Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lektury nie tylko obowiązkowe

Redakcja
"PROWANSALSKI BALSAM NA ZŁAMANE SERCA"

Bridget Asher, przeł. Ewa Rudolf, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011.

Bridget Asher mieszka na Florydzie z mężem i czwórką dzieci i jest autorką doskonale sprzedających się książek dla kobiet. A to może oznaczać, że jak mało kto zna się na bolączkach i udrękach kobiecej duszy. Dowodem "Prowansalski balsam...", którego hasłem przewodnim (polskie wydanie) jest "Każdy smutek może przemienić się w radość". Po śmierci męża Heidi nie może znaleźć sobie miejsca. Pogrążona we wspomnieniach odcina się od świata i ludzi, rezygnuje nawet ze swojej pasji. Wtedy jednak na ożywczy pomysł wpada matka Heidi, która wysyła córkę do rodzinnego domu w Prowansji...

"Ostatni akt w Palmirze"

Lindsey Davis, przeł. Konrad Majchrzak, Rebis, Poznań 2011.

Coś dla fanów łączenia sprawnej opowieści historycznej z kryminalną intrygą. Lindsey Davis zresztą nie pierwszy raz wita na naszych półkach księgarskich. Marek Dydiusz Falko tym razem wyrusza w bardzo karkołomną misję. Otrzymał bowiem zlecenie odnalezienia zaginionej Sofrony. Z kolei cesarski rozkaz głosi, by Falko przyjrzał się wschodnim krainom. W ten sposób detektyw trafia do Petry, gdzie odkrywają ciało rzymskiego dramatopisarza, co zmusza Falko, jego dziewczynę i aktorów do ucieczki. A to dopiero początek niebezpiecznej przygody. Jak się ona skończy?

Marcin Wilk

"Historia czarów i czarownic"

Jesus Callejo, przeł. Magdalena Adamczyk, Bellona, Warszawa 2011.

O czarach, czarownicach, prowadzonym przeciw nim śledztwom pisze hiszpański historyk i publicysta Jesus Callejo. Udowadniając, jak silne są związane z tym problemem historyczne stereotypy. Najwięcej ludzi skazano na stos tam, gdzie religią dominującą był protestantyzm, a nie katolicyzm. Najgwałtowniejsze polowania na czarownice przypadają na okres renesansu, a nie - średniowiecza. Autor zastanawia się także nad problemem żywotności czarów i związanego z nimi myślenia magicznego. Przywołując m.in. przykład Carlosa Castanedy, antropologa i szamana z plemienia Yaqui, autora "Nauk Don Juana". Castanedy dowodzi, że czarostwo to po prostu przejaw próby zrozumienia świata, jawiącego się jako tajemniczy i nie do pojęcia.

Włodzimierz Jurasz

"Spełniony. Marian Kociniak"

Remigiusz Grzela, Trio, Warszawa 2010.

Przez pięćdziesiąt lat milczał, a dziennikarzy chcących z nim przeprowadzić wywiad przeganiał na "zieloną trawkę". Wreszcie z okazji jubileuszu 50 - lecia pracy aktorskiej przemówił: Marian Kociniak, wybitny aktor, nietuzinkowy, niełatwy, zadziorny, przyjaciel największych: Holoubka, Warmińskiego. Widziałam artystę w co najmniej dwóch wybitnych jego kreacjach właśnie z Gustawem Holoubkiem, o których tak jędrnie opowiada w swej książce, będącej rozmową rzeką Remigiusza Grzeli. Z tej książki dowiemy się nie tylko jak Kociniak buduje postać sceniczną czy filmową. Zobaczymy przede wszystkim pejzaż środowiska artystycznego w Polsce, o którym artysta mówi: nie ma go.
Jolanta Ciosek

"Grunt to bunt",

Grzegorz K. Witkowski, In Rock, Poznań 2011.

Historia festiwali rockowych w Jarocinie to niewyczerpana kopalnia tematów. Tym razem sięga do niej dziennikarz muzyczny, który w młodości występował na kilku jego edycjach z zespołami Róże Europy czy Idee Fixe. To oczywiście ma pozytywny wpływ na treść książki, stworzonej z kilkudziesięciu wywiadów z ludźmi związanymi z imprezą - nie tylko z muzykami, ale również organizatorami, obserwatorami czy duszpasterzami. Szczególnie ciekawe są rozmowy z postaciami kultowymi dla kontrkultury lat 80., a nieobecnymi w innych publikacjach o tej tematyce - choćby z legendarnym bębniarzem Słomą czy charyzmatyczną wokalistką grupy Zbombardowana Laleczka - Gertrudą. A to dopiero pierwsza część z planowanego cyklu.

Paweł Gzyl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski