MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laury dla Vitaliny i Michała Pastuchów

Redakcja
Polskę wybrali przed kilkoma laty. Pochodzą z małego miasta na Ukrainie. Vitalina i Michał Pastuchowie, bo o nich mowa, są tegorocznymi laureatami "Uskrzydlonych".

SZCZUROWA. W prowadzonej przez nich Szkółce Muzykowania Ludowego uczy się dzisiaj ponad 40 dzieci

Przypomnijmy nagrodę od wielu lat przyznaje Tarnowska Fundacja Kultury (jednym z nagrodzonych był w tym roku nasz redakcyjny kolega: Janusz Smoliński). Kiedy po raz pierwszy przyjechali do Polski, nie sądzili że zostaną tutaj na stałe. Przyjechali za pracą, ale gdyby nie ciepłe przyjęcie przez mieszkańców gminy, pewno by nie pozostali.

Teraz Polska stałą sie dla nich druga Ojczyzną, a Szczurowa, drugim domem. Obydwoje pracują w szkołach gminy Szczurowa. Uczą wychowania muzycznego, a po południe poświęcają na prowadzenie zespołów i kapel ludowych. Są absolwentami Konserwatorium Muzycznego, zamieszkali w Polsce. - Nie myśleliśmy, że zostaniemy tutaj na dłużej. Okazało się, że zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez mieszkańców Szczurowej, młodzież i władze samorządowe. Myślę, że nasze życie już na stałe zwiążemy z Polską - mówi Vitalina Pastuch.

Obydwoje prowadzą kilka zespołów folklorystycznych. W prowadzonej przez nich Szkółce Muzykowania Ludowego uczy się dzisiaj ponad 40 dzieci. Część wybrała skrzypce, inni klarnet, heligonkę czy basy. Po jakimś czasie udało się stworzyć kilka kapel ludowych. Teraz dziecięce zespoły folklorystyczne działają w Rudach-Rysiu, Zaborowie, Uściu Solnym i dwa w Szczurowej (dziecięcy i młodzieżowy).

Michał Pastuch jest też kierownikiem muzycznym zespołów folklorystycznych w Strzelcach Wielkich, Szczurowej i Uściu Solnym, a jego małżonka prowadzi zespół i kółko muzyczne w stolicy gminy. na efekty ich prac nie trzeba było długo czekać. Dzisiaj Szczurowa folklorem stoi. A prowadzone przez Vitalinę i Michała zespoły coraz częściej zdobywają nagrody na wszelkiego rodzaju konkursach i przeglądach, dzieci są najlepszymi ambasadorami gminy i doskonale promują ten zakątek powiatu brzeskiego, nie tylko w Małopolsce.

To kolejne osoby, ze Szczurowszczyzny, które otrzymał statuetkę "Uskrzydlony". Przed dwoma laty nagroda trafiła do Orkiestry Dętej, a kilka lat wcześniej odebrał ją gospodarz gminy: wójt Marian Zalewski.

(MIR)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski