubimy przy choince posłuchać klasycznych wersji bożonarodzeniowych piosenek. A ten kanadyjski piosenkarz jak zawsze zapewnia takie właśnie podejście do muzyki - wszak nie na darmo uznano go za następcę Franka Sinatry i Deana Martina. Jeśli więc ktoś lubi się poczuć światowo podczas Świąt - zdecydowanie powinien sięgnąć po wykonania "Jingle Bells" i "White Christmas", które Buble zaśpiewał w typowym dla siebie swingowym klimacie. Romantyczny nastrój rodem z powieści Nory Roberts - zapewniony.

Płyta

She & Him "A Very Christmas"

Isound

Powiedzmy sobie szczerze - nie wszyscy lubią wałkowane przez setki wykonawców te same świąteczne piosenki. W poszukiwaniu czegoś oryginalnego, powinni oni sięgnąć po album nagrany przez oryginalny duet - aktorkę Zooey Deschanel i folkowego piosenkarza M. Warda. Choć nie brak na ich płycie klasycznych tematów świątecznych, podane są one w bezpretensjonalny sposób - Deschanel śpiewa swym naiwnym głosikiem i gra na zabawnie brzmiącym ukulele, a towarzyszący jej Ward ozdabia to wszystko archaicznymi dźwiękami organów. Taka muzyka mogła być soundtrackiem do Świąt jakieś pięć dekad temu. Nie sposób nie ulec urokowi tych nagrań - szczególnie jeśli towarzyszy im ujmujący uśmiech Deschanel z okładki.

Płyta

"Najlepsze polskie piosenki na święta"

Sony

Chyba jak nigdzie na świecie (no, może jeszcze w Stanach Zjednoczonych), polscy wykonawcy muzyki pop lubią w okresie Bożego Narodzenia sięgać po świąteczne kompozycje. Często pojawiają się one tylko w radiowym formacie - bo rodzą się z potrzeby chwili i tylko przez krótki czas można je wykorzystywać. Tym bardziej trzeba docenić kompilację "Najlepsze polskie piosenki na święta", która na jednym krążku zbiera aż dwadzieścia nagrań tego rodzaju. Kogo tu nie ma! Dla starszych - Czerwone Gitary, Skaldowie, Zbigniew Wodecki czy Ryszard Rynkowski, a dla młodszych - Kayah, Kasia Cerekwicka, Kasia Stankiewicz, Katarzyna Groniec czy Mietek Szcześniak. Jest nawet Lady Pank i Raz Dwa Trzy. Czyli coś międzypokoleniowego - w sam raz na odpoczynek po Wigilii.

Płyta

Amy Winehouse "Lioness: Hidden Treasures"

Universal

Wiadomo było, że ta płyta stanie się przedświątecznym bestsellerem. Po śmierci brytyjskiej wokalistki, miliony jej fanów czekało na wydobyte z archiwów nieznane nagrania swej ulubienicy. I oto są - odrzuty z sesji do dwóch wcześniejszych albumów Amy Winehouse, uwspółcześnione przez jej producentów, Marka Ronsona i Salaama Remi. Jest tu więc miejsce na soul, funk i reggae, zaśpiewane z charakterystyczną manierą dla tej wokalistki. Ponieważ więcej materiału pochodzi z okresu płyty "Frank", dominują bujające kompozycje o karaibskim pulsie. Oczywiście, nie jest zestaw mogący konkurować z poprzednimi krążkami Winehouse, ale i tak słucha się tych piosenek z dużą przyjemnością. No i najważniejsze - lepszych już pewnie nie będzie.
Płyta

Kate Bush "50 Words For Snow"

EMI

Choć śniegu za oknem nie ma, to chociaż spróbujemy przywołać zimową atmosferę odpowiednią muzyką. Najlepsza będzie do tego nowa płyta Kate Bush. Brytyjska wokalistka nie rozpieszcza swych fanów, publikując swoje nowe nagrania niezwykle rzadko. Ale przez to z większą uwagą przysłuchujemy się jej kolejnym płytom. Ta najnowsza przynosi zgodnie z tytułem wyjątkowo mroźną muzykę - wręcz zaskakująco oszczędną w formie i wyrazie. Początkowo słychać tylko głos i fortepian, dopiero z czasem powoli dołączają skromne smyczki i stonowana sekcja rytmiczna. Nawet gościnny udział wokalny Eltona Johna i Stephena Frye`a nie rozbija tego onirycznego nastroju. Choć nie ma na "50 Words Of Snow" żadnych piosenek o przebojowym potencjale, muzyka z krążka zachwyca swym minimalistycznym wdziękiem.

JOLANTA CIOSEK. Pod choinkę: "Dziennik" J. Hartwig, "Listy 1956 - 1978" S. Lema i S. Mrożka, "Miłosz" A. Franaszka, "Mikołajska. Teatr i PRL" J. Krakowskiej, "Ta piękna mitomanka" P. Sołowianiuk

KSIĄŻKA

Dziennik

Julia Hartwig, Wydawnictwo Literackie

"Dziennik" Julii Hartwig obchodzącej w tym roku 90. urodziny wybitnej poetki, zawierający zapiski z lat 2008 - 2010, a opowiadający także o wydarzeniach z jej powojennego życia, to historia znakomita. To opowieść o wielu zaprzyjaźnionych z pisarką i jej mężem Arturem Międzyrzeckim ludziach pióra, ale także o czytanych lekturach i sztuce. Jehudy Menuhin, Juliette Greco, paryskie kawiarnie - to także bohaterowie Hartwig. Nie brakuje tu również uwag, czasem gorzkich, na temat bieżącej polityki. Julia Hartiwg napisała "Dziennik", który mówi o jej życiu, ale także ludzi dookoła, o jej przyjaciołach, którzy odchodzą w zapomnienie.

KSIĄŻKA

Listy 1956 - 1978

Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Wydawnictwo Literackie

Opublikowanie listów Stanisława Lema - wybitnego pisarza, oraz Sławomira Mrożka - wybitnego dramatopisarza, dwóch odmiennych osobowości, dwóch różnych temperamentów, stało się w Polsce wydarzeniem literackim. Zapewne i ta książka, jak i wydany w ubiegłym roku "Dziennik" przyczyniły się do przyznania Mrożkowi tegorocznej Nagrody PEN Clubu za całokształt twórczości. Te "Listy" są "dokumentem epoki w całym jej nieposkładaniu: wielkość towarzyszy tu głupstwu, intelektualna błyskotliwość - absurdom codzienności, osobiste wyznania - nieuniknionym przemilczeniom, którym patronują czujnie służby specjalne" - napisał celnie prof. Jerzy Jarzębski. Ta książka dwóch rasowych inteligentów, dla których ciasny i duszny był polski "komunistyczny raj", opowiada o rzeczach dużych i mniejszych. Ale przede wszystkim to jest książka o Polsce. Żart, ironia, gorzka refleksja, znakomity styl, niebywała inteligencja.

KSIĄŻKA

Miłosz

Andrzej Franaszek, Wydawnictwo Znak

Andrzej Franaszek dostał za tę książkę prestiżową Nagrodę Kościelskich. I wybór był to doskonały, i choć w części zapewne wynagrodził autorowi 10 - letni trud w zbieraniu materiałów na Litwie, we Francji i w Ameryce.
"Dzieło to opowiada o jednym z najciekawszych żywotów pisarskich ostatniego stulecia. Znakomicie udokumentowana, nie omijając spraw kontrowersyjnych i nieoczywistych, książka Franaszka jest pasjonującym przewodnikiem po czasach i twórczości wielkiego pisarza" - napisało w uzasadnieniu wyboru jury konkursu. Autor komentuje, chwali, gani, pokazuje w sposób przejmujący różne emocje towarzyszące Miłoszowi. To nie jest lektura łatwa, wymaga skupienia, ale też otwartości umysłu i serca, by chcieć poznać i zrozumieć kontrowersyjne częstokroć poglądy, opinie czy decyzje bohatera opowieści. Bohatera, który zmagał się z życiem w poszukiwaniu jego sensu; który spierał się z Bogiem w Jego poszukiwaniu, który doznał wielu cierpień.

KSIĄŻKA

Mikołajska. Teatr i PRL

Joanna Krakowska, Wydawnictwo W.A.B.

Halina Mikołajska, wybitna aktorka teatralna, bez której wspaniałych ról w Starym Teatrze i warszawskim Teatrze Współczesnym prowadzonym przez Erwina Axera, prywatnie jej męża, polski teatr byłby uboższy. Teatr i działalność opozycyjna angażowały Mikołajską bez reszty. Była członkinią Komitetu Obrony Robotników, organizowała akcje protestacyjne. Wielokrotnie nękana przez S B znalazła się wśród artystów, którzy nie mogli występować w radio i w telewizji, a później także i w teatrze. W okresie stanu wojennego została internowana. O tej wspaniałej artystce i niezłomnej kobiecie jest ta biografia, książka bardzo potrzebna, bo losy Haliny Mikołajskiej są nie tylko jej losami, ale są też panoramą dziejów polskiego teatru w kontekście przemian politycznych. To historia wielkiej aktorki, której teatr nigdy nie wystarczał. Jej pasją stała się też polityka.

KSIĄŻKA

Ta piękna mitomanka

Paulina Sołowianiuk, Wydawnictwo Iskry

Była pięknością z Montparnasse'u, tańczył z nią Picasso, malował ją Kisling. Kochali się w niej artyści nad Wisłą i nad Sekwaną. Izabela Czajka-Sta chowicz, gwiazda modnych, przedwojennych kawiarni i salonów warszawskich, muza malarzy i pisarzy, zaprzyjaźniona z bohemą Paryża, Wiednia, Warszawy, podróżniczka, pisarka i dziennikarka, barwna i owiana legendą postać z lat 50 i 60 XX wieku. Teraz doczekała się wydania swojej biografii, opisującej jej historię. Była przyjaciółką i muzą Witkacego, Gombrowicza, Iwaszkiewicza, rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego.

RAFAŁ STANOWSKI. Pod choinkę: "Nic do oclenia" Dany'ego Boona, "Melancholia" Larsa von Triera, "Strefa X" Garetha Edwardsa, serial "Glee", cyber książki wydane przez PWN

FILM

Nic do oclenia

Reżyseria: Dany Boon. Występują: Dany Boon, Benoit Poelvoorde, Karin Viard. Hagi

Francuska komedia nie do końca romantyczna, ale za to niezwykle zabawna. Dany Boon, autor przebojowego "Jeszcze dalej niż Północ", znów zabiera nas nad granicę francusko-belgijską, by śmiać się ze stereotypów dotyczących obu frankofońskich krajów. A przy okazji puszcza oko na temat całej Unii Europejskiej. To komedia, która śmieszy, a nie irytuje. Boon ma urok, który idealnie sprawdzi się pod choinką.
FILM

Melancholia

Reżyseria: Lars von Trier. Występują: Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland. Gutek Film

Najlepszy europejski film zeszłego roku według Europejskiej Akademii Filmowej. Wybór kontrowersyjny i to nie wcale z uwagi na wybryk von Triera na ostatnim festiwalu w Cannes. Duński reżyser wystawia widza na próbę - długie, powolne ujęcia mają skłaniać do refleksji nad światem, ale służą przede wszystkim kontemplacji ładnych widoczków i urody Kirsten Dunst. Von Trier snuje przy okazji refleksję nad końcem świata, a raczej nad tym, w jaki sposób człowiek postrzega samego siebie w kosmosie. Pomysł intrygujący i skłaniający do dyskusji - to dobry prezent dla kogoś, kto pod choinką szuka czegoś więcej niż słodkości.

FILM

Strefa X

Reżyseria: Gareth Edwards. Występują: Whitney Able, Scoot McNairy. Best Film

Najlepszy film SF tego roku. Dwójka ludzi musi przemierzyć Strefę X, czyli pełen dziwnych anomalii teren położony w Meksyku, gdzie grasują kosmici. W swoim debiucie Edwards inteligentnie skleja dobrze znane motywy z kina fantastycznego - jest tu coś ze "Stalkera" Tarkowskiego, coś z "Dystryktu 9" Blomkampa, coś z "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" Spielberga. Mimo to "Strefa X" jest filmem oryginalnym, zaskakującym i wciągającym klimatem zagrożenia (choć nie spodziewajcie się wiele wybuchowych akcji!). Inteligentne kino spod znaku Danny'ego Boyle'a, pięknie zrealizowane (efektowne plenery dżungli), a przede wszystkim z humanistycznym przesłaniem. Jeśli lubicie SF w klimacie Stanisława Lema czy braci Strugackich, to będzie kosmicznie trafiony wybór.

SERIAL

Glee

Reżyseria: Ryan Murphy i inni. Imperial - Cinepix

Amerykański serial, na którym płaczą nawet najwięksi twardziele. Temat pozornie mało filmowy - nauczyciel stara się obudzić ducha artystycznego w grupie licealistów i przywrócić renomę szkolnemu chórowi. A jednak Amerykanie potrafią z niczego stworzyć doskonały serial, który bedzie nas trzymał przez telewizorem przez kolejne serie. "Glee" stał się produkcją kultową jeszcze zanim trafił na polskie małe ekrany. Jest tu wszystko, co powinno zawierać "M jak miłość" - napięcie, emocje, zaskakujące zwroty akcji i pełna wrażliwości fabuła opowiadająca o autentycznych przeżyciach. Idealny prezent dla kogoś, kto lubi spędzać długie godziny przed telewizorem. Uwaga - "Glee" wciąga!

KSIĄŻKI

Media cyfrowe

Różni autorzy, PWN

"Media cyfrowe" to nowa seria książek wydanych przez PWN. Pod lupę trafiają fenomeny nakręcające cyber społeczeństwo ery Internetu, smartfonów i portali społecznościowych. "Hakerstwo" Tima Jordana stara się przeniknąć fenomen programów szkodliwych dla komputerów. "Kim więc są hakerzy? Obrońcami zagrożonej wolności, czy tej wolności największym zagrożeniem? Na tak postawione pytania nie ma dobrych odpowiedzi, przekona się czytelnik, gdy skończy zagłębi się w treść książki Tima Jordana", czytamy w przedmowie. Z kolei "Youtube - wideo online a kultura uczestnictwa" autorstwa Jean Burgess i Joshua Greeka to znakomite opracowanie fenomenu największej tuby filmowej cyberświata. Stała się ona nie tylko przekaźnikiem reklamowym, ale także megafonem produkcji kulturalnej, a nawet politycznej walki. Trudno sobie wyobrazić współczesne społeczeństwo bez tego doskonałego narzędzia. Co dalej stanie się z YouTube? Przeczytajcie. Natomiast "Komórka - komunikacja mobilna" Richa Linga i Jonathana Donnera stara się przeniknąć fenomen mobilnej telekomunikacji, która całkowicie przemeblowała życie współczesnego człowieka i w pełni urzeczywistniła pojęcie globalnej wioski. Książki PWN przekonują, że żyjemy w czasach totalnej rewolucji.

WACŁAW KRUPIŃSKI. Pod choinkę: "Święta z bajki" Edyty Geppert, "Kocert kolęd z szopką w tle" Anny Szałapak, "Gwiazdkowo opowiastka" Hanki Rybki, "Święta z JazGotem" zespołu JazGot, "Kiedy Bóg się rodzi..."

PŁYTA

"Święta z bajki"

Edyta Geppert, Agencja Artystyczna Edyta

Ku mej radości do grona kolędników dołączyła Edyta Geppert. Płytę z tradycyjnymi kolędami (jak "Pójdźmy wszyscy do stajenki") ładnie biorą w klamrę współczesne piosenki - "Zgubiliśmy się" Seweryna Krajewskiego i Magdy Czapińskiej oraz tytułowa Tomasza Bajerskiego i Jacka Cygana. Śpiewem tej artystki zachwycałem się już nie raz, ale nie miałaby ta płyta tej artystycznej rangi, gdyby nie Krzysztof Herdzin, wybitny aranżer, obdarzony wyjątkową wyobraźnią muzyczną. Opracowując znane nam kolędy na orkiestrę Sinfonia Viva oraz solistów, w tym gitarzystę Janusza Strobla, nadał tym świątecznym evergreenom niebywałej świeżości. Dopełniają całość fragment poematu Gałczyńskiego "Przed zapaleniem choinki" podany przez Piotra Loretza i amerykański zimowy przeboik "Jingle Bells", z zabawnym tekstem Grzegorza Wasowskiego .

PŁYTA

"Koncert kolęd z krakowską szopką w tle"

Anna Szałapak, Radio Kraków

"Ania Szałapak kolęduje anielsko, wiadomo - Biały Anioł" - mówi Zygmunt Konieczny i oto krakowska artystka doczekała się płyty kolędowej, będącej zapisem koncertu w Radiu Kraków. Są tu bożonarodzeniowe pieśni i piosenki skomponowane dla Anny Szałapak przez Zygmunta Koniecznego, Zbigniewa Preisnera, Andrzeja Zaryckiego. Splatają sferę sacrum i profanum, los polski - jakże przejmujące "Kolęda warszawska 1939 roku" Balińskiego i "Betlejem polskie" Skonecznego (zapowiadane w przez Piotra Skrzyneckiego jako "Kolęda katyńska") - i los boski. Zanim na finał wybrzmią klasyczne kolędy, przypomni artystka jakże kojarzone z nią piosenki "Zaklinanie, czarowanie" czy "Grajmy Panu". Piękna, nastrojowa, jakże krakowska płyta, dokumentująca 20-letnie kolędowanie z szopką w tle, jakie zaczęła Szałapak jeszcze w 1990 r. w Paryżu; wtedy z udziałem Agnieszki Osieckiej i Piotra Skrzyneckiego. Teraz towarzyszyli jej: Konrad Mastyło (fortepian), Tomasz Góra (skrzypce) oraz Michał Braszak (kontrabas).

PŁYTA

"Gwiozdkowo opowiastka"

Hanka Rybka, 4ever Music

Hanka Rybka, czyli Anna Chowaniec-Rybka z Poronina, swą wrodzoną muzykalność i talent wsparła studiami w katowickiej Akademii Muzycznej. Śpiewa od zawsze, i folk i jazz, ale po tej płycie pokochają ją wszyscy. Już kiedyś się przyznałem; góralska muzyka nie jest moją ulubioną, a tych nagrań słucham urzeczony, tyle piękna i wzruszeń w tej muzyce, tyle urody w śpiewie, we współbrzmieniu skrzypiec, altówki i złóbcoków Andrzeja Polaka, Andrzeja Jarząbka, Pawła Trebuni-Tutki, a i w ich męskich głosach, które odzywają się np. w "Dzisiaj w Betlejem", czy w "Przy hornyj doliniy", w basach Pawła Szaflarskiego. Jest to rzewnie, to radośnie, a przede wszystkim czuje się w tej muzyce prawdę, czuje się, że te pastorałki i kolędy z serca płyną. I te pochodzące z Podhala, i te klasyczne, jak: "Mizerna cicha", "Ej malućki, malućki" czy "Dziecina mała" - w formie, w jakiej wciąż się je śpiewa na Podhalu. Wśród muzyków krakowianie Leszek Szczerba i Sławomir Berny.
PŁYTA

"Kiedy Bóg się rodzi..."

Różni wykonawcy, 4ever Music

To album z tradycyjnymi kolędami, pastorałkami, także współcześnie tworzonymi w różnorodnej formie przez Mirosława Kowalika. Góralszczyzna i południowe rytmy, elementy jazzu i muzyka instrumentalna. Rodzina Pospieszalskich, Trebunie-Tutki, JazGot, NewLife'M, Tabasco Club, JazGot. Pomiędzy tym - gawędy czytane przez Jerzego Trelę. Kupując płytę wspomożemy rodzinę zmarłego w maju Piotra "Stopy" Żyżelewicza, perkusisty, którego usłyszeć można również na tej znakomitej płycie.

PŁYTA

"Święta z JazGotem"

Zespół JazGot, 4ever Music

Mirosław Kowalik (ceper z Wałbrzycha) jest też autorem muzyki większości pastorałek z płyty "Święta z JazGotem", zespołu JazGot, który współtworzą śpiewający skrzypkowie: Jan Trebunia-Tutka, Andrzej "Fiś" Jarząbek, Andrzej Polak i Robert Czech (kontrabas, cymbały), czyli prawdziwi górale. Muzyka to ognista, w której płynące z serca muzyczne echa góralszczyzny ładnie stroją z treściami biblijnymi wzbogaconymi o wątki obyczajowe i myśli o ziemskim bytowaniu. Autorami tych refleksji są Mirosław Kowalik, Jan Trebunia-Tutka, Izabela Domańska-Kowalik. To płyta, przy której można śpiewać, jak i tańczyć, jak już dość będziemy mieli nieśmiertelnej "Cichej nocy".

ŁUKASZ GAZUR. Pod choinkę: Koszulka projektu Łucki Concept, Grafika Paula Klee, Spotkanie ze stylistką, "Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919-1949" Piotra Rypsona, Słuchawki projektu Traci Medeiros- Bagan

DESIGN

Koszulka

Łucki Concept, www.lucki-concept.iportfolio.pl

Jeśli chcecie powstrzymać się przed tandetą, w którą wpędzają taśmowo robione t-shirty, proponuję Wam rzecz unikatową. Koszulki Adama Łuckiego, którego dokonania scenograficzne możecie znać ze scen krakowskich teatrów, to design skrojony na osobowości. Traficie tu na autorskie rysunki młodego twórcy, będące zapisem jego wyobrażeń postaci z prozy Stanisława Lema, ale także twarze wprost wyjęte z malarstwa wielkich mistrzów. Caravaggio, Rafael, Michał Anioł - jest z czego wybierać. Jeśli chcecie czegoś równie oryginalnego, a trzymającego się bliżej ziemi i szerokopojętego życia, sięgnijcie po wzory z reprodukcjami przedstyawiające zdjęcia... erotyczne! Tyle, że takie przedwieczne, z początku XX wieku i dwudziestolecia międzywojennego, z czasów gdy erotyki nie mylono z pornografią.

SZTUKA

Grafika

Paul Klee.

To wielka sztuka za małe pieniądze. Jak małe? Wszystko zależy od tego, coi gdzie kupujecie. W wielu krakowskich galeriach czy na aukcjach internetowych spotkacie tak duże nazwiska, jak Salvador Dali, Paul Klee, Pablo Picasso, Marc Chagall. Wystarczy trochę poszukać. I nieco spuścić z tonu. Bo odbitki wychodzące nie spod ręki samego artysty, a późniejsze, osiągają ceny nawet kilkudziesięcio krotnie niższe od tych z pierwszego wydania! Dzięki temu możecie stać się właścicelami wyjątkowego dzieła. Choćby tak znane, jak grafika "Park Lu Bei" Paula Klee, którą można mieć za sumę od 800 zł do 2,5 tys. zł (w zależności od tego, kiedy została wydrukowana - najdroższe odbitki pochodzą z lat 40.). To dużo taniej, niż dzieło to samo dzieło z pierwszego wydruku. Jego cena na londyńskiej aukcji w 2007 roku wyniosła - bagatela! - 43 tys. funtów.
UBRANIE

Spotkanie zestylistką

Monika Jurczyk "OSA" - www.personalstylist.pl; Karolina Śmietana - 793579141

To prezent - wbrew wszelkim pozorom! - nie tylko dla kobiet. Żyjemy bowiem w czasach, gdy w dbaniu o wygląd płeć brzydsza dogania tę piękniejszą. A zakupy z personal - shoperką, czyli osobistą stylistką, mogą stać się taką małą codzienną przygodą. Po pierwsze, na dzień dobry - przegląd szafy. Dowiecie się, co powinno w niej zostać, a co absolutnie moda skazała już na niebyt. Po drugie, dowiecie się, co do Was pasuje, a o czym możecie zapomnieć, nawet jeśli jest to ulubiona sukienka po babci albo garnitur wciąż leżący jak ulał. No i po trzecie - bodaj najważniejsze - wyprawa na zakupy. Zobaczycie dziewczyny i chłopcy, jaką frajdą jest wydawanie pieniędzy, gdy jesteście pewni, że kupujcie to, czego nie będziecie musieli eksmitować z szafy w następnym sezonie. Bo stylistka doradzi nie tylko to co modne dziś, ale i to, co utrzyma się na topie przez kilka lat.

KSIĄŻKA

Nie gęsi

Piotr Rypson, Wydawnictwo Karakter.

To fascynująca przygoda z wzronictwem w tle. Zobaczycie, jak rodziła się - cytując podtytuł - "polskie projektowanie graficzne 1919-1949". W plakatach, ulotkach, okładkach zatrzymana jest codzienność. Piotr Rypson, wybitny krytyk i historyk sztuki, z pasją opowiada o powstawaniu języka wizualnego Polski idącej w stronę modernizacji. W ten okres łapie się nie tylko bujnie rozwijające się w duchu modernizmu dwudziestolecia II Rzeczpospolita, ale też Polska czasu wojny i poczatków komunizmu. Ponad tysiąc unikatowych ilustracji, trzystu grafików składa się w niezwykłą historię, prowadzącą od prac lewicowych propagandzistów przez reklamy różnych dziedzin przemysłu ("Cukier krzepi"!) do fotomontaży na okładce tomiku poezji... polskich faszystów. Nawet miejsce na opakowania przedwojennych prezerwatyw się znalazło!

DESIGN

Słuchawki

Traci Medeiros - Bagan

Coś dla wielbicieli muzyki, którzy nie wielbią mrozów. Ręcznie dziergane na szydełku słuchawki zaprojektowane przez Traci Medeiros - Bagan pełnią jednocześnie rolę kolorowych nauszników. Cena dość zatrważająca - od 40 wzwyż. Ale warto! Dzieki nim słuchawkom nie tylko nie zmarzniecie, ale jeszcze będziecie wyrózniać się w tłumie. Zwałszcza, gdy macie do wyboru nie tylko rozmaite kolory, ale i wzory. Takie z kokardką, i takie z uszami. Poza tym to także podpowiedź dla tych uzdolnionych manualnie. Może ukochanemu (tudzież ukochanej) można po prostu wydziergać szydełkiem takie cudeńka? Nauszników szukajcie na portalach zakupowych i w sklepach designerskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski