18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lasy dla turystów

SYP
Dobiegają końca prace przy budowie nowego miejsca parkingowego przy drodze 783 w pobliżu rezerwatu Pazurek. W tym celu został wykorzystany fragment asfaltowej jezdni, pozostałość po dawnej drodze Olkusz - Wolbrom. Utwardzono już nawierzchnię, a wkrótce staną tam wiaty, ławki, kosze i tablice informacyjne.

Wkrótce zakończy się urządzenie leśnego parkingu obok rezerwatu Pazurek. Fot. Jacek Sypień

POWIAT OLKUSKI. Powstają leśne parkingi

 

Urządzenie parkingu będzie kosztowało 88 tys. zł. Połowę kosztów wzięło na siebie olkuskie Nadleśnictwo, a resztę władze Olkusza i powiatu. Przy współpracy z PTTK odnowiono oznakowania ścieżki dydaktycznej po rezerwacie Pazurek oraz zamontowano tablice informacyjne.

- Mam nadzieję, że w tym roku uda nam się w podobny sposób zagospodarować trzy leśne parkingi na terenie gminy Klucze, we współpracy z władzami tej gminy. Chcemy wyremontować dawny leśny parking przy drodze wojewódzkiej w Kluczach, przy drodze na Bydlin oraz punkt widokowy na Czubatce - mówi Ryszard Malik, specjalista Służby Leśnej olkuskiego Nadleśnictwa.

Plany olkuskiego Nadleśnictwa dotyczące zagospodarowania turystycznego lasów są znacznie ambitniejsze. Wśród szeregu planowanych inwestycji jest urządzenie miejsca postojowego dla turystów obok dawnej gajówki Psiarskie koło Bydlińskich Gór, gdzie mają stanąć cztery wiaty ze stojakami na rowery i krąg na ognisko. W planach jest remont leśnego parkingu przy drodze wojewódzkiej 783 przebiegającej przez Rabsztyn. - Firma, która buduje chodnik w Rabsztynie wykorzystuje teren parkingu, jako plac zaplecza budowy i w zamiana zobowiązała się do jego utwardzenia - mówi Ryszard Malik.

W planach Nadleśnictwa na najbliższe lata jest także urządzenie leśnego parkingu w Sienicznie przy trasie 94, modernizacja miejsca biwakowego pod zamkiem w Smoleniu oraz stworzenie nowego punktu koło ruin zamku Udórz, niedaleko Poręby Dzierżnej. Do 2013 roku miały zostać wybudowane dwa miejsca postojowe dla turystów w pobliżu Gorenic oraz kolejne dwa miejsca postojowe, jedno w leśnictwie Pomorzany, a drugie koło Żurady. Obecnie na terenie olkuskiego Nadleśnictwa jest siedem leśnych parkingów i jedno pole biwakowe. Niemal wszystkie doszczętnie zdewastowane.

Niestety nie otrzymał unijnego dofinansowania duży projekt "Budowa małej infrastruktury, służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów" składany przez Zespół Parków Krajobrazowych. Partnerem w tym projekcie miało być olkuskie Nadleśnictwo oraz gminy Olkusz i Wolbrom.

Olkuskie Nadleśnictwo planowało budowę miejsca postojowego dla turystów w pobliżu ruin zamku Rabsztyn, zagospodarowanie punktu widokowego "Czubatka" w Kluczach oraz urządzenie punktu postojowego dla turystów w dolinie Udorki. Szacowano, że koszt prac wyniesie 172 tys. zł, a 85 proc. miało pokryć unijne dofinansowanie. Na terenie gminy Wolbrom planowano wybudowanie 8 km długości ścieżki rowerowej od wolbromskiego zalewu, przez Dłużec do Doliny Wodącej i stawów w Domaniewicach. Miało to kosztować 1 mln 604 tys. zł, z czego udział gminy miał wynieść 240 tys. zł, a reszta, czyli ponad 1 mln 363 tys. zł miało pochodzić z unijnej dotacji. Z kolei na terenie gminy Olkusz miał powstać szlak rowerowo - pieszy z punktami postojowymi dla turystów na trasie; Skałki Pomorzańskie - Góra Syborowa - Rabsztyn wraz z odnogą w kierunku Grodziska Stary Olkusz. Szacowano, że całość będzie kosztowała około 420 tys. zł, z czego udział gminy miał wynieść 63 tys. zł.

 

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski