Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączenie leków częściej szkodzi niż pomaga

Klaudia Stabach
Trzeba sprawdzać skład lekarstw
Trzeba sprawdzać skład lekarstw fot. archiwum
Zdrowie. Podczas III Ogólnopolskich Senioraliów, które odbywały się w Krakowie, farmaceuci ostrzegali starsze osoby przed stosowaniem leków na własną rękę oraz piciem niektórych ziół.

Zażywanie jednocześnie różnego rodzaju leków może wywołać odwrotny skutek od zamierzonego. - Seniorzy nagminnie łykają ibuprofen, czyli popularny lek przeciwbólowy, a on hamuje działanie lekarstw obniżających ciśnienie krwi - mówi farmaceutka Renata Kikał.

Pani Ewa Malczek popełniała ten błąd od kilkunastu lat, ponieważ oprócz nadciśnienia cierpi również na bóle stawów. - Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że zwykłe tabletki przeciwbólowe, które mogę kupić bez recepty mogą wyrządzić mi tyle złego - komentuje kobieta, która brała udział w wykładach dla seniorów.

Autor: Klaudia Stabach

Równie niebezpiecznie jest łączenie potasu razem z lekami o działaniu moczopędnym często stosowanymi przy nadciśnieniu - Seniorzy usłyszą gdzieś w telewizji lub od znajomych, że potas ma działanie rozkurczowe i sami wprowadzają go do swojej apteczki, a tak naprawdę w połączeniu z niektórymi lekami może on wywołać odwrotny skutek - wyjaśnia Renata Kikał. Zwiększenie poziomu potasu może doprowadzić do pojawienia się innych problemów związanych z pracą serca.

Kolejną kwestią, na którą eksperci uczulali starsze osoby było ziołolecznictwo. Jak się okazuje wśród seniorów dużą popularnością cieszy się dziurawiec, który jest przez nich stosowany w celu łagodzenia chorób żołądka i kamicy moczowej oraz jako lek uspokajający i przeciwdepresyjny. Jednak nie jest on bezpieczny dla każdego. - Dziurawiec stosowany z lekami na cholesterol znacząco obniża ich działanie - zaznacza Renata Kikał.

Ważne jest również to, czym popija się przyjmowanie lekarstwa. - Żeby nie zapomnieć o tabletkach stawiam je sobie na stole i codziennie kończąc śniadanie popijam je ostatnim łykiem kawy - mówi Zofia Biłka. Farmaceuci zalecali starszym osobom, aby popijały lekarstwa szklanką niegazowanej wody z jak najmniejszą ilością składników mineralnych. Kawa lub herbata w połączeniu np. z lekami przeciwbólowymi takimi jak aspiryna może doprowadzić do zwiększenia ich działania. Dlatego wskazane jest, aby zrobić dwugodzinną przerwę między zażyciem tego leku, a wypiciem napoju z kofeiną lub teiną.

Natomiast dobrym sposobem na pamiętanie o codziennych dawkach lekarstw jest układanie ich w specjalnych organizerach. - Najlepiej kupić pudełka z podziałami na cały tydzień, bo dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy nie zapomniało się o zażyciu jakiejś tabletki - radzi farmaceutka Renata Kikał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski