Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łagodne oczyszczanie, delikatna pielęgnacja

(DD)
Skóra naczyniowa nie lubi zbyt wysokiej i niskiej temperatury, alkoholu, papierosów, pikantnych przypraw
Skóra naczyniowa nie lubi zbyt wysokiej i niskiej temperatury, alkoholu, papierosów, pikantnych przypraw Fot. 123rf
Uroda. Problem pękających naczynek dotyczy przede wszystkim osób o skórze suchej.

Rumiane policzki nie zawsze dodają uroku. Zbyt długo utrzymujące się rozległe rumieńce świadczą o słabości naczynek krwionośnych. Magdalena Krawczyk z Apteki Medicover radzi, jak pielęgnować trudną cerę naczyniową.

W skórze właściwej umiejscowiona jest gęsta sieć drobnych naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za transport tlenu i substancji odżywczych. Naczynia te rozszerzają się i zwężają w zależności od sytuacji, regulując przy tym przepływ i ciśnienie krwi. Jest to proces fizjologiczny. Kiedy jednak powtarza się zbyt często lub zbyt gwałtownie, delikatne naczynka mogą pękać. Dzieje się tak zawsze, gdy są mało elastyczne, kruche, uszkodzone bądź nieszczelne - jednym słowem - osłabione. Według statystyk na występowanie cery naczynkowej czy trądziku różowatego najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji (fototyp I i II) z jasnymi włosami i oczami. Ten typ urody charakteryzuje skóra, o której się mówi, że jest płytko unaczyniona. Problem pękających naczynek dotyczy przede wszystkim osób o skórze suchej. Zdarza się jednak, że cera tłusta czy mieszana również bywają nim objęte.

P - jak przyczyny
Skóra naczyniowa nie lubi ekstremalnych warunków. W momencie, kiedy fundujemy jej długotrwały pobyt w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach albo narażamy na zbyt drastyczne zmiany temperatury otoczenia, reaguje intensywnym zaczerwienieniem. Osłabianiu naczynek krwionośnych sprzyja niehigieniczny tryb życia oraz stres rozładowywany alkoholem i papierosami. Uwaga na pikantne przyprawy - nawet jeśli je lubimy, cera naczynkowa nie podziela tej sympatii. Zapomnijmy też o opalaniu, solarium i długich, gorących kąpielach. Niestety, negatywny wpływ tych wszystkich czynników na stan naczyń krwionośnych jest potwierdzony. Problem zaczyna się od napadowego rumienia zwanego flushingiem, który pojawia się nagle w wymienionych wyżej sytuacjach lub pod wpływem innych prowokujących go okoliczności. Zaczerwienienie blednie po 30-60 minutach, a wtedy szybko zapominamy o kłopocie. Jeśli jednak skóra doświadcza takiej gimnastyki naczyniowej regularnie, dochodzi do utrwalenia rumienia, w efekcie czego sieć naczyń staje się widoczna. Rozszerzone i popękane naczynka występują najczęściej w centralnej części twarzy, czasem na szyi i dekolcie. Fachowo nazywa się je teleangiektazjami, potocznie zaś pajączkami.

P - jak powikłania
Odpowiednio wcześnie wdrożona, właściwa pielęgnacja cery z tendencją do występowania naczynek uchroni naszą kieszeń przed kosztownym leczeniem. Zignorowanie pierwszych symptomów skóry naczyniowej może bowiem spowodować rozwinięcie się trądziku różowatego, a to już poważna przypadłość dermatologiczna. Dermatoza ta wymaga leczenia, które powinno przebiegać we współpracy dermatologa z wykwalifikowanym doradcą dermokosmetycznym lub kosmetologiem. W zależności od stadium trądziku, kuracja opiera się na kilku metodach. Najczęściej pacjenci stosują metronidazol, rzadziej antybiotyki. W niektórych sytuacjach konieczna jest elektrokoagulacja lub laser. Właścicielki cer naczynkowych muszą pamiętać, że trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, która pojawia się nieoczekiwanie. Dlatego w ich przypadku nie może być mowy o zaniedbaniach w zakresie pielęgnacji. Nadreaktywność naczyń krwionośnych, prowadząca do acne rosacea, towarzyszy kobietom zazwyczaj w trakcie menopauzy lub podczas wahań hormonalnych. U pań w wieku dojrzałym warto wtedy włączyć do pielęgnacji, obok preparatów kojących i wzmacniających naczynka, kosmetyki o działaniu przeciwstarzeniowym.

P - jak pielęgnacja

Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i trzeba ją traktować delikatnie. Łagodne oczyszczanie, z pominięciem twardej wody z kranu, stanowi połowę sukcesu. Nie stosujmy mydła i żeli antybakteryjnych. Wskazane są mleczka, płyny i emulsje micelarne. Mgiełka wody termalnej rozpylona zaraz po demakijażu to wręcz konieczność. Bardzo częstym błędem popełnianym przez pacjentki z cerą naczyn-kową jest stosowanie peelingów mechanicznych zawierających drobiny ścierne, szczoteczek do mycia twarzy oraz rękawic do intensywnego peelingu ciała. Skóry naczyniowej nie można oczyszczać aż tak głęboko! Jedynym słusznym działaniem jest wybór peelingu enzymatycznego. Zawarte w nim enzymy rozpuszczą wierzchnie warstwy naskórka w sposób bardzo delikatny, czym zapewnią rozświetlenie i odświeżenie twarzy bez uszczerbku dla naczyń. Kolejnym krokiem powinna być maska. Gęsta, kremowa, nałożona na skórę zadziała niczym łagodzący kompres - zniesie nieznośne pieczenie i swędzenie. Po niej przychodzi pora na krem. Najlepiej poszukać takiego, który zadziała naprawczo i profilaktycznie na naczynka. Sauna i inne zabiegi rozgrzewające, w tym maski na bazie torfu i borowiny czy typu peel off, nie są sprzymierzeńcami dla tak delikatnej skóry.

Oprócz zakazów cerę naczynkową obowiązują też nakazy pielęgnacyjne - całoroczna ochrona przed słońcem (SPF 30-50+) oraz stosowanie kremów o bogatych konsystencjach zimą (w celu zabezpieczenia przed wiatrem i mrozem).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski