MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwesty to już tradycja

GM
Dzięki kwestom, udaje się odnowić wiele zabytkowych nagrobków. Fot. TMA Andrychów
Dzięki kwestom, udaje się odnowić wiele zabytkowych nagrobków. Fot. TMA Andrychów
Jak co roku w tych dniach na niektórych cmentarzach przeprowadzane są kwesty. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków. W Wadowicach kwesta rozpoczyna się już dzisiaj, a w Andrychowie - przeprowadzona zostanie w poniedziałek i we wtorek.

Dzięki kwestom, udaje się odnowić wiele zabytkowych nagrobków. Fot. TMA Andrychów

ANDRYCHÓW, WADOWICE. W Wadowicach odbędzie się druga kwesta, w Andrychowie już dziesiąta

Wadowickie kwestowanie ma stosunkowo krótką tradycję. Na wadowickim cmentarzu parafialnym przy alei Matki Bożej Fatimskiej kwestę po raz drugi organizuje Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, a zebrane pieniądze przeznaczy na renowację zabytkowych nagrobków profesorów Gimnazjum i Liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach.

- Datki jakie zebrane zostały podczas ubiegłorocznej zbiórki przyczyniły się do odrestaurowania nagrobków prof. Kazimierza Modyczko oraz dyrektora Seweryna Arzta. Z kolei pieniądze zgromadzone podczas tegorocznej kwesty umożliwią renowację nagrobka prof. Juliana Lizaka - informują organizatorzy.

Wadowicka kwesta rozpocznie się już dziś, a potrwa do 1 listopada.

Znacznie dłuższą tradycję ma kwesta na cmentarzu w Andrychowie. Organizuje ją Towarzystwo Miłośników Andrychowa oraz andrychowski Hufiec ZHP. W tym roku odbędzie się już dziesiąta, a więc jubileuszowa edycja tej zbiórki.

- Od 2005 roku zapraszamy do udziału w kweście znane postaci. Kwestują z nami poseł na Sejm RP pan Marek Polak, aktor Jan Peszek z rodziną, radni powiatowi, dyrektorzy szkół, nauczyciele - informuje Ewelina Prus-Bizoń z Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

Do tej pory podczas andrychowskich kwest zebrano ok. 70 tys. zł, a pieniądze te w całości zostały przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków na andrychowskim cmentarzu.

Jak informują organizatorzy, w tym roku naprawiony został nagrobek Wandy Malickiej, nauczycielki, poetki, zasłużonej dla miasta Andrychów, imienniczki jednej z miejskich ulic. Ponadto wszystkie odnowione w latach poprzednich nagrobki zostały pokryte zabezpieczającą powłoką.

- W tym roku rozpoczęto także prace związane ze wstępnym oszacowaniem, jaki przebieg będzie miała renowacja płyty nagrobnej cesarsko-królewskiego lekarza dr Irmanna, pochowanego wraz z synami Otto i Karlem. Jest to najstarszy odnaleziony pochówek cmentarza andrychowskiego - mówi Ewelina Prus-Bizoń.

Tegoroczna kwesta na cmentarzu w Andrychowie zostanie przeprowadzona 31 października i 1 listopada.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski