Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łąka kwietna - piękniejsza niż trawnik. Radość dla oka, stołówka dla pszczół i motyli

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Działka wypoczynkowa to duże wyzwanie, ale i duże pole do popisu. Jak urządzić działkę czy ogród w stylu eko?

Wiosna to najlepszy czas na zmiany na działce, a aranżacja ogrodu czy działki rekreacyjnej czy ogrodu może stać się bardzo kreatywnym i przyjemnym zajęciem.

Ogrody z równiutkim trawnikiem, tujami i kostką brukową są już passé. Dziś coraz większą popularnością cieszą się kwietne łąki bądź ogródki w stylu jak u babci.

Kwietna łąka

to przede wszystkim świetna alternatywa dla trawnika.

Łąki kwietne wyglądają pięknie i są łatwiejsze w utrzymaniu niż trawniki. Od późnej wiosny mogą być pełne kwiatów, które będą nie tylko cieszyć nas swoim widokiem, ale także zapewnią pokarm pszczołom, trzmielom i motylom.

Założenie łąki kwietnej wymaga pewnych nakładów pracy, później jednak niemal nic nie trzeba robić. Skosić łąkę wystarczy dwa razy w roku. To oznacza i zaoszczędzony czas, i energię potrzebną do zasilania kosiarki.

Co ważne, łąka nie wymaga nawożenia, potrzebuje też znacznie mniejszych ilości wody niż tradycyjny trawnik.

By łaki kwietne wyglądały pięknie, trzeba dobrać odpowiednie gatunki roślin.

Nasiona na łąki kwietne to najczęściej mieszanki traw oraz roślin kwitnących w różnych proporcjach. Warto wybierać te, gdzie udział kwiatów jest większy niż traw. Są też łąki złożone z samych kwiatów. Rośliny powinny być tak dobrane, żeby kwitły jak najdłużej. W mieszance powinny się też znajdować rośliny o różnych terminach kwitnienia, tak żeby łąka wyglądała ładnie przez cały sezon.

Łąki jednoroczne są bardzo malownicze i oczywiście dają efekt od razu. Nie trzeba ich kosić w sezonie, jednak nasiona trzeba wysiewać do roku.

Łąki wieloletnie są znacznie bardziej trwałe, jednak nie kwitną w pierwszym roku po wysiewie. Najpiękniej wyglądają w drugim-trzecim sezonie i kolejnych. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich.

Jak u babci

Ogród w stylu wiejskim nawiązuje do dawnego życia na wsi.

Charakteryzuje się swobodą i bujnością roślinności. Rośliny powinny być obficie kwitnące i niewyszukane. Elementy małej architektury powinny być jednocześnie dekoracyjne, jak i funkcjonalne.

Zdecydowanie warto postawić na róże, jaśminowce czy bzy. Ze stylem retro dobrze komponują się także kępy wysokich traw. Ciekawym uzupełnieniem są dekoracje, takie jak postarzane konewki, doniczki czy misy. Taki ogród da schronienie owadom i ptakom, a kwitnące łubiny, nachyłki, ostróżki, piwonie, onętki, maciejki, malwy czy nagietki przyciągną niejedno spojrzenie.

Co istotne, ogród w wiejskim stylu nie wymaga dużo pielęgnacji, a może cieszyć oko od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Indywidualny styl

Ogród w starym stylu to doskonały sposób na nadanie posesji indywidualnego charakteru.

Aranżacje w duchu vintage sprawdzają się zarówno w przypadku dużych ogrodów, jak i mniej rozległych przestrzeni, ale kultywując związek z otaczającym krajobrazem.

Ważna jest spójność roślinności i detali dekoracyjnych. W przypadku roślin zdecydowanie sprawdzą się rodzime gatunki, spotykane w najbliższym otoczeniu.

FLESZ - Rzecznik Rządu o projekcie o pomocy kredytobiorcom

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski